18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Błędy, które zmniejszają skuteczność twoich ćwiczeń

abcZdrowie
archiwum
Regularne ćwiczenia fizyczne z założenia powinny przynieść pożądane efekty: dobrą kondycję, atrakcyjny wygląd itp. Niestety, nie wszystkie aktywne ruchowo osoby mogą się nimi pochwalić. Dlaczego treningi bywają nieskuteczne?

Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści: poprawia wydolność organizmu, pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, ujędrnia ciało i wzmacnia mięśnie. Dodatkową zaletą ćwiczeń jest fakt, iż ich efekty stanowią silny czynnik motywujący do kontynuowania wysiłku. Nie trzeba dodawać, że brak pożądanych rezultatów treningu ma przeciwny skutek – zapał do ćwiczeń błyskawicznie maleje, a wizyty na siłowni stają się coraz rzadsze. Dlaczego ćwiczenia bywają nieskuteczne? Przyczyną są zwykle popełniane przez nas błędy.

Nuda wrogiem ćwiczących

Podstawowym błędem aktywnych osób jest brak urozmaicenia w planie treningowym. Gdy ćwiczenia powtarzają się, z czasem przestają sprawiać przyjemność. Ciało przyzwyczaja się do wykonywania stale tych samych ruchów, trening przestaje być wyzwaniem, a ilość kalorii spalanych podczas wysiłku stopniowo maleje. Monotonia ćwiczeń ma dodatkową wadę – sprawia bowiem, że nawet jeśli zadania są stosunkowo trudne, przykładamy się do nich w mniejszym stopniu, realizując poszczególne elementy planu treningowego „z pamięci”.

Na efektywność ćwiczeń niekorzystnie wpływa również ich niska częstotliwość. Sporadyczny wysiłek nie zapewni nam dobrej kondycji i szczupłej sylwetki! Trwałe efekty przynosi tylko i wyłącznie regularna aktywność ruchowa. Podobnie niewskazane jest nadmierne zaangażowanie w sport. Pamiętajmy, że nasze ciało kocha ruch, ale potrzebuje także odpoczynku. Jeśli ćwiczymy intensywnie każdego dnia, organizm nie ma odpowiednio dużo czasu na regenerację mięśni i stawów. Przetrenowane ciało staje się bardziej podatne na urazy i kontuzje, a uczucie przemęczenia wkrótce daje o sobie znać.

Jakich błędów unikać podczas ćwiczeń?

Jeśli od pewnego czasu systematycznie ćwiczysz w domu lub na siłowni, ale nie zauważyłeś poprawy wyglądu ani wydolności swojego organizmu, zastanów się, czy nie masz na sumieniu następujących błędów:

- Ćwiczysz bez planu treningowego – odpuszczasz sobie rozgrzewkę i od razu przechodzisz do konkretów; trening kończysz w dowolnym momencie (gdy czujesz zmęczenie, przerywasz go, nie wykonując ćwiczeń rozluźniających) – pamiętaj, że bez rozgrzewki twoje ciało jest nieprzygotowane do wysiłku, w związku z czym możesz paść ofiarą poważnej kontuzji. Brak ćwiczeń zwieńczających trening zwiększa ryzyko „zakwasów”.

- Ćwicząc, zapominasz o bożym świecie. Nawet gdy czujesz pragnienie, nic nie pijesz, ponieważ nie pamiętasz o przyniesieniu na trening butelki z wodą ‒ brak zalecanej podaży płynów prowadzi do odwodnienia. W takiej sytuacji twoje mięśnie nie mogą pracować w sposób efektywny, ponieważ organizmowi brakuje wody.

- Podczas korzystania z rowerka stacjonarnego mocno trzymasz się „kierownicy” ‒ więcej kalorii spalisz, poruszając energicznie rękoma.

- Podczas ćwiczeń na siłowni nie dostosowujesz ustawień sprzętu sportowego do swoich możliwości – nie zapominaj, że zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe obciążenie obniża skuteczność treningu. Nadmierny wysiłek sprawia, że męczymy się szybciej, z kolei jego brak czyni ćwiczenia bezcelowymi.

- Nie chcesz wypaść na amatora i podczas treningu na siłowni nie konsultujesz się z instruktorem – im dłużej ćwiczysz w sposób nieprawidłowy, tym większe jest prawdopodobieństwo utrwalenia złych nawyków. Jeśli zależy ci na efektach wysiłku fizycznego, już na wstępie poradź się profesjonalnego trenera. Z jego pomocą ułożysz sobie plan treningowy, który pozwoli ci na uzyskanie optymalnych rezultatów ćwiczeń w możliwie krótkim czasie.

Błądzić jest rzeczą ludzką – osoby, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem popełniają wiele błędów, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają uzyskanie pożądanych efektów treningu. Gdy wysiłek fizyczny jest systematyczny, a mimo to nie widzimy żadnych rezultatów, czas na zmiany!

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto