Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 1,5 miliona złotych na pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem z całego regionu

Hubert Mościpan
Hubert Mościpan
Rok temu w Centrum Księdza Orione w Kaliszu przy ul. Kościuszki 24 utworzony został Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Punkty lokalne znajdują się m.in. w Ostrowie, Pleszewie, Jarocinie czy Kępnie. O pierwszych miesiącach działalności placówki rozmawialiśmy z jej dyrektor Magdaleną Kowalską.

Jaka jest skala pomocy, której udzieliliście od początku funkcjonowania ośrodka?
W 2019 roku udzieliliśmy wsparcia ponad 420 osobom pokrzywdzonym przestępstwem - świadkom i ich najbliższym. Łączna wartość pomocy wyniosła 850 tys. złotych. Na rok 2020 mamy do dyspozycji ponad 1,4 miliona złotych. Pomoc udzielana jest bezpłatnie.

Komu pomagacie?
Osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw oraz ich najbliższym. Jest to pomoc na wielu płaszczyznach: prawna, psychologiczna, lekarzy specjalistów, tłumaczy migowych i językowych, ale również materialna. Z ośrodkiem współpracuje ponad 60 specjalistów z wielu dziedzin.

Na czym polega pomoc materialna?
Oferujemy bony żywnościowe i przemysłowe, finansujemy sprzęt rehabilitacyjny, zakup leków, zabiegów i turnusów rehabilitacyjnych. Możemy także pokryć opłaty czynszowe, zakup opału oraz remont mieszkań. Wyposażamy mieszkania w różnego rodzaju sprzęt i urządzenia, finansujemy odpoczynek dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponosimy opłaty za żłobki, przedszkola, edukację szkolną. Pokrywamy w całości koszty kursów, szkoleń, studiów podyplomowych związanych z przekwalifikowaniem zawodowym. Prowadzimy też mieszkanie interwencyjne.

Kiedy można się zwracać do ośrodka o pomoc?
Pomoc specjalistów i materialna dotyczy szkód będących wynikiem doznanego przestępstwa, bycia świadkiem przestępstwa lub członkiem rodziny wskazanych osób. Wsparcie dotyczy szkód poniesionych nie dawniej niż 5 lat wstecz, licząc od momentu zgłoszenia się do ośrodka i złożenia wniosku o pomoc, ewentualnie do 5 lat od wystąpienia skutków przestępstwa przeciwko mieniu, zdrowiu, życiu, lichwy, alimentacyjnego, komunikacyjnego, przestępstwa bankowego, na tle seksualnym, popełnionych przez pracodawcę i innych wyrządzonych przez osoby lub instytucje. W kategorii przestępstwa mieszczą się akty przemocy, różnego rodzaju oszustwa oraz niealimentacja - nie ma znaczenia czy wypłacany jest zasiłek alimentacyjny.

Z jakimi problemami zgłaszają się do was ludzie?
Najczęstszymi powodami udzielania przez nas pomocy są niealimentacja i przemoc domowa. Dzieciom niealimentowanym przez rodzica zapewniamy bony, artykuły szkolne, w tym laptopy do nauki zdalnej, wyposażamy pokoje w sprzęt i meble czy finansujemy wyjazdy wakacyjne na obozy. W takim przypadku ponosimy również pełne koszty wyjazdu rodzica/opiekuna oraz rodzeństwa. W ubiegłym roku większość naszych podopiecznych skorzystała z tygodniowych wyjazdów za granicę i pobytów w hotelach z opcją all inclusive.

Gdzie można przyjść, chcąc prosić o pomoc?
Należy zgłosić się osobiście do ośrodka w Kaliszu lub jednego z naszych punktów lokalnych: w Ostrowie, Pleszewie, Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Koźminku lub Grabowie nad Prosną i wypełnić wniosek o udzielenie pomocy. Należy się okazać się dowodem osobistym oraz dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa - z policji, prokuratury, sądów, interwencji kryzysowych, lekarskimi czy zaświadczeniem od komornika o bezskuteczności egzekucji alimentów. W szczególnych wypadkach pomoc udzielana jest na oświadczenie. Ośrodek w Kaliszu czynny jest od poniedziałku do czwartku od 8.00 do 20.00, w piątek od 8.00 do 16.00, w sobotę od 8.00 do 12.00. Punkty lokalne pełnią dyżury w wybrane dni. Adresy i można znaleźć na stronie pokrzywdzeni-kalisz.orione.pl oraz pod numerem (62) 7232 006. W nagłych sytuacjach wymagających natychmiastowej pomocy można się z nami łączyć również w godzinach nocnych i w dni wolne. Można też pisać na adres [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blisko 1,5 miliona złotych na pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem z całego regionu - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto