Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BlokoBlisko Contest 2015. Takiej imprezy w Kaliszu jeszcze nie było [PROGRAM]

Elżbieta Bielewicz, AND
Zawody wspinaczkowe, warsztaty z chodzenia po linie, spotkania z podróżnikami, ludźmi gór i sportowcami, wystawy i konkursy, to tylko niektóre z nich organizowane w ramach cyklu Blokoblisko Contest 2015.

Przez dwa dni (7 i 8 marca) w pomieszczeniach BlokoBliska (budynek Runoteksu, ul. Chopina 23) zawodnicy bulderowi będą rywalizować w różnych formach wspinaczki zachęcani przez francuskich routeseterów.
Ale to nie wszystko, po raz pierwszy w Kaliszu (7 marca między godziną 14.00 a 14.30) w niezwykłym widowisku Highline, ekipa Slackhouse zaprezentuje umiejętności chodzenia po linie zawieszonej nad Prosną między ścianką wspinaczkową BlokoBlisko a II LO. Przewidziano też warsztaty ze slackline i highline. Będzie też prezentacja niezwykłego Hula-Hop, starożytny trening umysłu i ciała oraz pokazy: highline, slackline, aerial dance, fire show. Wszystkie Punkty programu oraz możliwość oglądania zawodników w eliminacjach są darmowe. Jedynie uczestnictwo jako wspinacz w zawodach jest płatne.

PROGRAM

Kaliski Azymut Spotkania Podróżnicze rusza 7 i 8 marca 2015 roku na ściance wspinaczkowej Blokoblisko i pomieszczeniach Runotexu w Kaliszu.

SOBOTA 7.03

Indie – Taj Mahal i 2000km przez magiczny Rajasthan / Wystawa / 10.00-19.00 B2
Miasta ciepła, uśmiechu, złożoności i życzliwości. Kolorowa kulturę egzotycznych rejonów będzie można obejrzeć na fotografiach Marcina Mierzejewskiego i Karoliny Bazan w dużym opuszczonym pomieszczeniu fabryki Runotexu, na co dzień niedostępnym dla odwiedzających.

Michał Tilgner / Prelekcja / 10.00-10.45 B1
Autostop – opowieść o tym jak w pojedynkę można rzucić wszystko i zobaczyć co nam ma świat do zaoferowania. Trudności, permanentna bezdomność, oraz samotność szybko uczy otwartości na nowe doświadczenia. Olbrzymia różnorodność ludzi i ich kultur sprawia, że człowiek zwalnia i zaczyna na nowo weryfikować swoje wartości. Opowiem o tym jak podróżowałem, kogo poznałem, co zobaczyłem i czego się nauczyłem. Autostop jest przygodą, która pozwala odwiedzić najdziwniejsze zakątki świata i własnej duszy, których na pewno nie znajdziesz w żadnym przewodniku.

Marta Grygiel – Aerial Dance / Warsztaty / 10.00-10.45 B3
Zajęcia z tańca w powietrzu, czasem zwanym akrobatyką powietrzną z użyciem tissue – elastycznego kuponu materiału o długości od 8 do 20 m, złożony i podczepiony do sufitu w taki sposób, aby powstały dwie, tej samej długości wiszące szarfy. Poprzez szereg wiązań, owinięć rąk, nóg czy korpusu uczestnicy mają możliwość wspinania się na duże wysokości, wykonywania w powietrzu niezwykle widowiskowych elementów akrobatycznych takich jak szpagaty, arabeski czy bardzo charakterystycznych spiralnych spadów. Ze względu na niepowtarzalny urok i poezję tkaniny jest jednym z najchętniej wykorzystywanych tanecznych rekwizytów.
Strój na warsztaty: kostium opinający ciało np. leaginsy oraz body, plastyczne obuwie np. baletki, pół stopki, napalcówki czy po prostu skarpetki.

Jacek Magnuszewski / Prelekcja / 11.00-11.45 B1
Dookoła Świata

Slackhouse (Justa, Basia, Pigmej ) + przyjaciele / prelekcja / 12.00-12.45 B1
Slackhouse to firma i jednocześnie grupa przyjaciół zajmująca się slackline. Promują sport poprzez wykonywanie pokazów, warsztatów jak również współpracują z WSFed (World Slackline Federation) czyli Światową Federacją Slackline. Organizują spektakularne wyprawy highlinowe, meetingi, festiwale i zawody. W skład Slackhouse wchodzi trzynaście osób z Polskiej czołówki. Do ekipy zaliczają również wszystkich Polskich reprezentantów międzynarodowego teamu Gibbon Slacklines. W ich szeregach można znaleźć między innymi:

Jana Gałka i Damiana Czermaka – legendy polskiej sceny slackline z Wrocławia znanych na całym Świecie
Macieja Borucza, Jana Gałka i Rafała Pigmeja – Oficjalnych sędziów i licencjonowanych instruktorów WSFed
Krzysztofa Kaczmarka i Pawła Jarosiewicza - Dwoje wyśmienitych highlinerów, którzy odkrywają niekończące się możliwości skalistych terenów Bułgarii
Kamila Klusia i Bartka Gąsienicę-Ladzi – Góralskich protoplastów tego sportu w Polsce prosto z Zakopanego!
Basię Sobańską – Polską damską rekordzistkę przejścia najdłuższego highline.’

Artur Pierzchniak / prelekcja / 13.00-13.45 B1

Pasja terapią życia. Opowie o przeciwnościach losu, błędach i sukcesach, treningu, niezłomnej pasji do gór oraz wspinania. Przybliży rejony wspinaczkowe Alp, Pirenei, Krymu, Bałkan i Tatr. Ujawni zmagania w różnych warunkach atmosferycznych, używając szerokiej gamy technik wspinaczkowych ( w tym hakówki i drytooling). Nie zabraknie wątku o ukochanych jaskiniach, od których zaczynał swoją przygodę ze skałami. Wspomni o tym z czego jest najbardziej znany w Polsce: eksploatacji rejonów wspinaczkowych wczoraj i dziś, wyznaczaniu nowych dróg i ich zabezpieczaniu, produkowaniu w latach 90’ własnego chałupniczego sprzętu wspinaczkowego i asekuracyjnego. Poruszy także wątek o wypadku na Świnicy, który odmienił jego życie, związane z tym pomoc i rehabilitacja oraz poszukiwaniu celu w górskim środowisku wspinaczkowym.

Highline / Pokaz / 14.00-14.30 Między Blokoblisko a II LO

Dreszcz emocji nad Prosną. Po raz pierwszy w Kaliszu na niezwykłym widowisku Highline ekipa Slackhouse zaprezentuje swoje spektakularne umiejętności chodzenia po linie na wysokości. Taśma po której będą poruszać się artyści zostanie zawieszona nad rzeką Prosną między ścianką wspinaczkową Blokoblisko a II LO.

Jakub Seydak / prelekcja / 14.30-15.15 B1
Berlin to stolica Niemiec i jedno z największych miast europy. We wrześniu 2013r. spędziłem cztery dni błąkając się bez wyraźnego celu po jego ulicach. Podczas tych wędrówek odwiedziłem popularne miejsca turystyczne jak Mur Berliński, Checkpoint Charlie czy Brama Branderburska. Mój wzrok jednak przyciągały bardziej postNRDowskie budynki, squaty i codzienne życie wielokuturowego miasta.

Piotr Głowacki / Prelekcja / 15.30 – 16.45 B1
“Korona ziemi z rozrusznikiem”. Lat 52 z wykształcenia mgr inż mechanik, absolwent AGH Kraków. Pasjonuje mnie kilka rzeczy, w skrócie fot-moto-żagle-podróże-wspin :) Od 2005 roku wskutek powikłań pogrypowych i zapaleniu mięśnia sercowego wszczepiony stymulator pracy serca (popularnie nazywany rozrusznikiem) czyli w tym roku minie 20 lat !!! Po zdobyciu pierwszego wyższego szczytu – Kilimanjaro, postanowiłem zdobyć koronę ziemi i przy okazji pokazać innym chorym że świat się nie kończy po operacjach.

Ruda Joda / Jowita Hula – Hop / Warsztaty / 16.00-19.00 B2

Od niespełna 4 lat praktykuje i propagujw hula hooping, który w Polsce jest nadal mało znany.

Slackhouse (Justa, Basia, Pigmej ) + przyjaciele / Warsztaty / 16.00-19.00 B2

Ekipa Slackhouse to grupa ludzi z całej Polski, których połączyła pasja do slacka. Czym jest slack? A właściwie slackline? To dość młody sport, który z jednej strony bardzo przypomina chodzenie po linie, z drugiej zaś diametralnie się od niego różni. Przedstawimy Wam trochę teorii, podamy pomocną dłoń przy pierwszych krokach i pokażemy dokąd może zaprowadzić jednocalowa taśma.. jeśli tylko nie boicie się złapać bakcyla A dla zaawansowanych “taśmiarzy” znajdzie się też parę garści specjalistycznej wiedzy.

Wspin na komin / 16.00-18.00 / B4

Jedyna taka okazja w Kaliszu. Możliwość legalnej wspinaczki po historycznym kominie znajdującym się na dziedzińcu fabryki Runotexu.

Sergiusz Różański / prelekcja / 17.00-17.45 B1

Sergiusz Różański z Kalisza przedstawi reportaż fotograficzny z wyprawy na Spitsbergen. Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard, najdalej wysuniętej części Europy. Wyprawa odbyła się latem 2014 roku. Obejmowała 3 miasta Spitsbergenu: Longyerbyen, Barensburg i Piramiden, stare kopalnie węgla oraz przylądek Isfiord Radio i lodowce.

Między światami / Between the worlds / reż. Katarzyna Dąbkowska, film dokumentalny, 30 min. / 18.00-18.45 B1
Katarzyna Dąbkowska – reżyserka filmowa,kulturoznawczyni, podróżniczka zaprezentuje projekt o Inuitach z Północy Kanady, z rejonu Nunavut, gdzie realizowała film dokumentalny o tamtejszej społeczności Eskimosów (chociaż to nazwa niepoprawna politycznie...

Michał / reż. Aleksandra Wierzbowska / film dokumentalny, 5min. / 18.50-19.00 B1
Reżyseria i zdjęcia: Aleksandra Wierzbowska, montaż: Anna Linkowska, muzyka: Tom Rosenthal. Reportaż filmowy opowiada o sile jaką posiada w sobie człowiek przepełniony prawdziwą pasją, o dążeniu do celu mimo wszelkich przeciwności, o olbrzymiej woli życia i jego kruchości, która nadaje mu wartość.

Jump Konkurs / boulderownia- ścianka wspinaczkowa / 19.00-19.30
Fire show / Marta Grygiel / 19.30-19.45 dziedziniec fabryki Runotex
Taniec z ogniem. Przedstawienie z wykorzystaniem tańca i płonących rekwizytów – wachlarze, korona, hula hoop, iskrowniki. Marta Grygiel zabierze Was w ekscytujący świat żywiołu i wyobraźni. Blisko natury, nocy i ptactwa, w rytm muzyki Dead Can Dance.

Nepal – Makakokimat w krainie “powietrznych koni” / prelekcja / 20.00-20.45 B1

Rodzinna wędrówka z plecakiem ekipy zapaleńców i przyjaciół : Kingi i Mateusza Jaśkowiakowiak, Karoliny Bazan, Konstancji Marcinczak oraz Marcina Mierzejewskiego.

Płomienie Mahasiddhy / reż. Dominik Kościelak / film dokumentalny, 27min / 21.00-21.45 B1
Reżyseria: Dominik Koscielak, zdjęcia: Piotr Rozanski & Sebastian Jochan, muzyka: Slawomir Kupczak, montaż: Charlie Lort-Philips.
Film „Płomienie Mahasiddhy” prezentuje niezwykłą kulturę himalajskich szamanów i wędrownych aktorów religijnych, zwanych „Lamami Buchen”. Zamieszkują oni trudno dostępną Dolinę Pin w indyjskich Himalajach. Mieszkańcy Doliny wierzą, że Lamowie Buchen posiadają niezwykłą moc ujarzmiania demonów. Fragmenty ich spektakularnej „Ceremonii Rozbicia Głazu” przeplatają się w filmie z codziennym życiem himalajskich chłopów. Przewodnikiem po tej niezwykłej krainie jest Padme Dorje – asystent Buchen, który na co dzień pracuje w Dolinie Pin jako listonosz.

Sundao – technika oddychania / Warsztaty / 22.00-22.45 B1
Starożytny trening umysłu i ciała. Sztuka oddychania. Sundao może być praktykowane przez każdego, niezależnie od religii, ideologii lub wieku, tak długo jak ma on szczerą chęć nauki. Sundao jest systematyczną, zintegrowaną i zdyscyplinowaną metodą, która zawiera wszystkie czynniki kultywowania umysłu, ciała i ducha używane przez inne istniejące praktyki cielesno- umysłowe, takie jak joga, tai chi, sztuki walki i praktyki medytacyjne. Sundao jest systemem kultywacji ciała i umysłu.

NIEDZIELA 8.03

Indie – Taj Mahal i 2000km przez magiczny Rajasthan / Wystawa / 10.00-14.00 B2
Miasta ciepła, uśmiechu, złożoności i życzliwości. Kolorowa kulturę egzotycznych rejonów będzie można obejrzeć na fotografiach Marcina Mierzejewskiego i Karoliny Bazan w dużym opuszczonym pomieszczeniu fabryki Runotexu, na co dzień niedostępnym dla odwiedzających.

Tomasz Wiertelak / Prelekcja / 10.00-10.45 B1
Emiraty Arabskie – kraina baśni z tysiąca i jednej nocy. Niewiele jest miejsc na świecie, w których widać aż tak wielkie kontrasty w kulturze arabskiej. Z jednej strony tradycja, z drugiej pędząca za nowoczesnością współczesna cywilizacja.To obraz jednej z najpiękniejszych krain, baśniowej krainy tysiąca i jednej nocy.

Michał Leśniewski / Prelekcja / 11.00-11.45 B1

Fotografia i video extreme. Szczegóły powstawania filmu i zdjęć z przejść wspinaczkowych Aleksandry Taistry. Fotograf i filmowiec. Opowie o tym, jak pracuje się z jedną z czołowych wspinaczek na świecie : Aleksandrą Taistrą. Wyjazd, o którym usłyszycie, skupiał się głównie na dokumentacji przejścia drogi sportowej “Mind Control” (8c/c+), znajdującej się w rejonie wspinaczkowym Oliana w Hiszpanii. Dowiecie się co nieco o problemach pojawiających się na różnych etapach wyprawy, sposobach radzenia sobie z nimi, poznacie szczegóły powstawania filmu i zdjęć, które będziecie mieli okazję obejrzeć.

Krystian Machnik / Prelekcja / 12.00-12.45 B1
Współczesny Czarnobyl. Krystian Machnik – podróżnik i fotograf z portalu Napromieniowani.pl opowie o tym, jak naprawdę wygląda Czarnobyl dziś, 29 lat lat po katastrofie w elektrowni jądrowej. Zaprezentuje materiały zebrane podczas kilku wypraw do radioaktywnej “Zony”, gdzie czas zatrzymał się w epoce ZSRR. Pokaże opuszczone miasto Prypeć, w którym niegdyś mieszkało 50 tysięcy ludzi; ślady dawnej przeszłości w szkołach czy szpitalach; najbardziej skażone miejsca, a także tajny niegdyś pozahoryzontalny radar Duga, zwany “Okiem Moskwy”, który służył do wykrywania pocisków balistycznych nadlatujących z zachodu.

Amadeusz Lisiecki / Prelekcja / 13.00-13.45 B1. W sierpniu 2014 roku odbyła się wyprawa do Jaskini Krubera – Voroniej, której celem było sportowe przejście i zdobycie suchego dna (Game Over -2080 m) najgłębszej jaskini świata. Jaskinia znajduje się w masywie Arabiki na terenie Abchazji i jest jedyną, której głębokość przekracza dwa kilometry. W jaskini jest ciemno i mokro a zejście na dół wymaga spędzenia w niej ośmiu dni. Transportujemy ze sobą również żywność oraz sprzęt. Na głębokości 1600 metrów czeka nas zalany na kilka metrów odcinek korytarza, który przenurkujemy na bezdechu. Jest to test dla naszej psychiki. 14 sierpnia 2014 szczęśliwi stajemy na Game Over.

Wspin na komin / 13.00-15.00 / B4
Jedyna taka okazja w Kaliszu. Możliwość wspinaczki po historycznym kominie znajdującym się na dziedzińcu fabryki Runotexu.

Slackline / Pokaz / 13.50-14.10 B2
Przez jednych nazywany sportem, przez innych sztuką, polega na balansowaniu na dynamicznej taśmie rozpiętej między dwoma stałymi punktami. Taśmy slackline cechują się charakterystyczną sprężystością, umożliwiając wykonywanie przeróżnych figur i akrobacji, oraz czyniąc ten sport niesamowicie efektownym. Slackline to niecodzienna atrakcja.

Aerial dance / Pokaz / 14.15-14.30 B3
Taniec w powietrzu. Gibkość, efemeryczność, ulotność.
Maja Kubala, podopieczna instruktorki Aerial Dance -Marty Grygiel, zatańczy na szarfie powietrzne akrobacje. Mimo, iż Maja jest dopiero uczennicą V klasy Szkoły Podstawowej, to wyróżnia się niebanalną gibkością oraz wyczuciem rytmu.

Hula hop / Pokaz / 14.35-14.50 B3
Zjawiskowe kręcenie obręczą

FINAŁ zawodów boulderowych 15.00-17.00
Wręczenie nagród 17.00

10.00-19.00 w sobotę i 10.00-17.00 w niedzielę w holu głównym czynne stoiska: Slackline, Second you, Tajemnica Orientu, indyjsko-nepalskie towary

Dodatkowo bezpłatne zajęcia z CrossFit w sobotę i niedzielę o 13.00 – CrossBOX

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto