MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Branżowe Centrum Umiejętności dla stroicieli powstanie w Kaliszu?

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Branżowe Centrum Umiejętności dla stroicieli powstanie w Kaliszu?
Branżowe Centrum Umiejętności dla stroicieli powstanie w Kaliszu? Bartłomiej Hypki
Czy Branżowe Centrum Umiejętności powstanie w Kaliszu? Środowisko stroicieli fortepianów bardzo by tego chciało w ramach środków z KPO, na co jest do pozyskania 11 mln zł. Miasto jednak tłumaczy, że harmonogram jest niemożliwy do zrealizowania. I widzi miejsce dla stroicieli w nowym budynku Filharmonii Kaliskiej.

Pomysł utworzenia Branżowego Centrum Szkoleniowego, inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki, pojawił się w lipcu 2021 roku. Rozmowy z miastem trwały zatem od blisko 27 miesięcy.

O tej sprawie przypominała w swoich interpelacjach m.in. radna Elżbieta Dębska z PiS. Wówczas władze Kalisza tłumaczyły jej, że pozytywnie odnoszą się do inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Problemów nie brakowało, ale rozmowy, m.in. z przedstawicielami Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów, trwały.

Nabór do końca kwietnia

Stowarzyszeniu Polskich Stroicieli Fortepianów zależy, aby Branżowe Centrum Umiejętności powstało właśnie w Kaliszu, który może być dumny w sposób praktyczny ze swojego muzycznego dziedzictwa.

- Tym praktycznym podejściem jest rozwijanie TBF i uczynienie ogólnopolskiej, a nie tylko o zasięgu powiatowym, szkoły oraz powstanie naturalnego uzupełnienia edukacyjnego dla dorosłych w postaci Branżowego Centrum Umiejętności. Docierają do nas sygnały, że inne miasta mają ambicje bycia ogólnopolską stolicą fortepianu m.in. Bydgoszcz, odbierając ten przywilej Kaliszowi. Proszę na to nie pozwolić! - apelują do prezydenta Kalisza stroiciele. - Dziś przemysł fortepianowy w Kaliszu i w promieniu 20 km zatrudnia ok. 900 osób. Przemysł fortepianowy rozwija się i docierają do nas informacje o nowych pomysłach i inicjatywach w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy, które przyczynią się do rozwoju tej branży na terenie miasta Kalisz, a tym samym do wzrostu przychodów z podatków i uatrakcyjnienia lokalnego pracy. Bez Branżowego Centrum Umiejętności realizacja tego będzie znacznie trudniejsza.

W swoim piśmie tłumaczą również nowy regulamin konkursu dot. BCU.

- Proszę ponownie o przeanalizowanie warunków konkursu - pisze do prezydenta Paweł Olek, dyrektor biura SPSF. - Taki projekt możemy zrealizować wspólnie, gdzie odpowiedzialność w zakresie przygotowania projektu, jak i jego realizacji będziemy ponosić wspólnie. Nie możemy sami udźwignąć takiego przedsięwzięcia. Nie mamy ani takich zasobów kadrowych, finansowych a przede wszystkim doświadczenia w realizacji projektów budowlanych jak Państwo - tłumaczy.

Kalisz mógł pozyskać 11 mln zł z Krajowego Programu Odbudowy na Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie budowa i strojenie fortepianów i pianin. Mógł, ponieważ wiemy, że wniosku nie złoży. Władze miasta mają inny pomysł.

- Staraliśmy się, aby to centrum powstało. Ale są problemy związane z harmonogramem realizacji tego zadania. W naszej ocenie jest to nierealne, żeby obecnie takie Centrum wykorzystać - mówi prezydent Kalisza. - Myślę, że w nowym budynku Filharmonii Kaliskiej takie miejsce dla stroicieli i dla w ogóle fortepianu, jako ważnego dla naszego miasta instrumentu, powstanie.

Jak tłumaczy Krystian Kinastowski, najważniejsze problemy to terminy wykonawcze, czyli budowa takiego ośrodka oraz rozpoczęcie i zorganizowanie szkoleń.

Powiat buduje

Branżowe Centrum Umiejętności powstanie przy Zespole Szkół nr 1 w Liskowie. Centrum będzie jedynym w dziedzinie mechanizacji rolnictwa, które powstanie w naszym kraju w ramach konkursu ogłoszonego przez MEiN. Inwestycja kosztować ma 16 mln zł.


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto