Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bronisław Ekert. Ma 88 lat, a nadal trenuje innych i sam jest aktywnym sportowcem

OPRAC.: ESA za A. Błaszczyk, UM w Kaliszu
Magdalena Bartnik – Urząd Miasta Kalisza
Sportem zajmuje się nieprzerwanie od ponad 70 lat. Ma prawie 90 lat, a siły i kondycji mógłby pozazdrościć mu niejeden młody człowiek. Bronisław Ekert, były zawodnik sekcji bokserskiej i gimnastycznej KKS „Włókniarz”, sędzia, instruktor i trener nadal potrafi zrobić 200 pompek dziennie.

Bronisław Ekert nadal prowadzi zajęcia i jest aktywnym działaczem sportowym. Za wszystkie dokonania na rzecz rozwoju sportu w mieście panu Bronisławowi w Dniu Seniora, podziękowali: Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza i wiceprezydent Mateusz Podsadny.

Pana Bronisława Ekerta znam od wielu lat. To wspaniały nauczyciel, który zaszczepił we mnie miłość do sportu. Jako siedmiolatek zostałem wybrany przez pana Bronisława, wraz z kilkorgiem innych uczniów, do tworzonej przez niego sekcji sportowej. Dziękuję panu Bronisławowi Ekertowi za zaangażowanie w rozwój sportu w mieście. Ćwiczenia wykonywane pod jego nadzorem kształtują nie tylko kondycję fizyczną, ale także charakter

- mówi prezydent Krystian Kinastowski.

Bronisław Ekert nie tylko uczy sportowców, ale sam trenuje. Jest w stanie codziennie wykonywać 200 pompek! Senior regularnie ćwiczy i nadal prowadzi zajęcia gimnastyczne dla mieszkańców Kalisza. Jego postawa udowadnia, że kaliscy seniorzy mają duży wpływ na rozwój miasta.

Biografia Bronisława Ekerta

Bronisław Ekert urodził się 25 czerwca 1932 r. w Kaliszu. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w 1947 r. Początkowo trenował boks w klubie sportowym „Bielarnia”. Pierwszą walkę pokazową w wadze papierowej stoczył 1 czerwca 1947 r., mając 15 lat podczas meczu WZKS „Bielarnia” - „Ostrovia” Ostrów Wielkopolski. W 1952 r. powołany został do wojska i stacjonował w koszarach w Krakowie. Tam kontynuował swoją karierę bokserską.

W 1953 r. ukończył pułkową Szkołę Podoficerską Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Krakowie. Po szkole został pomocnikiem dowódcy plutonu sportowego. Tam też należał do klubu „Gwardia Wisła”, gdzie boks zamienił na gimnastykę sportową.

Grał również w piłkę, jeździł na nartach. Od 1955 r., po powrocie z wojska do Kalisza, wrócił do KKS „Włókniarz” (dawny WZKS „Bielarnia”), gdzie został kierownikiem sekcji gimnastycznej. Uprawiał gimnastykę sportową, początkowo jako zawodnik, później sędzia, instruktor i trener. Brał udział w pokazach, zawodach i obozach sportowych. Ukończył trzyletnią szkołę trenerską na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

W swojej karierze ma ponad 100 sędziowań m.in. w Ogólnopolskich Zawodach Gimnastycznych, Mistrzostwach Polski Juniorów klasy I i II, Wojewódzkich Spartakiadach Młodzieży czy Igrzyskach Młodzieżowych.

W 1980 r. pojechał na Olimpiadę do Moskwy, gdzie spotkał tyczkarza Władysława Kozakiewicza. Dwukrotnie odwiedził Grecję, gdzie był trenerem gimnastyki w klubie ARIS NIKEAS ATENY w latach 1981-1985 i klubie JONIKOS ATENY w latach 1987-1989. W czasie pobytu poznał m.in. trenera Kazimierza Górskiego, piłkarza i trenera Jacka Gmocha. Po powrocie do kraju zorganizował przyjazd do Kalisza Kazimierza Górskiego.

Był założycielem Koła Sportowego przy Szkole Włókienniczej w Kaliszu, Ogniska TKKF przy Fabryce Firanek i Koronek „HAFT” w Kaliszu, „Gimnastyrio-Bruno” w Grecji.
Prowadził także kilkuletnią działalność w harcerstwie.

Biografia Bronisława Ekerta - tekst: Archiwum Państwowe w Kaliszu, fragment artykułu „Sportowe Archiwum Rodzinne Bronisława Ekerta”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto