18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa zbiornika w Wielowsi Klasztornej ma kosztować 600 milionów złotych. Może ruszy w 2014 roku

Elżbieta Bielewicz
O planach budowy zbiornika w Wielowsi mówili w Kaliszu: Arkadiusz Błochowiak (od prawej), Krzysztof Nosal, Krzysztof Grabowski, Aleksander Skorupa i Piotr Florek.
O planach budowy zbiornika w Wielowsi mówili w Kaliszu: Arkadiusz Błochowiak (od prawej), Krzysztof Nosal, Krzysztof Grabowski, Aleksander Skorupa i Piotr Florek. Elżbieta Bielewicz
Wszystko wskazuje na to, że w 2014 roku ruszy wreszcie budowa zbiornika retencyjnego w Wielowsi Klasztornej. Trzeba jednak w ciągu kilkunastu miesięcy uzupełnić dokumentację. Tylko wtedy będzie można starać się o unijną dotację z programów na lata 2014-2020. Bez tej pomocy nie ma realnych szans sfinansowania przedsięwzięcia wyliczonego na 600 milionów złotych!

O budowie zbiornika rozprawiano już w latach 70. ubiegłego wieku. Inwestycja miała nabrać tempa po wielkiej powodzi w 1997 roku, a przedsięwzięcie wpisano nawet do rządowego ,,Programu dla Odry 2006''. Dotąd jednak prace budowlane nie ruszyły. O nowych perspektywach dla zbiornika dyskutowano podczas spotkania samorządowców w kaliskim starostwie powiatowym.

- Wieloletni program modernizacji odrzańskiego systemu wodnego obejmuje osiem województw - informował Aleksander Skorupa, wojewoda dolnośląski, pełnomocnik rządu do spraw ,,Programu dla Odry 2006". - Do 2016 roku chcemy zakończyć budowę zbiornika Racibórz Dolny. Drugą kluczową inwestycją jest Wielowieś Klasztorna, która ma duże znaczenie ze względu na niedobór wody na tym obszarze Wielkopolski, a także funkcje przeciwpowodziowe. Mam nadzieję, że w 2014 roku ta budowa ruszy. Może nawet okaże się, że po przetargach, zamiast zakładanych 600 mln, zmieścimy się w kwocie ok. 480 mln zł.

Zbiornik Wielowieś Klasztorna na rzece Prośnie zajmie obszar 2 tysięcy hektarów na terenie pięciu gmin: Godziesze Wielkie, Brzeziny, Sieroszewice, Grabów nad Prosną i Kraszewice. Przewiduje się, że będzie to największy zbiornik retencyjny w Wielkopolsce, który w sytuacjach kryzysowych przyjmie nawet 48 milionów metrów sześciennych wody, zapewniając tym samym bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla Kalisza i okolic a pośrednio także Poznania.

- Mamy trzy miejsca w Wielkopolsce, w których możemy zatrzymać wodę. Jest to Jeziorsko, poldery w Golinie i właśnie Wielowieś Klasztorna. Nie wyobrażam sobie, aby znów można było odłożyć tę inwestycję - mówił Piotr Florek, wojewoda wielkopolski. - Mamy niespełna dwa lata na uzyskanie raportu oddziaływania tej inwestycji na środowisko i wystąpienie o pozwolenie na budowę. Musimy być gotowi do początku 2014 roku, kiedy to uruchomione będą środki unijne z nowego programu na lata 2014 - 2020.

Wykupy gruntów pod zbiornik trwają już od 2003 roku. Jak informował Arkadiusz Błochowiak, dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, do wykupienia pozostało jeszcze 350 ha gruntów rolnych. W tym pięć gospodarstw z w sumie dwudziestu ośmiu znajdujących się w samej czaszy zbiornika.

- Na wykup, który prowadzony będzie jeszcze w tym roku w listopadzie i grudniu, z budżetu województwa zostanie przeznaczone 1,5 miliona złotych - dodał Krzysztof Grabowski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
Sprawa wykupu gruntów pod zalew, mimo iż są rodziny, z którymi nie można dojść do porozumienia, nie powinna - zdaniem samorządowców - opóźniać planowanej inwestycji. Są bowiem specustawy, które znacznie upraszczają procedury w takich sytuacjach.

Ważniejsze wydaje się teraz uzyskanie pozytywnego raportu oddziaływania na środowisko. A to może nie być takie proste.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto