Budżet Kalisza. Poznaliśmy projekt na 2021 rok. Miasto przeznaczy 77,5 mln zł na inwestycje

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Poznaliśmy projekt budżetu na 2021 rok. Miasto przeznaczy 77,5 mln zł na inwestycje
Poznaliśmy projekt budżetu na 2021 rok. Miasto przeznaczy 77,5 mln zł na inwestycje Bartłomiej Hypki
Poznaliśmy projekt budżetu Kalisza na 2021 rok. Miasto ma zamiar zrealizować 60 inwestycji za łączną kwotę 77,5 mln zł. Wśród nich są min. rewitalizacja Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej, remont drogi wojewódzkiej nr 450 od Rogatki do granicy miasta, czy też remont ulic w ramach Programu Budowy Dróg Osiedlowych.

Według projektu budżetu złożonego radzie przez prezydenta Kalisza 16 listopada planowane dochody to 696 mln 534 tys. zł, a wydatki - 703 mln 258 tys. zł. Deficyt budżetu w wysokości 6.7 mln zł ma zostać sfinansowany przychodami z tytułu emisji papierów wartościowych. Władze miasta planują przeznaczyć na inwestycje kwotę 77,5 mln zł, czyli 11 proc. wydatków ogółem.

- Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasta wywołanej pandemią, utrzymaliśmy zeszłoroczny poziom wydatków na inwestycje, ograniczając wydatki bieżące. Tempo rozwoju Kalisza nie spadnie. Inwestycje publiczne będą kołem zamachowym dla lokalnej gospodarki, także odczuwającej skutki pandemii - tłumaczy prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

W sumie na liście znalazło się 60 zadań. Prezydent zaznacza, że na przeprowadzenie inwestycji Miasto planuje pozyskać dodatkowo około 40 mln zł środków zewnętrznych.

Infrastruktura drogowa

Ponad 70 proc. wszystkich wydatków inwestycyjnych, czyli ponad 60 mln zł zaplanowano na transport i łączność, w tym na rozbudowę i modernizację dróg w kwocie ponad 50 mln zł oraz rewitalizację - 9.5 mln zł.

Jeżeli chodzi o inwestycje w zakresie infrastruktury drogowej to ponad połowę, czyli 30 mln zł przeznaczono na rozbudowę ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 450 na odcinku od Rogatki do granicy miasta Kalisza - etap I. W tym zakresie wyróżnić należy również takie zadania, jak: przebudowę placów J. Kilińskiego, Jana Pawła II i Św. Józefa (5 mln zł), przebudowę dróg manewrowych i placu przy ul. 3-go Maja (2,5 mln zł), budowę połączenia ul. Szerokiej z ul. Łódzką w Kaliszu (etap I i II, w sumie 3,3 mln zł) oraz 11 działań w ramach Programu Budowy i Przebudowy Dróg Osiedlowych (m.in. ulice M. Konopnickiej, Toruńska i Pucka, Dębowa, Lipowa i Prymasa Stefana Wyszyńskiego).

Ochrona środowiska

Na inwestycje w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska zaplanowano kwotę 7.5 mln zł z przeznaczeniem na m.in. regulację cieków Krępicy i Piwonki, utworzenie polderu zalewowego wraz z budową kolektora deszczowego w ul. Zachodniej (2,3 mln zł), przebudowę wylotów kanalizacji deszczowej do Prosny i jej dopływów z zamontowaniem urządzeń podczyszczających 1.1 mln zł) oraz rewaloryzację Parku Miejskiego (Etap I - 2,4 mln zł).

Edukacja

Zyskać mają również placówki edukacyjne. Przy Szkole Podstawowej nr 21 ma zostać wybudowana sala gimnastyczna (200 tys. zł), na terenie I LO im. Adama Asnyka wybudowane boisko (400 tys. zł), w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich zmodernizowane pomieszczenia (500 tys. zł), a budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Kordeckiego 19 ma zostać poddany termomodernizacji (ponad 2 mln zł).

Termomodernizacji ma zostać poddany także budynek Urzędu Miasta Kalisz przy ul. Kościuszki 1a (1,7 mln zł). Z ciekawostek Miasto planuje także modernizację szaletów miejskich (470 tys. zł).

Radni o projekcie

Zapytaliśmy o wstępną ocenę projektu budżetu kaliskich radnych.

- Potwierdza się moja teza, że kryzys finansowy nie dotyka kalskiego budżetu. Wpływy z podatków są takie same lub nawet wyższe niż w obecnym roku. Dlatego budżet niemal we wszystkich parametrach jest dokładnie taki sam jak tegoroczny. Bardzo cieszy kontynuacja wywalczonego przez nas programu budowy dróg osiedlowych. O pozostałych zadaniach inwestycyjnych musimy jeszcze dokładnie porozmawiać na komisjach. Te są planowane na przełomie listopada i grudnia. Jedne się ślimaczą, jak przebudowa Dobrzeckiej i Św. Michała. Inne natomiast wymagają omówienia zakresu prac i dodatkowych konsultacji. To samo z sytuacją w edukacji i służba zdrowia, będziemy o tym dyskutować. Moją uwagę przykuwa fakt, że prezydent zamierza o 6 mln więcej ściągnąć od mieszkańców Kalisza za śmieci. To rodzi obawę, że planuje dla nas kolejne podwyżki. Będziemy tego tematu bardzo mocno pilnować - komentuje projekt radny KO Dariusz Grodziński. - Smutne jest obcięcie planowanej dotacji do La Strady i Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Nie ma ku temu żadnych podstaw merytorycznych, ani finansowych. Jest to albo kara za niezależność i demaskowanie wszystkich układów w Ratuszu, albo szukanie źródeł finasowania powiązanej z Samorządnym Kaliszem Fundacji Reakcja i telewizji lokalnej.

- Wstępnie mogę ocenić, że te najważniejsze inwestycje zostały ujęte - uważa Artur Kijewski, radny PiS. - Jestem zadowolony, że rozpocznie się w końcu budowa sali gimnastycznej w Szczypiornie, bo tego bardzo brakowało. Ważne są także zadania związane z rewitalizacją Śródmieścia oraz przedłużenia Szlaku Bursztynowego. Oczywiście jakie by budżet nie był, wszystkich nie uda się zadowolić.

Teraz radni będą szczegółowo analizować projekt. Jego ostateczny kształt poznamy podczas grudniowej sesji.

ZOBACZ TAKŻE:

Ostatnie pożegnanie Bogdana Jamroszczyka

Zmarł Bogdan Jamroszczyk. Ostatnie pożegnanie prezesa Kalisk...

Najładniejsze klatki schodowe w Kaliszu

Najładniejsze klatki schodowe w Kaliszu. Te kamienice zachwy...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie