Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Kaliszu po nowemu [SPRAWDŹ]

Andrzej Kurzyński
Prezydent miasta Grzegorz Sapiński podpisał w piątek zarządzenie w sprawie tegorocznego budżetu obywatelskiego w Kaliszu.
Prezydent miasta Grzegorz Sapiński podpisał w piątek zarządzenie w sprawie tegorocznego budżetu obywatelskiego w Kaliszu. Andrzej Kurzyński
Prezydent miasta Grzegorz Sapiński podpisał w piątek zarządzenie w sprawie tegorocznego budżetu obywatelskiego w Kaliszu. Będzie przeprowadzany według zmienionego regulaminu. Wszystko po to, aby wybrane projekty można było faktycznie zrealizować.

Budżet obywatelski w Kaliszu to kwota pięciu milionów złotych. Pieniądze te zostaną podzielone na zadania lokalne i ogólnomiejskie zgłoszone, a następnie wybrane przez mieszkańców grodu nad Prosną. Zmienią się jednak reguły.

- Robimy kolejne podejście do budżetu obywatelskiego, który w Kaliszu wzbudza bardzo dużo emocji. Z jednej strony to cieszy, a z drugiej pobudza to wyobraźnie ludzi, którzy lubią wkładać kij w szprychy. Moim celem jest jednak, aby partycypacji było jak najwięcej. Podpisując zarządzeni de facto podpisałem umowę z mieszkańcami na konsultacje w sprawie projektów, które chcieliby, aby w Kaliszu zostały zrealizowane - mówi prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Miasto liczy, że w tym roku uda mu się dojść do porozumienia z wnioskodawcami i uniknie złej weryfikacji samych wniosków.

- W 2014 roku mieliśmy jeszcze fundusz obywatelski i mieliśmy wielkie problemy, żeby w ogóle podejść do tego, aby w ogóle możliwa była realizacja projektów. Później wydawało się, że będzie łatwiej, ale do weryfikacji wniosków. do czego są ogromne zastrzeżenia, było trzech asów, którzy opowiadają, jak to świetnie przeprowadzili budżet obywatelski. Ja się na nich zawiodłem i nawet nie zdążyłem ich zwolnić, bo sami podali się do dymisji i poprosili o rozwiązanie umowy. Robimy kolejne podejście. To co jest przygotowane w tym roku umożliwi jak najlepsze funkcjonowanie budżetu obywatelskiego. - dodaje prezydent miasta.

W tym roku budżet obywatelski w Kaliszu zostanie przeprowadzony na nieco zmienionych zasadach. Dotyczą one weryfikacji wniosków. Wszystko po to, aby wybrać takie, które faktycznie będzie można przeprowadzić.

- Wnioski będą weryfikowane przez Wydział Gospodarowania Mieniem, który sprawdzi, czy proponowane inwestycje są umiejscowione na terenie należącym do miasta. Wnioski zweryfikuje też Wydział Budownictwa i Architektury pod kątem zgodności danego wniosku z planem zagospodarowania przestrzennego. Trzeci etap weryfikacji to merytoryczny wydział, który będzie docelowo zajmował się zrealizowanie konkretnego zadania - dodaje Barbara Gmerek, wiceprezydent Kalisz.

Dodatkowo wnioski będą opiniowane przez poszczególne rady osiedli. Jeśli inwestycja będzie dotyczyła obszaru przeznaczonego do rewitalizacji, wówczas będzie ona opiniowana przez Komitet ds. Rewitalizacji.

- Opinie będą ogłaszane, aby mieszkańcy wiedzieli jakie są stanowiska tych ciał doradczych - dodaje wiceprezydent Gmerek.

Ostatnim elementem weryfikacji będzie przekazanie wniosków do zaopiniowania przez radnych.

- Dopiero tak zweryfikowane wnioski zostaną poddane pod głosowanie - tłumaczy pani wiceprezydent. - Weryfikacja, jaka miała miejsce w ubiegłym roku przez ówczesny referat ds. budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej była karygodna. Wydział Gospodarowania Mieniem w wielu przypadkach nawet nie wiedział, że takie wnioski zostały złożone i z pewnością nie przeszłyby one weryfikacji.

Dodatkowo miasto nie będzie akceptowało wniosków dotyczących wykonania projektów inwestycji.

- Często wnioskodawcy wyobrażają sobie, że przygotowanie projektu będzie jednoznaczne z późniejszym wykonaniem inwestycji. Niestety nie zawsze tak jest. Szykowanie projektów tylko po to, aby leżały na półce mija się z celem - dodaje Barbara Gmerek. - Nie chcemy tez, żeby projekty dotyczyły zadań, które będą etapowane. Oznacza to, że każda inwestycja będzie musiała zostać zakończona w ramach danej edycji budżetu obywatelskiego. Nie dopuszczamy też do realizacji zdań, które będą wymagały uzyskania zgody lub zezwolenia wydanej w drodze decyzji administracyjnej przez jednostkę samorządową lub państwową inna niż miasto Kalisz.

Przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego rozpocznie się już 4 maja i potrwa do 16 czerwca. Kaliszanie będę mieli też możliwość zgłoszenia wniosków w formie listownej. Każdy wnioskodawca będzie musiał wyrazić zgodę na upublicznienie swojego imienia i nazwiska. Brak zgody oznaczać będzie odrzucenie wniosku z przyczyn formalnych. Weryfikacja wniosków potrwa od 15 maja do 21 lipca, a listę wybranych inwestycji, jakie trafią pod głosowanie oraz tych odrzuconych wraz z uzasadnieniem mamy poznać do 25 sierpnia. Głosowanie potrwa od 1 do 29 września. Do 31 października miasto daje sobie czas na publikację wybranych przez kaliszan zadań.

Glosowanie odbywać się będzie w 25 punktach na terenie miasta za pomocą papierowych kart do głosowania, a także w formie elektronicznej oraz korespondencyjne.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto