18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Ceramiczne płytki w roli głównej

Artykuł sponsorowany
Urządzasz mieszkanie? Weź przykład z architektów i projektantów wnętrz, którzy w poszukiwaniu nowych form i kształtów wprowadzają płytki ceramiczne do salonów, sypialni, a nawet dziecięcych pokoi.

Takie rozwiązanie jest nie tylko modne, ale również bardzo praktyczne. Po pierwsze, można w szybki sposób ozdobić każde pomieszczenie umieszczając na ścianach kafelkowe kompozycje, po drugie, podłogę z płytek łatwo utrzymać w czystości, po trzecie zaś, kafelki (płytki) są znacznie trwalsze niż panele lub parkiet. Są twarde, wytrzymałe, łatwe do czyszczenia, ognioodporne.

Płytki świetnie sprawdzą się, jeżeli w salonie planujesz ogrzewanie podłogowe. I co ważne, w tym roku ich producenci wprowadzili tyle wzorów i wersji kolorystycznych, że wybór najodpowiedniejszego materiału do wykańczanego domu staje się bardzo trudnym zadaniem.
Co wybrać, aby wzbudzić zazdrość gości? Fachowcy podpowiadają, że głównym trendem we wzornictwie ceramiki, i to zarówno na ściany, jak i podłogi, są coraz
większe rozmiary kafli.

- Tej wiosny obserwujemy trend białych płytek w dużych formatach (30 na 90 cm) z mocnymi elementami dekoracyjnymi różnego typu, jak choćby kwiaty, fale, motywy roślinne. Ponadto płytki "drewniane" połączone z bielą, krem z szarością i tradycyjnie już biel z czernią. Dziś liczą się formaty jak największe. Coraz częściej projektuje się płytki 60x120 cm w połączeniu z 60x60cm - mówi Anna Kusztal z firmy Cermag. - Do małej łazienki polecam, oczywiście, płytki jak największe, ponieważ zabieg taki optycznie powiększy pomieszczenie. Tu optymalny byłby format 30x60cm. Do małej kuchni na podłogę 60x60 cm lub 30x60 cm, natomiast na ścianę - format 30x60 cm. Od płytek 10x10 cm już się raczej odchodzi. Do dużego salonu poleciłabym płytki w rozmiarze 60x120 cm, 80x80 cm lub 60x60 cm.

Jakie walory będzie miała podłoga z płytek w salonie? Płytki podłogowe występują w tysiącach kolorów i wzorów. Dają więc nieograniczone możliwości aranżacyjne, dopasowane zarówno do kształtu i rozmiaru pomieszczenia, stylu wykończenia całego domu, jak i gustu domowników. Przede wszystkim, możemy wybierać spośród fantastycznych odcieni, zarówno tradycyjnych jak beż, biel lub też czerwieni, fioletu, seledynowego, pomarańczowego i turkusowego. Ponadto, płytki podłogowe zdobione są fantazyjnymi deseniami, głównie kwiatami lub mozaikami, które bardzo dobrze komponują się z innymi materiałami. To ważne, bo wciąż na topie są łączenia podłóg, np. ceramika w kuchni, drewniana podłoga w salonie. Jeśli całą podłogę wyłożymy kafelkami (płytkami), uzyskamy efekt jednolitej posadzki, powiększającej optycznie całe wnętrze. Do salonu zawsze powinniśmy wybierać płytki jasne. I po takie właśnie najchętniej sięgamy.

- Królują płytki o powierzchni lappato czyli półpolerowane, takie, które delikatnie odbijają światło. W odcieniach kremu dla klientów, którzy lubią wnętrza ciepłe i w szarościach dla tych, którzy wolą prewnętrza "chłodne" - mówi Anna Kusztal z firmy Cermag. - Duże grono klientów wybiera płytki polerowane, nadające pomieszczeniom ekskluzywny charakter.

Warto wiedzieć też, że trwałe płytki podłogowe to płytki gresowe, barwione w masie, czyli takie, które mają kolor nie tylko na wierzchniej warstwie.

- Trwałość powierzchni zależy od podłoża i zaprawy klejowej, na której płytki będą układane - mówi Anna Kusztal. - Im okładzina jest większa, tym klej powinien być bardziej elastyczny.

Płytki są doskonałym rozwiązaniem, jeżeli pokój łączy się również z tarasem, wychodzącym na ogród. Utrzymanie posadzki w czystości nie jest wtedy trudne, a dzięki kaflom (płytkom) nie musimy każdorazowo zmieniać obuwia.

Ponadto taras, który również wyłożony jest płytkami ceramicznymi, będzie stanowił naturalne przedłużenie salonu i latem powiększy go o swoją powierzchnię. Pamiętajmy jednak, że stosowane tu płytki muszą mieć inne parametry niż te, stosowane we wnętrzach. Powinny być mrozo- i wodoodporne, charakteryzować się wyższą klasą ścieralności. Należy również zwrócić uwagę na symbol określający, jak płytki zabezpieczone są przed poślizgiem.

- Tradycją stało się już, że na tarasach i balkonach montuje się płytki klinkierowe, jednak coraz częściej są to płytki gresowe, w najmodniejszych kolorach- szarości, czerni i graficie - a także płytki drewnopodobne, imitujące naturalne deski - mówi Anna Kusztal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto