18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiew prawosławna w Kaliszu. Co kryje wnętrze tajemniczej świątyni? ZDJĘCIA

mz
47. edycja Kaliszobrania przebiegała śladami kaliskiej mniejszości prawosławnej. Jednym z przystanków krajoznawczego spaceru była cerkiew prawosławna w Kaliszu
47. edycja Kaliszobrania przebiegała śladami kaliskiej mniejszości prawosławnej. Jednym z przystanków krajoznawczego spaceru była cerkiew prawosławna w Kaliszu (c) Mirosława Zybura
Położna w malowniczej okolicy parku miejskiego, cerkiew prawosławna w Kaliszu jest jednym z najbardziej tajemniczych zabytków miasta. Wraz z uczestnikami Kaliszobrania wybraliśmy się na wycieczkę śladami kaliskiej mniejszości prawosławnej i sprawdziliśmy, co kryje na co dzień niedostępna świątynia przy ul. Niecałej.

Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu należy do dekanatu Łódź diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Proboszczem parafii jest Mirosław Antosiuk, jedyny duchowny prawosławny w Wielkopolsce Południowej. Mówił o różnicach i podobieństwach religii katolickiej i prawosławia. Nie zabrakło także tematów bardziej przyziemnych.
- Określenie "pop" wobec księdza prawosławnego jest obraźliwe. To tak, jakby o duchownym katolickim powiedzieć "klecha". Wierni prawosławni, zwracając się do duchownych, używają określeń "batiuszka" lub "otiec" - wyjaśnił ks. Mirosław Antosiuk.

Historia społeczności prawosławnej w Kaliszu jest złożona jak historia samego miasta; sięga późnego średniowiecza i czasów panowania Władysława Jagiełły, który często gościł nad Prosną. Wyznawcy kościoła greckiego w większej liczbie pojawili się w Kaliszu w połowie XVIII w. i pochodzili z terenów dzisiejszej Macedonii i pogranicza albańsko-macedońskiego, szukając szczęścia i spokoju z dala od owładniętych tureckim terrorem rodzinnych stron. Stąd też nazwa 47. edycji Kaliszobrania. "Śladami Macedończyków" blisko dwustuosobową grupę uczestników wycieczki prowadził Piotr Sobolewski, pomysłodawca krajoznawczego cyklu.

Liczba wiernych prawosławnych w Kaliszu zmieniała się w ciągu wieków. W 1931 roku nad Prosną żyło 474 prawosławnych. Dzisiaj w nabożeństwach odbywających się w cerkwi uczestniczy ok. trzydziestu osób. W ubiegłym roku udzielono tutaj ślubu. Było to duże wydarzenie w historii parafii.
- Ślub prawosławny zdarza się w Kaliszu raz na dwadzieścia lat - mówił proboszcz.

Budynek cerkwi wzniesiono w latach 1928–1930 według projektu Michała Zenowicza, dzisiaj już wpisany do rejestru zabytków. We wnętrzu świątyni znajduje się m.in. ikonostas pochodzący najprawdopodobniej z cerkwi garnizonowej wybudowanej w II połowie XIX w. i rozebranej w latach 20. XX w. Tutaj także znajduje się ikona, która cudem uniknęła zniszczenia w trakcie II wojny światowej. Pocisk z pistoletu przeszedł na wylot tylko przez szybę, osłaniającą ikonę.

Cerkiew prawosławna jest jednym z wielu śladów po Kaliszu wielokulturowym. To nie jedyny znak tego wielobarwnego, fascynującego dziedzictwa przy ul. Niecałej. Tutaj, w bliskim sąsiedztwie cerkwi, znajduje się także siedziba parafii ewangelicko-augsburskiej. Budynek cerkwii jest odnowiony i zadbany. Inaczej jest, niestety, z inną pozostałością po kaliskich wyznawcach prawosławia. Jeden z najstarszych polskich cmentarzy i pomnik sztuki sepulkralnej - cmentarz prawosławny na Rogatce, założony w 1786 roku i nazywany "Grecką Górką", z roku na rok niszczeje, a zapomniane groby obracają się w ruinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto