Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Wiceminister Andżelika Możdżanowska o Kołach Gospodyń Wiejskich (ZDJĘCIA)

JM
Chełm. Wiceminister Andżelika Możdżanowska o Kołach Gospodyń Wiejskich
Chełm. Wiceminister Andżelika Możdżanowska o Kołach Gospodyń Wiejskich JM
O niezależności i rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw mówiła wiceminister Andżelika Możdżanowska z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, która spotkała się we wtorek w Chełmskiej Bibliotece Publicznej z paniami z KGW powiatu chełmskiego , hrubieszowskiego i krasnostawskiego. Spotkanie poświęcone było wspólnej dyskusji na temat wsparcia finansowego, działalności, wydatków i ich rozliczeń po wprowadzeniu zmian w działalności KGW. Inicjatorką spotkania była wicemarszałek Senatu RP Beata Mazurek. W konsultacjach uczestniczyli też m.in. pełnomocnicy ds. KGW oraz przedstawiciele Urzędów Skarbowych , ARiMR , władz samorządowych.

Od 3 do 5 tysięcy złotych mogą pozyskać Koła Gospodyń Wiejskich. Koło może założyć 10 osób i musi być ono wpisane do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Większość KGW już dokonało takiego wpisu. Ustawa nadaje KGW osobowość prawną, co umożliwia im korzystanie z form wsparcia ze środków unijnych czy dotacji z budżetu państwa. Środki można przeznaczyć na integrację lub różne działania i przyjemności. Wiceminister Andżelika Możdżanowska podkreślała, że możliwości jest wiele i wszystko zależy od kreatywności pań działających w KGW.

- W uchwalonej niedawno przez Sejm ustawie o Kołach Gospodyń Wiejskich zawarliśmy bardzo konkretne narzędzia wsparcia Waszej działalności. To nie tylko realna pomoc finansowa - od 3 do 5 tys. złotych na start, ale także ulgi podatkowe, bezpłatna obsługa prawna, ułatwienia formalne jakich nie ma żadna inna organizacja – mówiła wiceminister Andżelika Możdżanowska.

Dochody Kół przeznaczone na działalność statutową są zwolnione z podatku do 100 tysięcy złotych, z podatku VAT – do 200 tysięcy złotych. Są także zwolnione z obowiązku składania rocznych deklaracji podatkowych czy posiadania kas fiskalnych.

-To bardzo korzystne rozwiązania , które wypracowaliśmy tylko dla tylko KGW - podkreśliła wiceminister Możdżanowska. - Chcemy, żeby wsparcie dla Kół Gospodyń Wiejskich miało stały, systemowy charakter, by w pełni docenić pracę, jaką Panie wykonują.

Zarejestrowane koła gospodyń wiejskich mogą przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej. Majątek KGW będzie mógł powstawać także ze składek członkowskich, dochodów z własnej działalności, w tym działalności gospodarczej.

Podczas spotkania był czas na pytania. Wszelkie problemy na bieżąco starała się wyjaśnić minister Możdżanowska. Głos w dyskusji zabrała również Bożena Deniszczuk wójt Gminy Wierzbica.

- W powiecie chełmskim powstało 19 KGW, z czego aż 12 w gminie Wierzbica. A wszystko to dzięki determinacji pań, ale także pomocy i współpracy z ARiMR i urzędem skarbowym. KGW to nie tylko ciastka i pierogi. Panie planują zakupy, wyjazdy studyjne i szkolenia. U nas w ramach KGW powstał zespół „ Sąsiedzi” w Staszycach, który zadebiutuje na pierwszym gminnym dniu kobiet w Wierzbicy. My kobiety wsi jesteśmy kreatywne i gospodarne. Każda ma szpilki ale i parę kaloszy w pole i do ogrodu. Takie jesteśmy. Dzięki nadaniu osobowości prawnej kołom panie mogą ubiegać się o dotacje z ARiMR, różnych ministerstw i funduszy. KGW wychodzą z opłotków- powiedziała Bożena Deniszczuk wójt gminy Wierzbica i członkini KGW w Wólce Tarnowskiej i założyła okulary ze sztachetkami .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto