Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Komunalny w Kaliszu rozrasta się. Za kilka lat mogłoby zabraknąć miejsca na pochówki ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Cmentarz Komunalny w Kaliszu rozrasta się. Za kilka lat mogłoby zabraknąć miejsca na pochówki
Cmentarz Komunalny w Kaliszu rozrasta się. Za kilka lat mogłoby zabraknąć miejsca na pochówki Bartłomiej Hypki
Wkrótce mają ruszyć prace związane z rozbudową Cmentarza Komunalnego w Kaliszu. Największa kaliska nekropolia zostanie powiększona o ponad dwa hektary.

W październiku ubr. Miasto Kalisz za kwotę 995 tysięcy złotych zakupiło dwie działki o łącznej powierzchni 21 500 metrów kwadratowych. Teren ten ma zostać przeznaczony na poszerzenie cmentarza. Inwestycja na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu będzie realizowana dwuetapowo.

- Pierwszy etap obejmie około 0,8 ha. Ogrodzony zostanie cały teren, ale kwatery zostaną wydzielone na jego połowie, z podziałem na poszczególne rodzaje pochówków, czyli groby jednoosobowe, rodzinne, pole urnowe. Będzie także wydzielone miejsce na nowe kolumbarium. Zostaną również utwardzone alejki - wymienia Daria Kozanowska, kierownik biura Cmentarza Komunalnego w Kaliszu.

Pandemia przyspieszyła inwestycje

Realizację inwestycji mogą opóźnić prowadzone na tym terenie prace archeologiczne.

- Kiedyś na tym terenie stacjonowały wojska napoleońskie. Jeżeli coś zostanie znalezione, to wydłuży to okres przygotowań - zaznacza wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - W roku pandemii zmarło więcej osób, więc musieliśmy szybko zareagować.

Daria Kozanowska tłumaczy jednak, że dużo jest pochówków o charakterze dochowania do istniejących grobów.

- To nie jest tak, że kiedy mam zgłoszonych w ciągu roku 800 osób to pochówku to potrzebujemy 800 miejsc - wyjaśnia. - Zmienia się również liczba pochówków w trumnach i w urnach, z tendencją wzrostową na pochówki w urnach. Dochowanie do istniejących grobów w urnach nie zmienia kwalifikacji istniejącego grobu, czyli stosunkowo jest najdogodniejszą formą również ze względów kosztowych, organizacyjnych. Myślę, że na około 8 lat wystarczyłoby nam jeszcze miejsca.

Tłumaczy, że urny można dochowywać do istniejących grobów ziemnych, do grobów murowanych tzw. piwnic, jak również na tzw. polach urnowych. Wówczas w gruncie wydzielony jest fragment metr na metr.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto