Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski wraca do dawnych właścicieli

Mariusz Kurzajczyk
Specjalny Ośrodek to dwie szkoły, internat i warsztaty
Specjalny Ośrodek to dwie szkoły, internat i warsztaty Mariusz Kurzajczyk
Wiele wskazuje na to, że już w tym roku budynki i działka należące do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaliszu zostaną przekazane gminie żydowskiej we Wrocławiu. Zwrotu terenu dawnego cmentarza Żydzi domagają się od 20 lat.

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, miasto znalazło nową siedzibę dla Ośrodka. O jaki konkretnie obiekt chodzi - na razie nikt nie chce powiedzieć. W każdym bądź razie kaliski samorząd ma kupić budynek z działką, ale pieniądze będą pochodzić ze źródeł zewnętrznych - budżetu państwa oraz jednej z fundacji. W konkretnych rozmowach na ten temat, prowadzonych dyskretnie, w zaciszu dyplomatycznych gabinetów, brali udział także kaliscy parlamentarzyści, choć żaden z nich nie chce tego wprost potwierdzić.
- Jeszcze za wcześnie, żeby się na ten temat publicznie wypowiadać. Sprawa jest w toku, ale żadnej ze stron nie brakuje dobrej woli - tłumaczy poseł Mariusz Witczak, który w tym miejscu ucina dyskusję.

Fakt znalezienia nowej siedziby dla Ośrodka pośrednio potwierdza wiceprezydent Kalisza.
- Pracujemy nad tym, żeby przenieść szkołę w nowe, lepsze miejsce - tłumaczy Dariusz Grodziński.

W Ośrodku funkcjonują dwie szkoły specjalne. Placówka ma własne warsztaty, w których uczniowie odbywają praktyki, a przy okazji prowadzą usługi m.in. malarskie, tapicerskie, ślusarskie. W ostatnich latach Ośrodek został wyremontowany, wymienione zostały okna i kanalizacja. Jednak jako jedyna szkoła w mieście nie został ocieplony. To niewątpliwie efekt poczucia tymczasowości, wynikającego ze starań Żydów o odzyskanie własności.

Do 1939 r. między ulicami Nowy Świat, Handlowa i Skalmierzycka funkcjonował założony w końcu XIII wieku stary cmentarz żydowski. Wprawdzie już przed I wojną światową mieszkańców Kalisza wyznania mojżeszowego chowano na nowym cmentarzu przy ul. Podmiejskiej, jednakże stary pozostał, bo miejsca pochówku uważane są przez Żydów za święte. W okresie okupacji Niemcy zdewastowali nekropolię, używając macew do brukowania Kanału Rypinkowskiego. Po wojnie w tym miejscu powstało osiedle mieszkaniowe, a w połowie lat 60. XX wieku Specjalny Ośrodek. O cmentarzu nikt nie pamiętał, ale do czasu. W 1990 roku podczas budowy ciepłociągu na skraju boiska szkolnego robotnicy natrafili na szczątki ludzkie. Nie było ich wiele, bo teren wielokrotnie był przekopywany i niwelowany. Od tego momentu z wieloma przerwami trwają rozmowy na temat przekazania terenu dawnego cmentarza Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Od samego początku największym problemem było znalezienie nowej siedziby dla Ośrodka, bo oczywiste było, że miasta nie jest stać na taki wydatek. Dzięki pomocy rządowej i zagranicznej będzie to możliwe. Na szybkie zakończenie sprawy liczą wszyscy zainteresowani.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto