Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co powinniśmy wiedzieć o kaliskiej onkologii? Konferencja w Ośrodku Radioterapii w Kaliszu [FOTO]

Daria Kubiak
Konferencja w Ośrodku Radioterapii
Konferencja w Ośrodku Radioterapii WCO
„Co Kobieta i Mężczyzna powinni wiedzieć o onkologii: od profilaktyki do radioterapii”- pod tym hasłem odbyła się konferencja w Ośrodku Radioterapii w Kaliszu – filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Na konferencji spotkali się eksperci oraz pacjenci, aby podyskutować o kondycji polskiej onkologii, oraz wskazać wyzwania na przyszły rok.
_
- Powstanie w Kaliszu Ośrodka Radioterapii jest dowodem na to, że nasza wspólna walka bardzo się opłaciła. Kaliska radioterapia w końcu dała pacjentom nadzieję na to, że mamy miejsce, w którym dba się o skuteczne leczenie choroby onkologiczne_j - zaznaczyła Barbara Wrzesińska, prezes Kaliskiego Klubu „ Amazonki”, która zabiegała o ośrodek kompleksowego leczenia raka w Kaliszu.

Prof. Julian Malicki, dyrektor WCO podkreślił, że poznańskie centrum i jego kaliska filia poszerzają możliwości leczenia nowotworu piersi.

- Zajmujemy się leczeniem około 75 proc. kobiet z nowotworem piersi z całego województwa. Planujemy ciągły rozwój i udoskonalanie leczenia
- powiedział prof. Malicki. A prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu dodał, że ta placówka ma być najbardziej dogodnym i bezpiecznym miejscem, w którym lokalni pacjenci otrzymają terapię na najwyższym poziomie, bez potrzeby szukania pomocy poza granicami województwa, czy nawet kraju.

- Ośrodek Radioterapii ma już ponad 400 pacjentów, którzy zakończyli leczenie radioterapią. Obecnie, pod opieką samej poradni, jest ponad 2600 pacjentów. Liczba chorych leczonych w Kaliszu wciąż wzrasta. A to dlatego, że pacjenci wiedzą, że otrzymają tu wysokiej jakości leczenie onkologiczne i zajmą się nimi bardzo dobrzy specjaliści
- zaznaczył prof. Kowalczyk.

W Kaliszu leczeni są pacjenci, u których zdiagnozowano m.in. rak piersi, rak prostaty, nowotwory ginekologiczne oraz nowotwory głowy i szyi. Stosowana terapia przynosi jak najlepsze efekty.

Podczas konferencji w Ośrodku Radioterapii mówiono także o perspektywach stosowania najbardziej innowacyjnych metod leczenia radioterapią, do której zalicza się protonoterapię.

- Protonoterapia stanowi oręż w walce z rakiem przy trudno dostępnych lokalizacjach nowotworu. Staramy się o powstanie ośrodka protonoterapii w Poznaniu. To droga inwestycja, o której finansowanie staramy się ze wszystkich sił. Mamy nadzieję, że decyzja dotycząca wsparcia i finansowania Projektu INPRONKO, czyli projektu odpowiadającego właśnie za rozwój protonoterapii, zapadnie w przyszłym roku - wyjaśnił prof. Malicki.

Mówiono także o konieczności zwiększenia dostępu do operacji z zakresu mikrochirurgii, w ramach której CyberKnife stanowi wiodący system leczenia. Obecnie istnieją tylko 3 ośrodki, w ktorych pacjenci mogą być w ten sposób operowani. Jeden z nich to WCO.

CyberKnife, czyli Nóż Cybernetyczny, pozwala na leczenie promieniowaniem jonizującym w przypadku guzów niedostępnych lub trudno dostępnych chirurgicznie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto