MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Kalisz ma najpiękniejszy rynek? ZDJĘCIA

lmr
Do końca października można głosować w plebiscycie na Najpiękniejszy Rynek w Wielkopolsce. Przodują rynki w Czarnkowie i Kępnie, a Kalisz ma na razie niewiele ponad 900 głosów. Może warto przyjrzeć się bliżej sercu miasta (także na zdjęciach z różnych pór dnia i roku) i oddać na nie głos?

Głosuj na Kalisz w plebiscycie na najpiękniejszy Rynek

Główny Rynek w Kaliszu najstarszy plac w mieście, wpisany w 1956 roku do rejestru zabytków. Znajduje się w Śródmieściu. Ma kształt trapezu o wymiarach ok. 95 m na ok. 105 m. Wychodzi od niego jedenaście ulic. Od około 1257 roku jest osią miasta lokacyjnego, a do XIX wieku był miejscem handlu - po 1871 roku przeniesionego na obecny Nowy Rynek.

W swojej historii Główny Rynek nosił kilka nazw - Rynek, plac 11 listopada, czy nawet... plac Bohaterów Stalingradu.

Wokół Głównego Rynku znajdują się odbudowane lub zbudowane na nowo po zniszczeniu przez Niemców miasta w sierpniu 1914 kamienice. Ich odbudowa trwała w większości kilkanaście lat - od 1919 do 1933 roku. Najmłodszą postawiono w latach 50. XX wieku.

Głosuj na Kalisz w plebiscycie na najpiękniejszy Rynek

Centrum Rynku to trzeci z kolei, również wybudowany po I wojnie światowej neoklasycystyczny Ratusz - siedziba władz miejskich. Powstawał w latach 1920-1925 według projektu Sylwestra Pajzderskiego. W jedną ze ścian magistratu wmurowano tablicę poświęconą pamięci Polaków poległych i pomordowanych w czasie I i II wojny światowej.

Na tyłach Ratusza znajduje się pompa. O jej historii podczas jednego ze spotkań w serii "Fotoplastikon" tak mówił historyk Maciej Błachowicz: - To zdumiewające, że może być zniszczone całe miasto, a przetrwa coś zupełnie przypadkowego. Już najstarsza rycina wykazuje, że w tej części Rynku znajdowała się studnia. Pompy pojawiają się i później na obrazach i rycinach. Na zdjęciach z 1918 widzimy doszczętnie zniszczone miasto, rozebrany już ratusz i – pompę. Wtedy usunięto wszystkie ruiny. Tylko piwnice są starsze niż 1914. Nie wiem, czy stojąca obecnie pompa jest oryginalną z XIX wieku, ale stoi od stu lat dokładnie w tym samym miejscu, co na zdjęciach i obrazach – dodał.

W parterach kamienic obecnie mieszczą się sklepy, banki i liczne kawiarnie. W Ratuszu znajduje się restauracja. Na kamienicy z podcieniami, przy Głównym Rynku 1, znaleźć można medaliony czworga zasłużonych dla Kalisza osób - pisarek Marii Dąbrowskiej i Marii Konopnickiej, poety Adama Asnyka i podróżnika Stefana Szolca-Rogozińskiego.

To tutaj często odbywają się różnego rodzaju imprezy - od kulturalnych po polityczne. To także jedno z ulubionych miejsc spotkań kaliszan i najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Głosuj na Kalisz w plebiscycie na najpiękniejszy Rynek

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto