Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Miasto Kalisz należycie upamiętnia swoje najważniejsze zabytki? ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Czy Miasto Kalisz należycie upamiętnia swoje najważniejsze zabytki?
Czy Miasto Kalisz należycie upamiętnia swoje najważniejsze zabytki? Bartłomiej Hypki
Czy miejsca historyczne związane z dziejami miasta i historią Polski są w Kaliszu należycie upamiętniane? Apeluje o to jeden z kaliskich radnych, prosząc o umieszczenie w przestrzeni miejskiej stosownych tablic informacyjnych. Co na to prezydent Krystian Kinastowski?

Radny Leszek Ziąbka uważa, że trzeba - jak sam określa - należycie upamiętnić miejsca historyczne związane z dziejami miasta i historią Polski.

- Kalisz miasto królewskie, posiadające najstarszą metrykę pisaną ze wszystkich miast w Polsce, powinno należycie dbać o swoją historię. Przede wszystkim chodzi o upamiętnienie najważniejszych budynków w mieście, w których miały miejsce przełomowe dla Kalisza i Polski wydarzenia i umieszczenie w przestrzeni miejskiej stosownych tablic informacyjnych - wyjaśnia radny. - Należy uwzględnić fakt, że w przeszłości Kalisz był miastem tolerancyjnym i wielonarodowościowym oraz zwrócić uwagę na powstania narodowe i odzyskanie niepodległości.

Zaznacza też, że powinno się także ująć ważne w przeszłości obiekty przemysłowe, miejsca związane z wybitnymi kaliszanami i kulturą miasta.

- Pragnę zapewnić, że dużą wagę przywiązuję do umieszczania w przestrzeni publicznej w stosowny sposób informacji o historii miejsc i obiektów historycznych - odpowiada radnemu prezydent Kalisza. - O historii baszty Dorotki zaadaptowanej na Centrum Baśni i Legend Kaliskich informuje tablica zlokalizowana od strony Parku Miejskiego. Już niebawem w trzech punktach na obszarze zrewitalizowanych plant miejskich, pojawiają się dwujęzyczne plansze prezentujące historię tego miejsca oraz istniejących tu niegdyś i zachowanych do dziś budynków i budowli. W bezpośrednim sąsiedztwie Mostu Kamiennego, na budynku umieszczona będzie tablica informująca o nieistniejącej Bramie Wrocławskiej, której zarys uwidoczniono w nawierzchni jezdni i chodnika ulicy Śródmiejskiej. Na budynku Akceleratora Kultury przy ul. Nowy Świat 2 znajdzie się również tabliczka z historią obiektu oraz informacją o jego funkcji po adaptacji budynku - wymienia Krystian Kinastowski.

Zaznacza, że takie działania będą kontynuowane w zależności od potrzeb i możliwości budżetu miasta na kolejne lata. Odsyła również Leszka Ziąbkę do składania konkretnych propozycji w tym zakresie do Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM Kalisza.


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto