Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Miasto Kalisz powoła własnego lekarza koronera?

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Czy Miasto Kalisz powoła własnego lekarza koronera?
Czy Miasto Kalisz powoła własnego lekarza koronera? Pixabay
Czy władze miasta powołają lekarza koronera, który miałby w przypadku tragicznych zdarzeń zajmować się wystawianiem aktów zgonu? Potrzebę powołania takiego lekarza wyjaśnia przewodniczący Rady Miasta Kalisza, Tadeusz Skarżyński.

- W rozmowach z policjantami kaliskiej komendy, zwrócono mi uwagę na przykry problem związany z tragicznymi sytuacjami, kiedy służby zostaną poinformowane o odnalezieniu osób martwych. W takiej sytuacji kaliska policja ma problem z lekarzem, który wystawiłby akt zgonu. Powoduje to często wielogodzinne zablokowanie patrolu policji na miejscu zdarzenia - tłumaczy przewodniczący kaliskiej rady.

Tadeusz Skarżyński pyta zatem prezydenta, czy miasto mogłoby zawrzeć kontrakt z jakimś lekarzem, którego uprawnienia dawałoby możliwość pełnienia funkcji koronera w takich przypadkach. I czy możliwe byłoby przeznaczenia na to środków z "kapslowego", czyli pieniędzy przeznaczonych na walkę ze skutkami alkoholizmu.

Wiceprezydent Mateusz Podsadny w odpowiedzi wyjaśnia, że nie można sfinansować powołania koronera z "kapslowego", bo zadanie to nie wpisuje się w zadania ustawowe wynikające z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przypomina też, że potrzeba powołania w Kaliszu lekarza koronera omawiana była na wspólnym posiedzeniu Zespołu konsultacyjnego ds. ochrony zdrowia i Zespołu koordynującego ds. zdrowia psychicznego, które miało miejsce 11 grudnia 2019 r.

- Wówczas uczestnicy spotkania rekomendowali wstrzymanie się z podejmowaniem kroków prawno-finansowych w powyższym zakresie, ze względu na rozpoczęcie prac legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Podstawowym celem projektowanej ustawy była konieczność uregulowania zagadnień dotyczących stwierdzenia zgonu i wydania karty zgonu, objętych obecnie przepisami ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Prace legislacyjne nie zostały jednak dokończone, a obowiązujące przepisy nie przystają do rzeczywistości - wyjaśnia wiceprezydent Kalisza.

Dodaje, że ze względu na stan epidemii panujący w Polsce od 20 marca 2020 roku, wojewoda powołuje - oraz finansuje - lekarzy i lekarzy dentystów do stwierdzania zgonów osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV albo zakażonych tym wirusem poza szpitalem.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto