Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Kaliszu będziemy tonąć w ciemnościach? Sprawdzamy, jak miasto będzie oszczędzać prąd?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Śródmieście Kalisza
Śródmieście Kalisza Andrzej Kurzyński
Rosnące koszty energii stają się zmorą samorządów, które gdzie tylko mogą szukają oszczędności. Sprawdziliśmy jak to wygląda w Kaliszu. Okazuje się, że bez zaciskania pasa się nie obejdziemy.

Jak podaje Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza, w stosunku do roku 2021 cena jednostkowa netto energii elektrycznej w 2022 roku dla kaliskiego ratusza wzrosła o:

  • 142% dla taryfy C21,
  • 143% dla taryfy C22b dzień
  • 138% dla taryfy C22b noc
  • 140 % dla taryfy C11

Na tym jednak nie koniec. Miasto Kalisz spodziewa się dalszego wzrostu cen od początku 2023 roku, gdy skończy się obowiązująca umowa kompleksowa. Na odstawie informacji przekazanych przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe, która prowadzi grupowe postępowanie zakupowe dla Miasta i nową umowę kompleksową z ENERGA OBRÓT SA, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza szacuje, że średnie ceny energii w roku 2023 wzrosną prawdopodobnie o około 150% - 200% w poszczególnych grupach taryfowych. Ostateczne ceny energii zostaną skalkulowane w ciągu najbliższych tygodni.

- Nie znamy poziomu wzrostu cen drugiego elementu kosztowego, czyli cen usług dystrybucyjnych operatora systemu dystrybucyjnego ENERGA OPERATOR SA – podkreśla Katarzyna Ciupek, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Kalisza.

W jaki sposób samorząd miasta zamierza więc zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej i gdzie będzie szukał oszczędności? Jak tłumaczy rzeczniczka kaliskiego ratusza, mówiąc o oszczędzaniu, należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy, finansowy, związany z drożejącą energią, a drugi polegający na oszczędzaniu energii końcowej przez odbiorców.

- Mając na uwadze aspekt finansowy, należy podkreślić, że Miasto Kalisz od kilku lat realizuje zbiorowy zakup energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii, co pozwala na uzyskanie niższych cen od cen taryfowych. W przypadku oświetlenia ulic, dla nowo zmodernizowanych opraw oświetleniowych wprowadzono obniżenie natężenia oświetlenia ulicznego. Dodatkowo rozważane są możliwości techniczne wyłączenia iluminacji obiektów i oświetlenia niektórych ulic – wyjaśnia Katarzyna Ciupek.

Miasto Kalisz każdego roku w ramach realizowanego budżetu podejmuje działania celem wprowadzenia oszczędności, na przykład poprzez wymianę opraw oświetleniowych, wprowadzanie instalacji odnawialnych źródeł energii na budynkach publicznych, termomodernizację itd.

- Miasto bierze pod uwagę oszczędności w zużyciu energii elektrycznej w placówkach oświatowych poprzez np. zmniejszenie natężenia światła w ciągu dnia w ciągach komunikacyjnych, toaletach oraz salach, np. podczas przerw śródlekcyjnych. Jeśli będzie to możliwe, wyłączane będzie np. oświetlenie zewnętrzne budynków szkół (typu podświetlenie), czy placów zabaw, boisk – jeśli nie będą odbywały się tam zajęcia – mówi Katarzyna Ciupek.

ZOBACZ TAKŻE:

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu 2022

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu. Blisko 800 osób pobiegło ulicami...

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu 2022

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu. Tak było na mecie. ZDJĘCIA, CZĘŚĆ 2

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu - bieg przedszkolaków

Bieg Ptolemeusza w Kaliszu. Tak wyglądała rywalizacja przeds...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto