Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Kaliszu mogłyby powstać drapacze chmur? ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Czy w Kaliszu mogłyby powstać drapacze chmur?
Czy w Kaliszu mogłyby powstać drapacze chmur? Pixabay
Czy w Kaliszu mogłyby powstawać budynki 18-piętrowe lub wyższe? Czy coś stoi na przeszkodzie? Ta kwestia zainteresowała radną Karolinę Sadowską, która pyta o to prezydenta Krystiana Kinastowskiego.

Radna Karolina Sadowska, analizując plany zagospodarowania przestrzennego, zauważa że w Kaliszu możliwe jest budowanie przede wszystkim budynków niskich lub w określonych lokalizacjach naszego miasta również średniowysokich.

- Obowiązują także plany zagospodarowania przestrzennego dopuszczające na niewielkim terenie budowę budynków wysokich - na przykład "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w rejonie skrzyżowania ulic Dobrzecka – Podmiejska – II" dopuszcza budowę budynków o wysokości do 27 metrów - pisze radna w swojej interpelacji. - W mniejszych miastach niż Kalisz, jak na przykład Starachowice, Piła, czy Dzierżoniów, wybudowano i wciąż powstają znacznie wyższe budynki - dodaje.

Zwraca się zatem do prezydenta z pytaniem czy Urząd Miasta otrzymywał pytania od potencjalnych inwestorów dotyczące możliwości budowania na terenie Kalisza budynków wysokich lub wysokościowych. Pyta także, jakie tereny na obszarze Miasta Kalisza mogłyby w przyszłości zostać aktywowane do rozwoju budownictwa wysokiego.

Pytania były, do realizacji nie doszło

Krystian Kinastowski tłumaczy, że Urząd Miasta Kalisza otrzymywał pytania, zazwyczaj w formie wniosków, dotyczące możliwości lokalizacji budynków wysokich. Wnioski wpływały m.in. przy okazji sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o którym wspomina radna w swojej interpelacji, a także w postaci wniosków o ustalenie warunków zabudowy m.in. budynki zrealizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Dobrzec" w rejonie ronda Westerplatte, dla których decyzja określała maksymalną wysokość na poziomie 28 m.

- Pragnę podkreślić, iż możliwość lokalizacji budynków wysokich i wysokościowych, ze względu na obowiązujące przepisy oraz występujące w tym zakresie ograniczenia w ustalaniu lokalizacji takich inwestycji poprzez decyzje o warunkach zabudowy, powinna być realizowana w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - wyjaśnia prezydent Kalisza.

Tłumaczy, że możliwość aktywowania terenów pod rozwój budownictwa wysokiego występuje potencjalnie na wszystkich terenach przeznaczonych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Kalisza pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, pod warunkiem uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Pamiętać należy jednak, iż na etapie tworzenia projektu planu mogą wystąpić uwarunkowania, które zdecydują o konieczności ustalenia innych parametrów niż pierwotnie zakładane np. warunki gruntowe, przewietrzanie czy wytyczne konserwatorskie - podsumowuje prezydent Kinastowski.

Zobacz także:

Blaszak w Kaliszu zostanie wyburzony. Co stanie w jego miejscu?

Blaszak w Kaliszu zostanie wyburzony. Co stanie w jego miejs...

Nowe lokale pod najem socjalny powstaną przy ulicy Noskowskiej w Kaliszu

Nowe lokale pod najem socjalny powstaną przy ulicy Noskowski...

Tych budynków już nie ma w Kaliszu. Zobacz, co wyburzono w mieście na przestrzeni lat

Tych budynków już nie ma w Kaliszu. Zobacz, co wyburzono w m...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto