Kształcenie zawodowe z udziałem zakładów rzemieślniczych od lat jest sprawdzonym rozwiązaniem. Problem jednak w tym, że obowiązujący obecnie system nie zachęca młodych ludzi do nauki zawodu, a same zakłady coraz częściej borykają się problemem braku rąk do pracy. Kuleje również finansowanie praktyk zawodowych. Może się więc okazać, że za jakiś czas zabraknie piekarzy, cukierników, mechaników i tak dalej.
O problemach trapiących lokalnych rzemieślników rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego w siedzibie Izby Rzemieślniczej w Kaliszu z udziałem posła Mariusza Witczaka. Jego celem było przedstawienie aktualnej sytuacji przedsiębiorców oraz wszczęcie szerokiej dyskusji, także na forum parlamentu, na temat kształcenia przyszłych fachowców. W spotkaniu wzięła udział również Alicja Łuczak - radna powiatu kaliskiego a przewodniczył mu prezes kaliskiej Izby Szymon Rubik oraz Maciej Całka - członek Zarządu. Inicjatorami spotkania byli rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych, którzy wystosowali w zeszłym roku list otwarty do parlamentarzystów poruszający problemy kształcenia zawodowego i wszechobecny brak fachowców praktycznie w każdej dziedzinie.
Zebrani na spotkaniu przedstawiciele Cechów zrzeszonych w Izbie między innymi z Ostrzeszowa, Sycowa, Pleszewa i Jarocina zgodnie wyrazili poparcie dla postulatów zawartych w liście otwartym a jednocześnie zapoznali zaproszonych gości z problemami z zakresu praktycznego szkolenia uczniów szkół branżowych napotykanych na swoim terenie. Podkreślano przy tym konieczność pilnego działania również ze względu na planowaną zmianę ustawy o rzemiośle a także gwałtowne pogorszenie opłacalności wykonywanej działalności gospodarczej z powodu wzrostu kosztów oraz inflację.
Mariusz Witczak w podsumowaniu spotkania zauważył, że ze względu na złożoność problemów z jakimi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa na naszym terenie należy rozdzielić kwestie ogólnopolskie związane z ustawami oraz te, które można próbować uregulować lokalnie poprzez współpracę pomiędzy instytucjami kształcenia dualnego lub samorządu. Doceniając zaangażowanie rzemieślników szkolących uczniów zadeklarował pomoc w ramach dostępnych instrumentów, w tym zawiązanie szerszego zespołu przedstawicieli władz, który będzie mógł realnie wpłynąć na poruszane tematy.
Przekazane konkretne zapytania będą teraz analizowane pod względem prawnym tak aby na kolejne spotkanie zaplanowane w drugiej połowie marca można było zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami.
Wszystkich zainteresowanych współpracą Izba Rzemieślnicza w Kaliszu zaprasza do kontaktu z Cechem Rzemiosł Różnych, a więcej można znaleźć na stronie www.cech-kalisz.pl.
ZOBACZ TAKŻE:
Walentynkowa Godzinka Dla Serca. Biegali alejkami parku miej...
Studniówka II LO w Kaliszu. Zobacz, jak wspaniale bawił się ...
Polub nas na FB
Obserwuj nas także na Google News
Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- W Niemczech narasta bunt przeciw migrantom. CDU chce dodatkowych kontroli granicznych
- Chciała koniecznie być na koncercie 50 Centa. Podczas koncertu urodziła!
- Szansa na porozumienie ws. zboża? Ministrowie Polski i Ukrainy rozmawiali
- Szydło: Zwykli Ukraińcy rozumieją, kto udzielił ich państwu prawdziwej pomocy