Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym zajmują się okulista, optometrysta i optyk?

Redakcja
pixabay.com
Te trzy osoby, choć z tej samej branży, mają inne zadania. Okulista, optometrysta i optyk. Kto jest kim?

Zadaniem optometrysty jest prawidłowy pomiar refrakcji czyli pomiar wady oka i dobór odpowiednich mocy soczewek okularowych i kontaktowych. Optometrysta może zauważyć zmiany w oku, natomiast nie może podjąć specjalistcznego leczenia. Okulista natomiast zajmuje się diagnostyką oka, jego schorzeniami, chorobami, zwyrodnieniami oraz podejmuje specjalistyczne leczenie i opiekę nad pacjentem.

Optyk jest ostatnim ogniwem.

Zadaniem optyka jest dobór odpowiedniego rodzaju soczewek okularowych zgodnych z receptą i np. wykonywaną pracą bądź trybem życia. Optyk służy pomocą w doborze odpowiednich opraw okularowych oraz jest odpowiedzialny za prawidłowy montaż soczewek korekcyjnych w oprawach.

Co to jest soczewka progresywna? Jej zalety, czy każdy może je nosić ?
W soczewce progresywnej wyróżniamy trzy strefy widzenia: do dali, do bliży i do odległości pośrednich. Soczewka jest bardzo estetyczna, ponieważ ma płynne przejścia mocy, przez co nie ma widocznych linii podziału.
Szeroka gama soczewek pozwala na dobór odpowiedniej soczewki progresywnej do rodzaju wykonywanej pracy, np. kierowca będzie potrzebował innej konstrukcji progresji niż księgowy. Tradycyjne soczewki progresywne świetnie sprawdzają się wśród osób, które prowadzą dynamiczny tryb pracy i życia.
Progresję zaleca się najczęściej osobom, które ukończyły 40 rok życia, aby przywrócić oczom zdolność naturalnego widzenia przedmiotów bliskich i dalekich. Im szybciej zaczniemy nosić soczewki progresywne tym łatwiej będzie się do nich przyzwyczaić i nauczyć się z nich korzystać .
Osoby, które nie kwalifikują się do noszenia progresji, są to pacjenci z ezoforią czyli jedną z odmian zeza oraz pacjenci cierpiący na oczopląs.

Wybór opraw do soczewek progresywnych

Współczesna technologia umożliwia dobór niemal dowolnych opraw do montażu soczewek progresywnych. Obecnie możemy wybierać również małe oprawki kierując się estetyką nie tylko wymogami technicznymi, jednakże jestem zdania, że lepszy komfort widzenia uzyskamy przy oprawach nie zbyt wąskich.

Co para okularów ma wspólnego z garniturem czy ubiorem biznesowym?

To, że doskonale do siebie pasują - jeżeli tylko odpowiednio je dobrano. Jesteśmy jak doskonali krawcy - z tą różnicą że zajmujemy się okularami.

Jakimi zasadami kieruje się optyk doradzając klientowi wybór oprawek korekcyjnych?
Klient przede wszystkim w oprawie ma wyglądać ładnie i estetycznie. Oprawy muszą być proporcjonalne do rozmiarów twarzy i rozstawu oczu. Dolna krawędź oprawy nie powinna opierać się na policzkach, a górna krawędź powinna znajdować się przed linią brwi. Oprawy powinny nieco kontrastować z kształtem twarzy. Istotne są również moce soczewki, które klient ma przypisane na recepcie, rodzaj montowanej soczewki oraz jej konstrukcja.

Modne oprawki, jakie się teraz nosi?
Markowe okulary są estetyczne, wygodne, projektowane przez kreatorów mody. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Współcześnie oprawy, traktowane są jak osobista biżuteria, która upiększa naszą twarz, podnosi nasze dobre samopoczucie, podkreśla osobowość i styl życia. Każdy jest wyjątkowy, każdy potrzebuje ładnych okularów, soczewek wysokiej jakości by dobrze widzieć i pięknie wyglądać.

Dobór oprawek do kształtu twarzy.

Wyróżniamy pięć kształtów twarzy. Osoby o kształcie twarzy okrągłym powinny dobierać oprawy, które zmienią proporcje twarzy, optycznie ją wydłużą i zwężą. Preferowany kształt ramek to prostokąty lub oprawki o kanciastych i prostych kształtach.
Kwadratowy kształt twarzy natomiast charakteryzuje się mocno zarysowaną szczęką i szerokim czołem. Osobom o takim kształcie twarzy proponuje się oprawki o łagodnej, zaokrąglonej linii dolnej.
Klienci , którzy mają podłużne rysy twarzy powinni dobierać oprawki prostokątne lub owalne, tak by nie poszerzały jeszcze bardziej twarzy a optycznie ją zwężały, należy przy tym unikać szerokich, strojnych zauszników.
Osobom o trójkątnym kształcie twarzy aby złagodzić rysy, zaleca się oprawki na żyłkę, czyli bez dolnej krawędzi lub o zaokrąglonej dolnej linii.
Największy wybór opraw mają osoby o owalnym kształcie. Kształt ten jest bardzo proporcjonalny i pasują do niego niemal wszystkie rodzaje ramek.

od 12 lat
Wideo

Targi Pełnia Zdrowia Katowice / Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto