Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czysta woda w zalewie i rekreacja w Szałem? To jest możliwe!

Elżbieta Bielewicz
Elżbieta Bielewicz
Powstaną projekty rekultywacji zbiornika w Szałem i zagospodarowania terenów przy akwenie. Jest szansa, że woda będzie czystsza, a naz zalewem znów rozwijać się będzie rekreacja.

W piątek, 1 kwietnia, w restauracji KTW w Szałem przedstawiciele Urzędu Gminy Opatówek, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podpisali porozumienie w zakresie organizacji i przeprowadzenia konkursu na projekt pn. "Koncepcja ekologicznego i przestrzennego zagospodarowania zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe".

- Naszym celem jest, aby znów móc się cieszyć tym zbiornikiem, jak przed 20 laty – mówiła współinicjatorka spotkania Marzena Wodzińska - członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Wiele lat mówiło się, aby coś zrobić z tym zbiornikiem i teraz nadszedł ten moment. To bardzo duży akwen ok. 150 ha i tylko wspólne działania ludzi biznesu, samorządowców i naukowców przyniosą efekty.

Adresatami konkursu są studenci Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Konkurs rusza w kwietniu, a zakończy się w październiku 2017 roku. Rozegrany zostanie w dwóch kategoriach - ,,Rekultywacja zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe” oraz ,,Koncepcja zagospodarowania przestrzennego zbiornika retencyjnego i okolic”. W każdej kategorii przyznane będą po trzy nagrody w wysokości 12, 9 i 6 tysięcy złotych.

- To najczęściej będą prace dyplomowe – mówi prof. dr hab. Monika Kozłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Mamy takie kierunki jak ochrona środowiska czy architektura krajobrazu. Najpierw zwrócimy się z apelem do studentów, którzy mieszkają tutaj w okolicy zalewu. Ale oczywiście udział będą mogli wziąć wszyscy chętni.

- Już rok temu zapadły decyzje, aby działać – dodaje Hanna Grunt, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - Chcemy promować wielkopolskie uczelnie i młodych ludzi, umożliwić działania, które przyniosą korzyść zarówno uczelniom, jak i lokalnemu środowisku.
Samorząd gminy Opatówek będzie miał prawo do wybrania z prac konkursowych tych koncepcji i pomysłów, które okażą się najkorzystniejsze i możliwe do zrealizowania.

- Tworzenie projektów będzie się wiązało ze zdiagnozowaniem problemów zbiornika i całej zlewni – tłumaczył Sebastian Wardęcki, wójt gminy Opatówek. - Chcemy równolegle oczyścić zbiornik i zagospodarować tereny przy zbiorniku tak, aby spełniały funkcje rekreacyjne i edukacyjne, chcemy też przyciągnąć inwestorów. Oczywiście nie będziemy teraz czekać bezczynnie. Prowadzone będą także inne starania o nową infrastrukturę. Dodam, że w maju wyłonimy wykonawcę drugiego etapu kanalizacji miejscowości Szałe, a latem ruszą prace. To duże zadanie, wyliczone na ok. 6 milionów złotych, ale bez takiego działania nie możemy mówić o rekreacji.

Jesienią przyszłego roku znane będą efekty konkursu, a potem – jak dodała marszałek Wodzińska – przyjdzie czas na zaproszenie do współpracy samorządów Kalisza, powiatu, a może i okolicznych gmin. Bo zalew w Szałem może i powinien służyć mieszkańcom całego regionu.

W spotkaniu udział wzięli także dr hab. inż. arch. Anna Januchta – Szostak z Politechniki Poznańskiej, prof. Stanisław Podsiadłowski zajmujący się rekultywacja zbiorników wodnych w Polsce, przedstawiciele środowiska wodniaków i wędkarzy.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto