Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delegacja z Kalisza i powiatu kaliskiego gościła w Niemczech. Rozmawiano o recyklingu i odpadach. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
źródło: Kancelaria Prezydenta Kalisza
Przedstawiciele miast i gmin tworzących Związek Komunalny „Czyste Miasto, Czysta Gmina” wzięli udział w roboczej wizycie w Niemczech. Delegacja odwiedziła firmy zajmujące się m.in. obsługą składowisk odpadów i ich przetwarzaniem.

Polskie samorządy i przedsiębiorstwa stoją przed dużym wyzwaniem, jakim są ustalane coraz wyższe poziomy recyklingu. Stąd wizyta przedstawicieli Związku Komunalnego „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Niemczech.

Z wizytą w firmie, która zajmuje się budową instalacji fermentacji na terenie ZUOK „Orli Staw”

W czwartek, 9 lutego, 7-osobowa delegacja odwiedziła siedzibę firmy Strabag Umwelttechnik GmbH w Dreźnie. Firma kojarzona przede wszystkim z budową dróg jest również wykonawcą nowoczesnej instalacji fermentacji na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Instalacja będzie przetwarzać odpady biodegradowalne na biogaz służący do produkcji zielonej energii elektrycznej i cieplnej. Z przedstawicielami firmy prowadzono rozmowy na temat postępujących prac i planowanego zakończenia inwestycji. Niedaleko Drezna, w Radebergu, instalacja fermentacji wytwarzająca biogaz, powstała już 25 lat temu.

Czytaj także:

Podglądali dobre praktyki w Niemieckich firmach, zajmujących się składowanie odpadów...

Z kolei w piątek, 10 lutego, w programie wizyty znalazło się spotkanie z przedstawicielami Związku Gospodarki Odpadami Chemnitz (AWVC), obsługującego składowiska odpadów oraz zakład przetwarzania odpadów. Goście zwiedzili zakład i zapoznali się z instalacjami działającymi w tym miejscu. AWVC obsługuje obszar, który zamieszkuje 560 tysięcy osób.

...i zaopatrywaniem mieszkańców m.in. w energię, gaz ziemny i internet

Kolejne spotkanie odbyło się również w Chemnitz, w siedzibie przedsiębiorstwa komunalnego e1ns energie in Sachsen, które skupia 117 samorządów w południowej Saksonii. Firma zaopatruje mieszkańców regionu w energię elektryczną, gaz ziemny, wodę, ciepło systemowe, szybki internet i zajmuje się odbiorem ścieków. W najbliższych latach planuje budowę spalarni odpadów komunalnych, która nie tylko zmniejszy ilość odpadów trafiających na składowiska, ale także umożliwi produkcję energii elektrycznej i cieplnej oraz całkowitą rezygnację z dotychczas stosowanego węgla brunatnego. Polska delegacja była zainteresowana nie tylko bieżącymi rozwiązaniami, stosowanymi przez niemieckie przedsiębiorstwo, ale również związanymi z tym kosztami, sposobami naliczania opłat czy zmianami w sposobach segregacji odpadów.

Zobacz także:

Walentynkowy koncert Filharmonii Kaliskiej. Owacje dla muzyków i solistki

Walentynkowy koncert Filharmonii Kaliskiej. Owacje dla muzyk...

Nasze propozycje znajdziecie w galerii zdjęć. Wystarczy przesuwać kolejne zdjęcia

Pomysł na Walentynki. Jak spędzić ten dzień wyjątkowo w Kaliszu?

Dobrzyca

Idealne miejsce na walentynkowy spacer? Podpowiadamy, gdzie ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto