Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre bo naturalne?

Milena KOCHANOWSKA
Gdyby artykuły spożywcze nie zawierały substancji dodatkowych, krócej można by było je przechowywać. Ważne jednak byśmy wiedzieli jakie substancje do nich dodano.

Gdyby artykuły spożywcze nie zawierały substancji dodatkowych, krócej można by było je przechowywać.
Ważne jednak byśmy wiedzieli jakie substancje do nich dodano.

Organizacje konsumenckie są zdania, że substancje dodatkowe mogą być stosowane tylko tam, gdzie są niezbędne. Przepis ten został ujęty w obowiązujących dyrektywach Unii Europejskiej.

Barwniki i konserwanty

W ciągu ostatnich lat ok. 70 proc. stosowanych w krajach europejskich sztucznych barwników została zastąpiona przez te naturalne. Ponieważ jednak mają one mniej intensywną barwę, należy użyć ich zdecydowanie więcej – stosowanie ich jest więc od 10-30 razy droższe niż używanie syntetycznych. Konserwanty zapobiegają psuciu się artykułów spożywczych, które wywołane jest działaniem bakterii, grzybów i drożdży. Temu samemu celowi służą także inne metody np.: mrożenie, sterylizacja, pasteryzacja, suszenie, peklowanie, wędzenie, dodawanie cukru, poddawanie fermentacji. Konserwanty jednak w mniejszym stopniu naruszają i zmieniają charakter artykułu spożywczego niż inne metody. Konieczność konserwowania wzrosła wraz z zapotrzebowaniem na sprzedaż produktów gotowych do spożycia. Prowadzi się co prawda coraz więcej badań nad naturalnymi konserwantami, wciąż jednak środkami najczęściej używanymi do konserwacji produktów owocowo-warzywnych są: dwutlenek siarki, kwas sorbowy i benzoesowy.

Kwasy, żele i inne

Stanowią ochronę przed działaniem wolnych rodników, które np. powodują jełczenie tłuszczu. Najczęściej stosowanym przeciwutleniaczem jest witamina E. Regulatory kwasowości dzięki kwaśnemu odczynowi działają konserwująco. Większość kwasów używanych jako dodatki do żywności wytwarzana jest także w naszym organizmie i w związku z tym jest nieszkodliwa, nawet w dużych ilościach.
Oddziałują na konsystencję produktów spożywczych. Emulgatory umożliwiają połączenie dwóch substancji, które bez ich dodania nie połączyłyby się – np. tłuszcz i woda (stosowane np. w lodach i margarynach). Środki żelujące służą do wytwarzania galaretek. Stabilizatory odpowiadają za to, by np. kakao nie oddzieliło się od mleka w mleku czekoladowym. Tylko czasami może wystąpić nietolerancja na substancje tej grupy. Spożywane w dużych ilościach mogą upośledzać wchłanianie soli mineralnych i pierwiastków śladowych. Dodatek aromatów przywraca produktowi naturalne cechy, utracone w trakcie obróbki technologicznej. Substancje te nie posiadają symbolu E, ani numerów.

Elżbieta Połczyńska
Federacja Konsumentów w Poznaniu

Mamy pełne prawo do tego, by wiedzieć co jemy i zgodnie z tym, co na opakowaniu napisano, wybrać dany produkt lub nie. Teoretycznie powinniśmy wierzyć np. informacji o braku konserwantów, bo produkty żywnościowe podlegają co jakiś czas kontroli.

Nasza akcja

Gazeta Poznańska prowadzi akcję Masz Prawo Wiedzieć, której celem jest promowanie prawa dostępu do informacji publicznej.

Ty też Masz Prawo Wiedzieć!

Skontaktuj się z nami
- (061) 8606 001 lub [email protected]
Informacje: www.maszprawo.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto