Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dofinansowywanie in vitro w Kaliszu. Członkowie KO apelują do samorządu o program dla 10 par

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Magdalena Sekura-Nowicka i Marcin Małecki. To już kolejna próba przekonania władz Kalisza, aby te dofinansowywały leczenie niepłodności
Magdalena Sekura-Nowicka i Marcin Małecki. To już kolejna próba przekonania władz Kalisza, aby te dofinansowywały leczenie niepłodności Bartłomiej Hypki
Członkowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Dniu Matki, 26 maja, ponowną interpelację do prezydenta Kalisza o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie miasta środków na pilotażowy program dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro.

Marcin Małecki oraz Magdalena Sekura-Nowicka, w imieniu kaliszanek, które pragną zostać matkami, ale z przyczyn zdrowotnych nie mogą zajść w ciążę, złożyli ponownie prośbę do prezydenta Krystiana Kinastowskiego o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie Kalisza, środków na pilotażowy program dofinansowania zapłodnienia pozaustrojowego. To już kolejna próba przekonania władz Kalisza, aby te dofinansowywały leczenie niepłodności.

- Rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego okazał się samą diagnostyką problemu niepłodności, nie zaś rozwiązaniem. Ostatecznie zaś został przez Ministerstwo Zdrowia oficjalnie uznany za nieudany i zakończony - tłumaczył radny Malecki. - Uważam, że pomoc dla par starających się o dziecko jest w gestii samorządów, także samorządów poszczególnych miast. Tym bardziej, że poprzedni program zapłodnienia pozaustrojowego to 21 tysięcy żywych urodzeń, tylko przez 3 lata jego funkcjonowania.

Radni prosi o pilotażowe zabezpieczenie środków finansowych w budżecie na 2023 rok dla pierwszych 10 par z Kalisza starających się o dziecko metodą In Vitro. To koszt około 50-60 tys. zł.

- Pary borykające się z problemem niepłodności winny liczyć na pomoc miasta - uważa radny KO. - A w obecnych czasach, na skutek czynników cywilizacyjnych, problem niepłodności dotyczy już w równym stopniu kobiety jak i mężczyzn. Par w różnym wieku, także osób, które wcześniej były zdrowe i posiadają już potomstwo.

Marcin Małecki zaznacza, że zwłaszcza w miastach wielkości Kalisza, pary borykające się z tym problemem, obarczone są dodatkowymi kosztami związanymi z dojazdami na badania i zabiegi do odległych ośrodków klinicznych. A miasta średniej wielkości takie, jak Kalisz wyludniają się.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto