Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dofinansowywanie in vitro w Kaliszu. Radny apeluje do samorządu o pilotażowy program dla 10 par

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Dofinansowywanie in vitro w Kaliszu. Radny apeluje do samorządu o pilotażowy program dla 10 par
Dofinansowywanie in vitro w Kaliszu. Radny apeluje do samorządu o pilotażowy program dla 10 par Bartłomiej Hypki
To już kolejna próba przekonania władz Kalisza, aby te dofinansowywały leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego czyli in vitro. O zabezpieczenie kwoty 50 tysięcy złotych dla 10 par starających się o dziecko prosi tym razem radny Marcin Małecki.

Radny Marcin Małecki z Koalicji Obywatelskiej prosi prezydenta Kalisza o zabezpieczenie na 2022 rok kwoty 50 tys. zł dla 10 par starających się o dziecko. Uważa, że pomoc w tym zakresie powinna leżeć po stronie samorządu. Tym bardziej, że miasta średniej wielkości takie, jak Kalisz wyludniają się.

- Zwłaszcza w miastach wielkości Kalisza, pary borykające się z tym problemem, obarczone są dodatkowymi kosztami związanymi z dojazdami na badania i zabiegi do odległych ośrodków klinicznych. Dodam, że istniejący program współfinansowania zabiegów in vitro samorządu województwa dotyczy całej Wielkopolski, w związku z tym będzie niewystarczający dla potrzeb par z Kalisza - wyjaśnia w swojej interpelacji do prezydenta miasta.

Dodaje, że problem niepłodności w skali kraju dotyczy 1,5 miliona par. Prezydenta Krystian Kinastowski w odpowiedzi tłumaczy, że Miasto Kalisz podejmuje działania wspierające rodziny i realizuje także programy z zakresu profilaktyki i ochrony zdrowia.

- Mając na uwadze dobro mieszkańców na bieżąco analizuję sytuację i elastycznie modyfikuję politykę zdrowotną w naszym mieście. Decyzje poprzedzone są zasięgnięciem opinii Zespołu konsultacyjnego ds. ochrony zdrowia, która w zakresie zapłodnienia in vitro miała miejsce na posiedzeniu dnia 8 czerwca br. Razem uważamy, iż opisany przez pana problem jest szczytny i społecznie bardzo istotny, jednak ze względu na ograniczone możliwości finansowe miasta skupić musimy się na profilaktyce docierającej do większej grupy odbiorców, przy zabezpieczeniu takich samych środków finansowych - wyjaśnia prezydent Kalisza.

Uważa, że program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro ze względu na duży koszt powinien zostać poddany analizie na szczeblu rządowym, a nie samorządowym.

Kolejna próba

To już kolejna prośba radnych do kaliskiego samorządu o dofinansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro. Wcześniej w tym celu Lewica wystosowała do prezydenta Kalisza oraz Kaliskiej Rady Kobiet stosowny wniosek. Prezydent odpowiedział praktycznie w ten sam sposób, jak radnemu Małeckiemu - że nie jest możliwa realizacja programu ze względu na ograniczenia finansowe miasta. Kaliska Rada Kobiet - ciało doradcze, które z założenia ma zwracać uwagę na kobiecą perspektywę w analizie polityk miejskich - w ogóle nie odniosła się do problemu. Lewica czeka na odpowiedź od 20 maja.

Zobacz także:

Promocja książki Stanisława Małyszki "W krainie pamięci..." w grodzie na Zawodziu w Kaliszu

Promocja książki Stanisława Małyszki "W krainie pamięci..." ...

Wystawa prac Piotra Perskiego na WPA UAM w Kaliszu

Wystawa prac Piotra Perskiego na WPA UAM w Kaliszu ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto