Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokąd mogą trafić zdjęcia z Wirtualnego Muzeum Kalisza?

(...)
(...)
Halina Marcinkowska i Tomasz Chlebba zachęcają do przekazywania zdjęć na ich portal
Halina Marcinkowska i Tomasz Chlebba zachęcają do przekazywania zdjęć na ich portal Mirosława Zybura
Na stronie Wirtualnego Muzeum Fotografii Kalisza jest już ponad 440 starych zdjęć miasta i mieszkańców, a na publikację czeka 600 kolejnych. Tomasz Chlebba i Halina Marcinkowska, inicjatorzy projektu i członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, nadal apelują o dosyłanie następnych.

Tymczasem, jak mówi Sergiusz Różański ze stowarzyszenia Poza Kadrem, licencja, na której zdjęcia są udostępniane na portalu, chroni wyłącznie prawa Wirtualnego Muzeum, a same fotografie, przekazane za darmo, mogą być wykorzystane np. w wydawnictwach komercyjnych, czego nie każdy, kto zdjęcia przekaże, może sobie życzyć.

- Jest to projekt oparty na wolontariacie, a interesy osób dostarczających fotografie nie są w ogóle w tej licencji chronione - mówił podczas spotkania na temat działalności Wirtualnego Muzeum. - Należałoby wziąć przykład z Wikipedii, która działa na licencjach chroniących prawa obu stron. Licencja na portalu nie wyjaśnia, na jakich dokładnie warunkach zdjęcia mogą być później wykorzystane - dodał, podkreślając, że w przypadku Wirtualnego Muzeum fotografie powinny być przekazywane do domeny publicznej, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień posiadaczy autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość nigdy nie była i nie jest przedmiotem prawa autorskiego.

Chodzi o ten zapis licencji znajdującej się na stronie Wirtualnego Muzeum: "Wyrażam zgodę na wykorzystanie (...) zdjęć (...) na rozpowszechnianie i publikowanie w mediach elektronicznych, w szczególności na stronach internetowych, prasie, broszurach, ulotkach, gazetkach, wydawnictwach albumowych, itp.; (...) TOnZ może przenieść na inne podmioty prawo do korzystania z przekazanych zdjęć na zasadach określonych w niniejszej Zgodzie, również w celu promocji portalu".
Jak wyjaśnia Tomasz Chlebba, tworząc regulamin udostępniania zdjęć, opierał się m.in. na działalności Narodowego Archiwum Cyfrowego.

- Ale NAC jest właścicielem swoich zdjęć, a Wirtualne Muzeum już nie - odpierał te argumenty Maciej Błachowicz, dodając, że TOnZ powinien zmienić regulamin przesyłania zdjęć do Wirtualnego Muzeum.

Pomysłodawcy projektu obiecali popracować nad zmianami w licencji, choć nie ukrywają, że jej obecny kształt stanowiłby podstawę zabezpieczenia finansowego dla ich portalu (poprzez pobieranie drobnej opłaty za udostępnianie zdjęć do np. albumów), który do końca listopada jest finansowany przez Muzeum Historii Polski. MHP na działalność portalu przeznaczyło 25 tysięcy złotych.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto