Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dorotka, Marcinek i żaba. Budowa Centrum Kaliskich Baśni i Legend w baszcie Dorotce jest już na finiszu [FOTO]

Bartłomiej Hypki
Dorotka, Marcinek i żaba. Budowa Centrum Kaliskich Baśni i Legend w baszcie Dorotce jest już na finiszu
Dorotka, Marcinek i żaba. Budowa Centrum Kaliskich Baśni i Legend w baszcie Dorotce jest już na finiszu Bartłomiej Hypki
Przed basztą Dorotką pojawiły się figury Marcinka i żaby, związane z kaliskimi legendami. Jeszcze w tym roku powstające w zabytkowym obiekcie Centrum Kaliskich Baśni i Legend powinno zostać oddane do użytku.

Klęczącą postać Marcinka z butem w ręku i żabę już można oglądać przez zabytkowym obiektem. Widać, że prace przy remoncie baszty Dorotki są na finiszu. Jeszcze w tym tygodniu ma nastąpić odbiór obiektu.

- Rusztowania zostały usunięte, pojawiły się rzeźby z brązu, w baszcie pojawi się również Dorotka. Kończą się również prace przy tworzeniu muralu - mówi Dagmara Pokorska, naczelniczka Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji UM w Kaliszu. - Myślę, że w najbliższym czasie obiekt zostanie udostępniony mieszkańcom.

Prawdopodobnie nastąpi to jeszcze w tym roku. Baszta Dorotka została gruntownie odnowiona. Uzupełniona została elewacja baszty i murów, wyremontowane pokrycie dachowe oraz stolarka drzwiowa i okienna. Wokół baszty ma pojawić się też więcej zieleni.

We wnętrzu baszty znajdzie się system multimedialny wyposażony w ekrany dotykowe. Prezentowana będzie historia lokacji miasta na Szlaku Piastowskim oraz najciekawsze legendy kaliskie z okresu panowania Piastów, które spisał Eligiusz Kor-Walczak. Ponadto Centrum Kaliskich Baśni i Legend ozdobi sześć rzeźb - postaci Dorotki oraz Marcinka i cztery „żaby kaliskie”. Z tyłu baszty znajdzie się mural przedstawiający panoramę miasta w czasie początków miasta lokacyjnego. Zainstalowane zostaną również tablice i plansze informacyjne obrazujące symbole Kalisza Piastowskiego, przywilejów lokacyjnych oraz znaczenia Kalisza na Szlaku Piastowskim.

Wykonawcę inwestycji - spółkę „Alta” z Wrocławia - udało się wyłonić dopiero w trzecim przetargu. Koszt zadania to 968 tys. zł, z czego 345 tys. zł to dofinansowanie unijne.

Jak historie przodków mogą wpływać na nasze życie

Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto