Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki Wielkopolskie w niedzielę w Liskowie [PROGRAM]

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Dożynki Wielkopolskie w niedzielę w Liskowie
Dożynki Wielkopolskie w niedzielę w Liskowie
W niedzielę w Liskowie odbędą się Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Poprzedzi je otwarcie wystawy, nawiązującej do przedwojennych liskowskich imprez.

XVIII Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie odbywają się w Liskowie. Nad przygotowaniem jednej z najpiękniejszych uroczystości ludowych od tygodni pracuje wójt Maria Krawiec i mieszkańcy gminy.

W początkach XX wieku i w okresie międzywojennym Lisków znany był, jako wzorowa wieś spółdzielcza. Swoją świetność zyskał dzięki energii księdza Wacława Blizińskiego, posła na sejm i senatora. Efekty jego pracy są pielęgnowane do dziś, m.in. przetrwały niektóre budynki z czasów wzorcowej wsi polskiej.

Rok inwestycji drogowych

Teraz o to, co wypracował już ks. Bliziński i o to, żeby w mieszkańcom gminy mieszkało się dobrze dba obecny samorząd z wójt Marią Krawiec na czele. Dożynki to dobry czas, aby podsumować to, co udało się zrobić, aby poprawić warunki bytowe mieszkańców gminy. Jak mówi wójt Liskowa ten rok był bogaty w inwestycje.

- W tym roku budujemy dużo dróg. Wykorzystałam tę koniunkturę, gdzie cena masy asfaltowej jest wyjątkowo niska, więc od razu wspólnie z samorządowcami podjęliśmy decyzję, że należy to wykorzystać. Założyliśmy, że wybudujemy dużo dróg lokalnych. Łącznie 8 km w 11 miejscowościach. Przeznaczyliśmy na to 1.300.000 zł - informuje Maria Krawiec. Ostatni okres to również wspólna inwestycja gminy Lisków, Ceków Kolonia i powiatu kaliskiego, czyli przebudowa drogi powiatowej od Wygody do Madalina. Gmina Lisków inwestowała również w przebudowę kilometrowego odcinka sieci wodociągowej w Liskowie. Ta inwestycja kosztowała ponad 500 tys. zł.

Okazja raz na 250 lat

Ten rok gminie Lisków upływał pod znakiem organizacji dożynek Wielkopolski.

- Byłam bardzo zaskoczona, kiedy otrzymałam propozycję organizacji dożynek, ale nie zawahałam się ani chwili, ponieważ jest to ogromne wyzwanie, ale i ogromny zaszczyt, ponieważ taka uroczystość na terenie gminy może się odbyć raz na 250 lat, bo tyle jest mniej więcej samorządów - mówi wójt. Dożynki odbywają się na kilkuhektarowym terenie przy Gminnym Ośrodku Kultury.

- Rolnicy włączyli się w organizację dożynek. Bez oporów przekazali grunty, gdzie są parkingi i miasteczko dożynkowe - chwali mieszkańców gminy Maria Krawiec. Dożynki zmobilizowały włodarzy Liskowa do zakupu 0,5 ha ziemi, aby powiększyć teren wokół hali sportowej i GOK-u.

- To zakup na potrzeby gminy. Myśleliśmy o tym od kilku lat, ale dożynki przyspieszyły działanie - wyjaśnia wójt Liskowa. Gmina jest przygotowana na przyjęcie dużej liczby gości poprzez przygotowanie dróg dojazdowych i parkingów.

Moc dożynkowych atrakcji

Gmina Lisków, powiat kaliski, samorząd województwa wielkopolskiego i biskup kaliski - organizatorzy dożynek wojewódzko-diecezjalnych postarali się, aby program dożynkowy był bogaty i wpisał się w historię dożynek.

- O godzinie 13 odbędzie się msza święta polowa, a po niej Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany”. Z samego rana natomiast wyruszy dożynkowy objazd rowerowy, są też rozgrywki piłkarskie i cały program artystyczny przygotowany przez młodzież z gminy Lisków i lokalnych artystów, a wieczorem o 20.30 gwiazda wieczoru, czyli zespół Bajm, a na zakończenie teatr ognia - wymienia Maria Krawiec.

Częścią dożynek będzie wystawa rolnicza, nawiązująca do wielkich wystaw organizowanych z inicjatywy księdza Blizińskiego w 1925 i 1937 r. Swoje produkty i dokonania zaprezentuje 30 wystawców z całej Wielkopolski. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi o 11.30.

Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie w Liskowie - program

11.30 – Otwarcie Wystawy Rolniczej
- około 30 wystawców
13.00 – Dziękczynna Msza Święta Polowa
Uroczysty Obrzęd Dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
16.30 Program artystyczny:
Kapela i Zespół „Liskowianie”
Zespół Kabaretowo-Ludowy „Niechcice”
Zespoły artystyczne i występy dzieci z Gminy Lisków
Chór „Discantus” z Liskowa, Zespół „Dysonans” ze Szczytnik
Kamil Pyrek Band – Finalista programu „Super Dzieciak”
Mecz piłki nożnej: dziennikarze – księża – mieszkańcy Gminy Lisków – kompleks sportowy ORLIK

MIASTECZKO DOŻYNKOWE, A W NIM:
Wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego
Liczne stoiska gastronomiczne, m.in. pieczona dziczyzna, zupy, potrawy regionalne
VI Festiwal Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni w 15 stoiskach gastronomicznych

Atrakcje dla dzieci:
Czeskie wesołe miasteczko, kucyki, szczudlarze, animacje z dużymi bańkami mydlanymi, żonglerka i wiele innych.

19.35 – Losowanie nagród Loterii Dożynkowej nagroda główna – SKUTER i wiele innych atrakcyjnych niespodzianek
20.30 Koncert zespołu BAJM
Po koncercie – TEATR OGNIA

Zobacz także: Piękna pogoda w całym kraju. Weekend będzie upalny

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto