MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Droga krzyżowa w Kaliszu. Tak kaliszanie rozpoczęli Wielki Post [FOTO, WIDEO]

Andrzej Kurzyński
Droga krzyżowa w Kaliszu
Droga krzyżowa w Kaliszu Andrzej Kurzyński
W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu odbyła się droga krzyżowa w Kaliszu. Już po raz 29. tłumy wiernych przeszły ulicami miasta niosąc trzymetrowej wielkości drewniany krzyż.

Wierni wyruszyli na drogę krzyżową z ogrójca klasztoru jezuitów i ulicami śródmieścia przeszli do Sanktuarium św. Józefa, gdzie zakończyło się nabożeństwo. Wszystko ze względu na ogłoszony przez papieża Franciszka nazdwyczajny rok świętego Józefa kaliskiego. Stacje drogi krzyżowej zaplanowano m.in. przy pomniku Adama Asnyka, na kaliskich plantach, przed katedrą, na Głównym Rynku, czy przed kaliskim sądem.

Kaliska droga krzyżowa ma być aktem wiary, wyznawanym publicznie, a jednocześnie ekspiacja za zło popełnione w naszej Ojczyźnie i świecie. W tym roku uczestnicy drogi krzyżowej modlili się w intencji rodzin i małżeństw.

- Rodzina dzisiaj w naszej ojczyźnie i na całym świecie jest zagrożona. Przeżywa kryzysy, często się rozpada. Małżeństwa mają swoją drogę krzyżową. Potrzebna jest modlitwa, dlatego rozważania tej drogi krzyżowej ulicami Kalisza, pragniemy objąć małżonków i tych młodych i starszych stażem małżeńskim. Rozważania napisała pani Karolina Sibińska - mówi ksiądz biskup Stanisław Napierała, biskup senior diecezji kaliskiej.

Hierarcha przypomniał słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas homilii w Kielcach w czerwcu 1991 roku. Ojciec święty mówił wówczas, że "tylko w oparciu o łaskę tego sakramentu możliwe jest pełne przebaczenie, pojednanie i podjęcie na nowo wspólnej drogi. Przez nią odnawia się i ożywia ludzka miłość oraz tożsamość i prawdziwość ludzkich przyrzeczeń. Charyzmat sakramentu małżeństwa to również charyzmat, łaska i dar życia".

- Wejdźmy na drogę krzyżową modląc się za współmałżonka, za naszych rodziców, aby miłosierdzie Jezusa, płynące z jego męki przyniosło obfite łaski nawrócenia i pojednania - dodał biskup Stanisław Napierała.

Kalisz był pierwszym miastem w Polsce, które przejęło tradycję organizowania drogi krzyżowej poza murami kościoła. Propozycję organizowania nabożeństwa wysunął śp. ks. prałat Lucjan Andrzejczak, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Pierwsza droga krzyżowa ulicami Kalisza odbyła się 29 kwietnia 1990 roku

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto