Drużyna SWWS Energa Szczypiorno wygrała Turniej Mistrzyń. Kaliskie szczypiornistki w Superlidze!

SWWS Energa Szczypiorno w Superlidze!
SWWS Energa Szczypiorno w Superlidze! Paweł Bejnarowicz
SWWS Energa Szczypiorno Kalisz wygrała Turniej Mistrzyń i awansowała do PGNiG Superligi Kobiet. To historyczny sukces beniaminka prowadzonego przez Łukasza Kobusińskiego.

W Turnieju Mistrzyń rozgrywanym w Płocku rywalizowały cztery zespoły. Oprócz SWWS Energa Szczypiorno Kalisz i Biowell Handball AZS AWF Warszawa (mistrzynie I ligi grupy C), o awans grały również zespoły AL-KO AZS Poznań (wicemistrz I ligi grupy A) oraz Młyny Stoisław Koszalin (przedostatnia drużyna PGNiG Superligi). Do najwyższej klasy rozgrywkowej miały awansować dwa najlepsze zespoły.

Końcówka meczu z Handballem należała do kaliszanek

W pierwszym meczu kaliszanki spotkały się z ekipą z Warszawy. Od pierwszych minut mecz był bardzo zacięty. Prowadzenie zmieniało się na korzyć raz jednej, raz drugiej drużyny. Na 8 minut przed końcem pierwszej połowy ekipa SWWS, po rzucie Darii Miłek, najskuteczniejszej zawodniczki kaliskiego zespołu, wyszła na trzybramkowe prowadzenie 11:8. Warszawianki nie dały jednak za wygraną i to one schodziły na przerwę z jednobramkową zaliczką (13:12).

W pierwszych minutach po zmianie stron rywalizacja znów toczyła się cios za cios. Po kwadransie gry, zaczęła przeważać drużyna z Kalisza. W 56 minucie, po kolejnym trafieniu Darii Miłek, podopieczne Łukasza Kobusińskiego prowadziły już 23:19, a na dwie minuty przed końcową syreną, po celnym rzucie Katarzyny Wilczek, zespół z Kalisza miał już pięciobramkową zaliczkę (25:20). Ostatecznie kaliszanki zwyciężyły 26:22 i były już tylko o krok od awansu do PGNiG Superligi. Warto dodać, że w Płocku nie zabrakło kaliskich kibiców, którzy przez całe spotkanie gorąco wspierali zespół. W drugim piątkowym meczu AL-KO AZS Poznań uległ drużynie Młyny Stoisław Koszalin 17:39 (6:20).

Awans po znakomitej drugiej połowie

Sobotnie potyczki mogły przynieść ostateczne rozstrzygnięcia i przyniosły. Kaliszanki, podobnie jak dzień wcześniej, pierwszą połowę z AL-KO AZS Poznań przegrały jednym punktem. Po zmianie stron ostro ruszyły do odrabiania strat. Celnie rzucały i znakomicie broniły, w czym duża zasługa również skutecznej między słupkami Izabeli Prudzienicy. W drugiej połowie rywalki zdołały zaledwie 7 razy pokonać obronę kaliszanek i mecz ostatecznie zakończył się zwycięstwem Energii Szczypiorno Kalisz 27:19 i tym samym awansem do Superligi.

W drugiej zaciętej potyczce Młyny Stoisław Koszalin pokonały Biowell Handball Warszawa 23:19 i tym samym zapewniły sobie utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek.

Rzuty karne zadecydowały o kolejności w tabeli

Ostatni mecz Turnieju Mistrzyń decydował więc jedynie o kolejności w zawodach, bowiem wcześniej obie ekipy zapewniły sobie grę w PGNiG Superlidze Kobiet w sezonie 2023/24. Wydawało się, że faworytem potyczki jest dziewiąta ekipa ekstraklasy, a tymczasem beniaminek I ligi, który w poprzednim sezonie grał dwa szczebel niżej od koszalinianek, okazały się co najmniej równorzędnym rywalem.

Początek należał jednak do faworytek, które po 10 minutach prowadziły 7:3. Kaliszanki twardo walczyły, z czasem poprawiły grę w obronie i na przerwę drużyny schodziły remisując 13:13. drugiej części najczęściej na tablicy wyświetlał się remis, bowiem żadna z ekip nie potrafiła odskoczyć więcej niż na dwa punkty (16:14 dla SWWS Energa). W końcówce wydawało się, że kaliszanki wygrają, bo jeszcze 15 sekund przed końcem prowadziły 24:23, ale rywalki wyrównały, a w ostatnich sekundach nasze zawodniczki nie wykorzystały ostatniej szansy na zdobycie zwycięskiego gola.

Był remis, więc zwycięzcę wyłoniły rzuty karne. W siódmej serii „siódemek” trafiła Agnieszka Jałoszewska, a potem Izabela Prudzienica poradziła sobie z najskuteczniejszą na parkiecie zawodniczką Młynów - Żanetą Lipok.

Biowell Handball Warszawa - SWWS Energa Szczypiorno Kalisz 22:26 (13:12)

Biowell: Klarkowska, Suliga - Pożoga 5, Grzesista 3, Szczukocka 3, Zakrzewska 3, Chrapusta 2, Kozak 2, Furmanets 1, Lasek 1, Zając 1, Zdziebłowska 1, Lewandowska.
Kary: 8. min. Czerwona kartka: Patrycja Kozak (51. min, gradacja kar). Rzuty karne: 3/4.
SWWS Energa: Prudzienica, Bielak - Miłek 6, Jałoszewska 4, Pilitowska 4, Stanisławczyk 4, Kucharska 3, Wilczek 3, Kisiel-Stężała 1, Niedźwiedź 1, Gajos.
Kary: 8. min. Rzuty karne: 2/4.

AL-KO AZS Poznań - SWWS Energa Szczypiorno Kalisz 19:27 (12:11)

Al-Ko: Olejniczak 1, Berus, Rzeczycka - Parandii 5, Kaczanowska 3, L. Wosińska 3, Domaros 2, Kwiatkowska 2, Maziarz 2, Wasiak 1, Dolacińska, Niziałek, Sowa, I. Wosińska.
Kary: 10. min. Czerwona kartka: Hanna Kwiatkowska (59. min, za faul). Rzuty karne: 0/1.
SWWS Energa: Prudzienica - Jałoszewska 8, Miłek 5, Wilczek 5, Kucharska 4, Pilitowska 3, Stanisławczyk 2, Gajos, Niedźwiedź.
Kary: 6. min. Rzuty karne: 4/4.

SWWS Energa Szczypiorno Kalisz - Młyny Stoisław Koszalin 24:24 (13:13) k. 6:5

SWWS Energa: Prudzienica 1, Falińska - Jałoszewska 5, Miłek 5, Wilczek 5, Moskal-Giel 3, Pilitowska 2, Kisiel-Stężała 1, Niedźwiedź 1, Stanisławczyk 1, Czapracka, Gajos.
Kary: 12. min. Rzuty karne: 7/8.
Młyny: Filończuk, Nowicka, Zimny - Lipok 9, Kubisova 7, Kowalik 2, Bayrak 1, Choromańska 1, Nowicka 1, Rycharska 1, Zaleśny 1, Żmijewska 1, Jura, Urbaniak.
Kary: 12. min. Rzuty karne: 6/8.