Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa eksponaty z muzeum w Opatówku trafiły do dworku w Koźminku. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Karol Matczak, Grzegorz Pietrzykowski
Fortepian skrzydłowy Stingl Gebr. oraz pianino Th. Mann & Co. wzbogaciły wnętrza Dworku w Koźminku. Instrumenty zostały wypożyczone z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Władze Koźminka szukają innych osób i instytucji, które posiadają ciekawe eksponaty dotyczące historii naszego regionu i chcieliby udostępnić je innym.

Muzealia z przełomu XIX i XX wieku będą eksponowane w Dworku w Koźminku na skutek umowy użyczenia zawartej pomiędzy zarządcami Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i władzami Gminy Koźminek.

Dzięki dobrej współpracy XIX-wieczny Dworek będzie prezentować instrumenty o niezwykłej historii:

Fortepian skrzydłowy wyprodukowany w roku 1905 przez znaną Wiedeńską firmę Braci Stingl na rynek krajowy (monarchia Austro – Wegierska) dla czechów, stąd napisy w tym języku. Fotrepian fornirowany machoniem, klawiszami z kości słoniowej z, bogato inkrustowany mosiądzem napisem firmowym i orłem carskim stanowił ozdobę każdego salonu. Wniesiony w formie posagu panny młodej ( matka byłej właścicielki z Czech ) przed 1 wojną światową. Przez całą 2 wojnę światową stał w wagonie towarowym na bocznicy kolejowej w Warszawie ( mimowolny świadek powstania warszawskiego) .

Pianino marki Th. Mann & Co., czas powstania 1895–1897 w Bielefeld (Nadrenia Północna-Westfalia) Politurowane na brązowo, okryte okleina dębową. Klawiatura z kości słoniowej i hebanu. Pianino trafiło do Kalisza w czasie 2 wojny św. Wysiedleni ze swojego domu na ulicy Łódzkiej państwo Radziłowicze zostawili w pomieszczeniach pianino marki Arnold Fibigier. Dom ten został zajęty przez jednego z niemieckich oficerów stacjonujących w Kaliszu. Po zakończeniu wojny, rodzina wróciła do domu rodzinnego, jednak zamiast pianina Fibigiera zastali instrument firmy Th. Mann, najprawdopodobniej będący własnością owego niemieckiego oficera.

Na razie ze względów epidemiologicznych jeszcze nie można tłumnie odwiedzać dworku, ale to miejsce nieustannie wzbogaca się o kolejne eksponaty, które swoim pięknem dodają wzbogacają wnętrza zabytkowego budynku.

Apel o udostępnienie eksponatów

Władze gminne myślą o nieustannym zwiększaniu atrakcyjności tego miejsca i zwracają się z z prośbą do osób i instytucji posiadających ciekawe zasoby dotyczące historii naszego regionu, aby kontaktowały się z Urzędem Miejskim Gminy Koźminek, aby wzorem Muzeum w Opatówku użyczyć takie eksponaty, co sprawi, że będą mogły je podziwiać szersze rzesze odbiorców.

Dworek w Koźminku będzie siedzibą Gminnego Centrum Kultury i Sportu.

Dworek w Koźminku pełni nową funkcję. Zobacz ZDJĘCIA z wnętr...

Dworek w Koźminku dziś wygląda jak nowy. Zabytek odzyskał sw...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto