Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Bibliotekarza w Kaliszu. Uroczystości pod Pomnikiem Ksiązki i plenerowa biblioteka

Hubert Mościpan
Z okazji przypadającego dziś Dnia Bibliotekarza, środowisko bibliotekarzy, a także przyjaciół i darczyńców Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz władze miasta złożyli kwiaty przed pomnikiem patrona kaliskiej książnicy oraz Pomnikiem Książki.

Pomnik Książki powstał na pamiątkę zasypania przez Niemców Kanału Babinka tysiącami książek z kaliskich bibliotek. Zniszczono wówczas zbiory zarówno z polskich, jak i żydowskich książnic, a także księgarń i prywatnych kolekcji. - Nikt nie jest w stanie ocenić, ile tysięcy książek trafiło do kanału. Wiemy tylko, że w roku 1939 księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej liczył 25 tys. woluminów. I przestał istnieć - mówił Adam Borowiak, dyrektor biblioteki.

Monument, pod którym złożono kwiaty, zaprojektował Władysław Kościelniak, a wykonał go Jerzy Sobociński. Odsłonięto go 11 maja 1978. Napis na nim głosi: „Tu, w zasypanym korycie rzeki Prosny hitlerowcy zniszczyli dziesiątki tysięcy książek ze zbiorów kaliskich bibliotek publicznych”.

Uroczyście zainaugurowano także plenerową biblioteczkę „uwolnionych książek” przy placu Jana Pawła II, która wpisuje się w ogólnoświatową akcję tzw. „bookcrossingu”. Akcja polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek innym osobom dzięki zostawianiu publikacji w wyznaczonych do tego celu miejscach publicznych. Jeśli mamy książki, które już przeczytaliśmy, i chcemy udostępnić je innym – właśnie po to są takie miejsca. Celem jest propagowanie czytelnictwa oraz przekonania, że dzielenie się jest lepsze od posiadania. Tego typu biblioteczki spotkamy w wielu miejscach w Polsce, m.in.: pociągach, na dworcach, w kawiarniach, centrach miast, a nawet w górskich schroniskach.

Pierwsi czytelnicy skorzystali z biblioteczki chwilę po jej otwarciu.

W piątek burze z ulewnym deszczem. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą pogodę

TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto