Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś dzień dokarmiania dzikich zwierząt. Jak to robić, żeby nie zaszkodzić zwierzynie?

ESA
Kiedy los ptaków, jeży i innych dzikich zwierząt w tym czasie nie jest nam obojętny możemy im pomóc. Jednak czasami zdarza się, że robimy to w nieodpowiedni sposób. Jak należy zadbać o zwierzaki, jednocześnie im nie szkodząc podpowiada Nadleśnictwo Kalisz.

Każdy z nas, komu los ptaków żyjących w miastach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie nie jest obojętny, może zrobić kilka prostych czynności, które pomogą przetrwać im zimę.

Jednym z podstawowych elementów mogących pomóc ptakom zimą jest dokarmianie, tutaj warto zaapelować, o mądre dokarmianie, chleb czy też bułki są szkodliwe dla ptaków, więc w żadnym razie nie dokarmiajmy ptaków w ten sposób. Niestety przez cały rok można obserwować, że ludzie wciąż popełniają ten błąd szczególnie w odniesieniu do kaczek w kaliskim parku

– opowiadała nam Beata Kątna z Nadleśnictwa Kalisz.

Czym dokarmiać ptaki?

Zdrowy i odpowiedni pokarm dla ptaków to przede wszystkim rozmaite ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, proso), nasiona dyni, słonecznika (najlepiej niełuskanego) i kukurydzy, naturalne płatki owsiane, gotowane kasze i ryż, gotowane i pokrojone warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta), owoce świeże (np. pokrojone jabłka i gruszki) i suszone. Przed podaniem ptakom owoce suszone mogą wymagać namoczenia aby nie pęczniały w żołądkach. Owoce muszą być suszone bez dodatku cukru, nie mogą być to owoce kandyzowane. Można również podać im orzechy lub słoninę, ale koniecznie surową i niesoloną. Można też zakupić dostępne w sklepach gotowe mieszanki ziarna dla ptaków zimujących, kolby oraz kule tłuszczowe.

Mile widziane budki lęgowe

Nadleśnictwo Kalisz, żeby pomóc ptakom gniazdującym w dziuplach, czyli dziuplakom, wywiesza w lasach skrzynki lęgowe, nazywane potocznie budkami dla ptaków. Ważne jest wywieszanie skrzynek lęgowych, także w ogrodach, skwerach, czy też parkach, gdzie często brakuję starych, dziuplastych drzew. Późna jesień oraz wczesna zima to doskonały czas na zawieszenie nowych budek i porządki w tych już istniejących.

Pamiętajmy, aby po okresie lęgowym taką budkę oczyścić. Dlaczego należy wykonać jesienne porządki w skrzynkach? Dzieje się tak z uwagi na groźne dla ptaków pasożyty, których źródłem są m.in. stare gniazda. Dodatkowo pozostałości starych gniazd spłycają budkę, co ułatwia drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów. Często w trakcie czyszczenia, okazuje się, że budki zajęli inni lokatorzy, niż początkowo sądziliśmy. Bywa, że zasiedlają je myszy leśne, roje dzikich pszczół, osy czy szerszenie. Przez zimę z nowymi i wysprzątanymi skrzynkami powinny oswoić się sikorki, dzięcioły czy przylatujące wczesną wiosną szpaki, które często z nich korzystają

– tłumaczy Nadleśnictwo Kalisz

Decydując się na zakup nowej budki, warto zaopatrzyć się w profesjonalną skrzynkę lęgową. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana, czy jej konstrukcja umożliwia coroczne czyszczenie i czy budowa budki zapewni bezpieczeństwo ptakom. Popularnie przedstawiane budki lęgowe z patyczkiem tuż pod otworem wlotowym są nieodpowiednie, ponieważ w ten sposób do wewnątrz budki w łatwy sposób może wejść drapieżnik i zniszczyć ptasi lęg.

Nietoperze szukają schronienia, aby spokojnie oddać się hibernacji

Późna jesień to czas, kiedy do hibernacji przygotowują się nietoperze. Jeśli jakiś osobnik upodoba sobie na swoje zimowe schronienie piwnicę, strych naszego domu, kamienicy, budynku gospodarczego, nie należy wpadać w panikę, płoszyć zwierzaka czy robić mu krzywdę. Nietoperze to sympatyczne i pożyteczne ssaki, które są bardzo ważne zarówno na terenach leśnych, jak i w miastach. Nie są bardziej niebezpieczne dla człowieka niż inne dzikie zwierzęta. Należy pamiętać, że są to zwierzęta pod ścisłą ochroną.

Jeże chcą schronić się w naszych ogródkach. Nie utrudniajmy im tego

Listopada to również czas poszukiwania schronienia na zimę przez jeże. A te bardzo chętnie zamieszkają choćby w naszym ogródku, jeśli zostawimy im stertę liści, albo gałęzi. Dlatego, aby cieszyć się towarzystwem wyjątkowych gości warto odpuścić sobie jesienne porządki i zostawić zgarnięte liście w ogródku. Warto pamiętać, aby potencjalne miejsce ich bytowania było niedostępne dla psów.

Jeże objęte są częściową ochroną gatunkową. Przeciętna długość życia jeża to 7 lat. Niestety, jeże rzadko dożywają tego wieku, wielkim niebezpieczeństwem są dla nich ruchliwe drogi. Kolejnym zagrożeniem dla jeży jest brak optymalnych miejsc do bytowania, szczególnie w Wielkopolsce, która słynie ze swojego zamiłowania do sprzątania. W naszym społeczeństwie bardzo często pokutuje pogląd, że z parku czy ogrodu należy wynieść wszystko - co do listka. Dlatego apelujemy! Zostawcie coś dla jeży, niech mają, gdzie się schronić!

- apeluje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Czym karmić jeże?

Lato i jesień to dla jeży bardzo pracowity czas, w tym okresie jeże intensywnie się najadają. Podobnie jak niedźwiedzie gromadzą tłuszcz przed snem zimowym.

Wbrew powszechnie utartemu poglądowi jeże nie jedzą jabłek, ich przysmakiem są owady, dżdżownice, ślimaki, jaszczurki, węże, pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi. Mało kto wie, że jeż, jako wyspecjalizowany drapieżnik, potrafi upolować nawet małego kota, a w ciągu jednej nocy jeże w poszukiwaniu jedzenia potrafią przejść 4-5 kilometrów

– zdradza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Co bardzo ważne, jeże nie trawią laktozy, dlatego nie wystawiajmy im miseczek z mlekiem. Jest to dla nich bardzo niebezpieczne.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto