Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia atomowa powstanie niedaleko Kalisza? Marszałek województwa pisze do premiera

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Elektrownia atomowa powstanie niedaleko Kalisza? Marszałek województwa pisze do premiera
Elektrownia atomowa powstanie niedaleko Kalisza? Marszałek województwa pisze do premiera Pixabay
Coraz głośniej mówi się o budowie elektrowni atomowej w Polsce. Może ona powstać na terenie dotychczasowej elektrowni Pątnów w pobliżu Konina. To nieco ponad 60 kilometrów od Kalisza. Marszałek Wielkopolski w liście do Premiera chce elektrowni jądrowej w regionie.

Elektrownia atomowa powstanie niedaleko Kalisza? Marszałek województwa pisze do premiera

Z rządowego projektu „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.", przyjętego przez Radę Ministrów wynika, że w Polsce ma powstać sześć bloków elektrowni atomowych zlokalizowanych w czterech miejscach. Dwie lokalizacje znajdują się na Pomorzu. Pod uwagę brana jest też elektrownia atomowa na północ od Konina, w okolicy obecnej elektrowni Pątnów. Kolejną propozycją jest także elektrownia Bełchatów w województwie łódzkim.

Z "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" wynika, że budowa elektrowni atomowej w Polsce powinna zacząć się nie później niż w 2026 roku. Pierwszy blok miałby być uruchomiony do 2033 roku. Docelowo, do 2040 roku energetyka jądrowa ma dać nawet 38 tysięcy nowych miejsc pracy.

- W Wielkopolsce jesteśmy przekonani o zaletach lokalizacji elektrowni atomowej w naszym regionie – napisał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Dodał, że poczyni wszelkie działania, aby wesprzeć lokalizację elektrowni jądrowej w centralnej Polsce w okolicach Pątnowa.

CZYTAJ TAKŻE

W liście do szefa rządu marszałek Woźniak prosi o potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie Wielkopolski oraz deklaruje wsparcie samorządu województwa wielkopolskiego dla działań Rządu RP w tym zakresie. Argumentuje, że region „posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego” a w województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy.

Marszałek Wielkopolski zapewnia premiera RP, że energetyka jądrowa „wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych”.

W październiku 2020 roku Rada Ministrów przyjęła aktualizację Programu polskiej energetyki jądrowej, który zakłada budowę w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe (PWR) najnowszej generacji III(+). Zgodnie z harmonogramem do 2043 roku ma powstać 6 bloków jądrowych zlokalizowanych w dwóch lub trzech miejscach w kraju.

Podstawowe przesłanki do budowy elektrowni jądrowych w Polsce to bezpieczeństwo i niezależność energetyczna oraz gwarancja stabilnych, przewidywalnych i akceptowalnych cen energii, wspierających konkurencyjność gospodarki. Energetyka jądrowa to także ochrona środowiska poprzez brak emisji zanieczyszczeń gazowych, pyłowych i CO₂, a także rozwój cywilizacyjny i naukowy kraju.

ZOBACZ TAKŻE:

Stadion miejski w Kaliszu. Tak zmieniał się największy obiekt sportowy w mieście

Stadion miejski w Kaliszu. Tak zmieniał się największy obiek...

Kaliskie Klasyki Nocą. Wyjątkowe pojazdy zjechały na korty CKiS w Kaliszu

Kaliskie Klasyki Nocą. Wspaniałe pojazdy zjechały na korty C...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto