Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Estrady Folkloru. Pierwsze tegoroczne spotkanie z kulturą ludową odbyło się w Skrzebowej i Moszczance

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Estrady Folkloru. Pierwsze tegoroczne spotkanie z kulturą ludową odbyło się w Skrzebowej i Moszczance
Estrady Folkloru. Pierwsze tegoroczne spotkanie z kulturą ludową odbyło się w Skrzebowej i Moszczance A. Gałczyńska
W Skrzebowej i Moszczance koło Raszkowa odbyła się pierwsza po rocznej przerwie Estrada Folkloru. Ludowa impreza organizowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem publiczności i występujących artystów ludowych.

Na scenie wśród nowej scenografii zaśpiewały swój tradycyjny repertuar zespoły: kaliskie "Piwonice" i "Cekowianki", "Dąbrowianki" z powiatu jarocińskiego oraz krotoszyńskie "Kalina" z Nowej Wsi i "Kobierzanki". Zaprezentowała się także odnosząca sukcesy Dziecięca Kapela Dudziarska "Swojacy" z instruktorem Michałem Umławskim. Zatańczyły dwie raszkowskie formacje. Złożony z dorosłych par Zespół Tańca Ludowego "Głogowianie" przedstawił nagrodzone w zeszłym roku tańce z okolic Kalisza. Zespół Tańca Ludowego "Swojacy" z Moszczanki i Skrzebowej w dwóch grupach wiekowych prezentował tańce lubelskie, rzeszowskie i zachodniej Wielkopolski.

Obok występów można było podziwiać prace twórców ludowych: bibułkarstwo Haliny Wałęsy, haft nasnuwany Zofii Talarowskiej i Hanny Bartkowiak, haft angielski Danuty Wróblowej. Warsztaty ludowe prezentowali Aleksandra Klimek z koronką frywolitką i Piotr Barańczak ze słomkarstwem. CKiS prezentowało także swoje publikacje m.in. "Śpiewnik ludowy".

Gospodarze zaprosili w ramach wydarzenia Swojskie Spotkania z Folklorem kapele dudziarskie: Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego i Częstochowa Pipes & Drums grających na dudach szkockich. Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa zaprosiło także na pokaz zabytkowych pojazdów, loterię fantową i przeróżne atrakcje dla dzieci, a także do nabycia lokalnych publikacji m.in. książki "Narodziny Moszczanki". Koncert prowadził Tobiasz Krakowski, wychowanek "Swojaków".

- Estrada Folkloru od ponad czterdziestu lat jest najważniejszym miejscem spotkań z kulturą tradycyjną południowej Wielkopolski - mówi Anna Gałczyńska, specjalistka od folkloru w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. - Przed nami jeszcze dwa spotkania 1 sierpnia w Doruchowie i 8 sierpnia w Sośniach. Dodatkowo odbędzie się trzecia edycja Festiwalu "Melodie stamtąd" 5 września w Kaliszu.

Estrady Folkloru 2021 odbywają się w ramach zadania "Melodie stamtąd. Festiwal, Estrady Folkloru i warsztaty Ziemi Kaliskiej". Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz także:

Stadion miejski w Kaliszu. Tak zmieniał się największy obiekt sportowy w mieście

Stadion miejski w Kaliszu. Tak zmieniał się największy obiek...

Spacer wśród drzew w dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie

Spacer wśród drzew w dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie ZDJĘCIA

Powiatowe Zawody Sikawek Konnych w Sieroszewicach

Powiatowe Zawody Sikawek Konnych w Sieroszewicach ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto