Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Firanek i Koronek Haft w Kaliszu. Ponad 140 lat tradycji. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Fabryka Firanek i Koronek Haft w Kaliszu
Fabryka Firanek i Koronek Haft w Kaliszu haft.com.pl
Fabryka Firanek i Koronek Haft w Kaliszu to już ponad 140 lat tradycji. Firma do dzisiaj kontynuuje tradycje kaliskiego przemysłu włókienniczego.

Fabryka Firanek i Koronek Haft w Kaliszu. Ponad 140 lat tradycji

To właśnie w Kaliszu, w końcówce XIX wieku pojawił się nowy rodzaj przemysłu włókienniczego – hafciarstwo. W 1878 roku pierwszymi fabrykantami hafciarskimi byli Majzner, Okonowski i Praszker. W 1889 roku działało już 7 zakładów zatrudniających 160 osób. Szczyt rozwoju kaliskiego przemysłu ażurowego przypadł na lata 1913-1914, kiedy to liczba zatrudnionych w całej branży miała osiągnąć 5 tysięcy osób. W Kaliszu skoncentrowano 77% całej produkcji koronek i haftów rosyjskiej strefy celnej, a miejscowy przemysł liczył 774 maszyn koronkarskich, podczas gdy w Łodzi było to tylko 80 maszyn.

Wybuch I wojny światowej przerwał dynamiczny rozwój gospodarczy miasta, a produkcja haftów i koronek ustała całkowicie. Odradzanie się branży zaczęło następować w okresie międzywojennym i bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. W okresie międzywojennym uruchomiono wprawdzie kilkanaście fabryk z 40 maszynami łącznie, jednak ogólny zastój w przemyśle włókienniczym okazał być dla Kalisza bardzo dotkliwy. Warto zaznaczyć, że – mimo kryzysu – w 1928 roku sprowadzono do miasta pierwsze maszyny firankowe, a nieco wcześniej maszyny tiulowe. W sumie, tuż przed wybuchem II wojny światowej w trzech kaliskich zakładach, z których najważniejszą była „Pierwsza Kaliska Fabryka Tiulu, Firanek i Koronek '" A. Flakowicz i S-ka, tiul wytwarzano na 24 maszynach, zaś firanki na siedmiu.

Fabryka Firanek i Koronek Haft w Kaliszu

Fabryka Firanek i Koronek Haft w Kaliszu. Ponad 140 lat trad...

Po II wojnie światowej powstały w Kaliszu dwa odrębne zakłady: przejęta pod zarząd państwowy firma A. Flakowicza i S-ka oraz „Zjednoczona Fabryka Koronek Klockowych". Ostatecznie, po kilku reorganizacjach i zmianach nazw, od 1947 roku obie firmy utworzyły jeden podmiot i od 1950 roku zaczęły posługiwać się nazwą „Kaliskie Fabryki Tiulu, Firanek i Koronek". Lata 60. i 70. upłynęły pod znakiem inwestycji: kupowano z zagranicy coraz lepsze maszyny, rozbudowano hale i wydziały zakładu, który w 1973 roku ponownie został przemianowany – tym razem na „Fabrykę Wyrobów Ażurowych HAFT”.

Kupowano wówczas z zagranicy coraz nowsze maszyny, rozbudowywano hale i wydziały zakładu aż do końca lat 90. ubiegłego stulecia. Początki nowego milenium to otwarcie rynków zagranicznych.

31 grudnia 1991 roku „Fabryka Wyrobów Ażurowych Haft” została jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa i pod nazwą „Fabryka Firanek i Koronek Haft S.A.” weszła w nowy okres rozwoju polegający na całkowitej modernizacji parku maszynowego. Pod koniec 1999 roku firma została sprywatyzowana i obecnie wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Wistil.

Dziś Fabryka Firanek i Koronek Haft w Kaliszu eksportuje swoje wyroby do kilkunastu krajów, dostarczając tekstylia dekoracyjne najwyższej jakości.

ZOBACZ TAKŻE:

Żeliwny most w Opatówku

Opatówek: Najstarszy most żeliwny w Polsce. Perełka architek...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto