Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fachowe warsztaty dla domowych genealogów i historyków rodzinnych ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Trwa ogólnopolski projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, kierowany do każdego, dla kogo domowe zbiory dokumentów, narastające niekiedy przez wiele pokoleń, mają nieocenioną wartość. Od wtorku funkcjonuje strona internetowa archiwarodzinne.gov.pl, zaś w najbliższy poniedziałek Archiwum Państwowe w Kaliszu organizuje warsztaty genealogiczne i konserwatorskie.

Celem projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii i uwydatnianie roli nieznanych szerzej osób, rodzin, rodów i lokalnych społeczności w przywróceniu niepodległej Polski. Twórcy projektu podkreślają, że archiwa rodzinne budzą osobiste emocje. Takie zbiory, nadal nie w pełni doceniane, znajdują się w wielu domach i tworzą historię społeczną, barwniejszą od dziejów podręcznikowych, zdominowanych przez osobistości życia publicznego i wielką politykę.
- Zapraszamy do nas wszystkich, którzy posiadają rodzinne dokumenty, zdjęcia, albumy i inne pamiątki - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender. - Nasi pracownicy pokażą, jak o nie dbać, jak przechowywać, a nawet pomogą w ich konserwacji.
Dla wszystkich zainteresowanych w poniedziałek, 23 września w godz. 16-18 archiwum organizuje bezpłatne warsztaty genealogiczne i konserwatorskie. W trakcie szkolenia omówione zostaną sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, proste techniki zabezpieczenia materiałów, samodzielna digita-lizacja materiałów archiwalnych. Dodatkowo będzie się można dowiedzieć się, jak odnaleźć swoich przodków i stworzyć drzewo genealogiczne. Wcześniej w podobnych zajęciach wezmą udział uczniowie V LO w Kaliszu oraz darczyńcy archiwum. Kompetentnej informacji udzielą Estera Wałęsa, Aneta Burchard i Grzegorz Waliś. Uczestnicy warsztatów będą mogli wziąć udział w rymowanym queście „Sekrety archiwum”. Na zwycięzcę czeka nagroda-niespodzianka.
Dla uczestników przygotowane są eleganckie dyplomy, a osoba, która przyniesie własne, oryginalne fotografie, otrzyma bezpłatne materiały konserwatorskie, m.in. teczki i koperty bezkwasowe, czy obwoluty do zdjęć. Pamiątek nie trzeba zostawiać, choć można, bowiem zostaną one utrwalone (zdigitalizowane) przez pracowników archiwum.
Jeśli ktoś jednak nie może wziąć udziału w warsztatach, na stronie internetowej projektu dostępny jest przygotowany przez archiwistów-praktyków poradnik dla rodzinnego archiwisty. Tutaj znaleźć można informacje, w jaki sposób prowadzić archiwum rodzinne, jak je opisywać, zabezpieczać i tworzyć cyfrowe kopie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto