MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu odbędzie się w grudniu, ale online. Kto wystąpi? ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Ilona Damięcka
Ilona Damięcka Renata Dąbrowska
47. edycja Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu odbędzie się w dniach 17-20 grudnia, ale w zmodyfikowanej formie. Festiwal odbędzie się online, a koncerty będą dostępne na kanale YouTube CKiS.

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu to jedna z najstarszych imprez jazzowych w Polsce. Cieszy się wysoką oceną polskich i zagranicznych artystów i krytyków, prezentując najistotniejsze projekty artystyczne jazzowego fortepianu. Festiwal pianistów jazzowych miał odbyć się w dniach 26-29 listopada. Jednakże w związku z obostrzeniami dotyczącymi organizacji imprez w czasie pandemii, Centrum Kultury i Sztuki podjęło starania o przełożenie festiwalu na termin grudniowy. Z uwagi na to, że rząd zdecydował się na to, że jeszcze w grudniu instytucje kultury pozostaną zamknięte, fani jazzu obejrzą festiwal online.

Kto zagra podczas festiwalu jazzowego w Kaliszu?

W Centrum Kultury i Sztuki każdego wieczoru występować będą nie trzy, lecz dwa zespoły, za to wieczory będą nie trzy, lecz cztery, od czwartku do niedzieli. Na tegorocznym festiwalu w Kaliszu wystawiona zostanie najsilniejsza obsada rodzimych mistrzów fortepianu. Na scenie CKiS pojawią się bowiem: Adam Makowicz, Leszek Możdżer i Dominik Wania (Marcin Wasilewski występował rok temu). Makowicz i Wania wystąpią solo, Możdżer w duecie z włoską pianistką Glorią Campaner znaną m.in. z interpretacji wielkich kompozytorów, takich jak Schumann czy Rachmaninow. Z Wilna przyjedzie Dainius Pulauskas Group - oprócz oryginalnych kompozycji czołowy litewski pianista ma w swoim repertuarze również utwory Krzysztofa Komedy. Zagrają też wschodzące gwiazdy jazzu polskiego.

Wystawy towarzyszące 47. MFPJ

W galeriach CKiS zaprezentowane zostaną dwie wystawy poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi w stulecie urodzin legendarnego pisarza i guru polskiego jazzu. Jedną ekspozycję przygotowało Muzeum Jazzu, drugą IPN.

Leopold Tyrmand – o stylu bycia "w kontrze"
Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.

Ekspozycja składa się z 13 plansz o wymiarach 100 x 200 cm. Bogato ilustrowane plansze zawierają syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera. Wystawa przygotowana przez IPN w Katowicach.

"TYRMAND, kalendarium życia"
Wystawa Andrzeja Rumianowskiego, przedstawiająca życiorys Leopolda Tyrmanda, opisująca w bardzo zwięzłej formie wszystkie etapy jego trudnego, ale jakże barwnego życia. Z wystawy dowiemy się o jego przedwojennej historii, wyjeździe do Paryża, okresie wojennym spędzonym w Wilnie, a także Niemczech, Austrii, Norwegii, powojennym powrocie do Polski i wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Ekspozycja to także opowieść o jego książkach, pasji do jazzu i kobiet. To wszystko na 32 planszach z fotografiami i tekstem w języku polskim i angielskim. Każda z plansz zawiera kod QR, przekierowujący do uzupełniającego wpisu na stronie www.muzeumjazzu.pl. Wystawa przygotowana przez Muzeum Jazzu.

Program festiwalu

47. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. 17-20 grudnia 2020 (online):

CZWARTEK, 17 grudnia • godz. 19:00
Tubis Trio
Maciej Tubis – p
Paweł Puszczało – b
Przemysław Pacan – dr

O.N.E. Quintet
Monika Muc – as
Pola Atmańska – p
Dominika Rusinowska – viol
Kamila Drabek – b
Patrycja Wybrańczyk – dr

PIATEK, 18 grudnia • godz. 19:00
Dominik Wania – piano solo

Sundial feat. Irek Wojtczak
Wojciech Jachna – tp
Grzegorz Tarwid – p,
Krzysztof Szmańda – dr
Irek Wojtczak – ts, ss

SOBOTA, 19 grudnia • godz. 19:00
Ilona Damięcka Trio
Ilona Damięcka – p
Michał Jaros – b
Krzysztof Szmańda – dr

Gloria Campaner & Leszek Możdżer (Włochy/Polska)
Gloria Campaner – p
Leszek Możdżer – p

NIEDZIELA, 20 grudnia • godz. 19:00
Dainius Pulauskas Group (Litwa)
Dainius Pulauskas – p, keyb
Valerijus Ramoška – tp, fluegelhorn
Liutauras Janušaitis – ts
Eugenijus Jonavičius – g
Domas Aleksa – b
Augustas Baronas – dr

Adam Makowicz – piano solo

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany w programie.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto