Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festyn archeologiczny w Kaliszu. Impreza pod hasłem "morowe powietrze" odbędzie się na Zawodziu

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Tak było przed rokiem podczas festynu "Od Calisii do Kalisza"
Tak było przed rokiem podczas festynu "Od Calisii do Kalisza" Arch. Bartłomiej Hypki
Festyn archeologiczny odbędzie się 11 i 12 września na kaliskim Zawodziu. Tematem przewodnim imprezy będzie "morowe powietrze". Tegoroczna epidemia jest okazją do przyjrzenia się jak ludzkość walczyła dawniej z zarazami i epidemiami, które nieodłącznie były związane z historią cywilizacji.

Pierwszego dnia - 11 września - będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach rzemiosł pradziejowych i średniowiecznych oraz prezentacjach naukowych poświęconych m.in. archeozoologii i antropologii. Do wyboru będą następujące warsztaty: kowalski, tkacki, garncarski, wykonywania narzędzi krzemiennych, alchemiczny, skryby, drukarski, drzeworytniczy, płatnerski, farbiarski, sokolnictwa i hodowli drapieżnych ptaków do polowań oraz uzbrojenia i sztuki wojennej w średniowieczu.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu 669 996 644. Cena za udział w warsztacie to tylko 1 zł! Warsztaty odbędą się o godz. 12:00 i o godz. 17:00.

W sobotę natomiast - 12 września - muzeum zaprasza na dzień otwarty dla wszystkich w godz.12-19. Zwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w rzemiośle garncarskim, przyjrzeć się pracy osoby wytwarzającej dziegieć, czy też obejrzeć z bliska pracę kowala. W tym dniu zostanie także zaprezentowane uzbrojenie średniowiecznych wojowników, kultura rycerska i pokazy walk. Jedną z najpopularniejszych szlacheckich rozrywek w średniowieczu było polowanie a najbardziej prestiżową odmianą łowiectwa polowanie z drapieżnymi ptakami, które przybliży sokolnik. Dzieje średniowiecza poznamy również dzięki warsztatom skryby, który odtworzy dawne sposoby wykonywania dokumentów i kopiowania ksiąg. Z kolei Pracownia Badań i Edukacji Historycznej zaprezentuje dawny warsztat drukarski i technologie związane z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Będzie można także obejrzeć najstarsze „przepustki morowe” pochodzące z Europy i Polski.

Pradzieje będą reprezentowane przez tkactwo kultury łużyckiej i warsztat krzemieniarski łowców zbieraczy. Wiek XVII natomiast przybliży alchemik wraz ze swoją pracownią, w której ujrzymy repliki aparatury destylacyjnej stosowanej w ówczesnej farmacji i gorzelnictwie, apteczki domowe i dworskie, a także dowiemy się jak wyglądał stan wyjątkowy podczas epidemii czarnej śmierci w Sieradzu. Zaglądając do pruskiego szpitala polowego przeniesiemy się w XVIII i XIX stulecie. Zobaczymy akcesoria medyczne służące do leczenia ofiar działań wojennych i epidemii.

O chorobach trapiących ludzi i zwierzęta w różnych epokach opowiedzą naukowcy zajmujący się antropologią i archeozoologią. Dowiemy od nich się jak wiele informacji przekazują nam szczątki kostne odkrywane w czasie badań archeologicznych. Zwiedzający będą mogli również zapoznać się z dziejami zaraz i chorób, które nękały mieszkańców dawnego Kalisza na przestrzeni wieków podczas wykładu o godz. 16.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto