Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Kaliska zaprosiła na koncert "Wiolonczelowy czar" ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Filharmonia Kaliska zaprosiła na koncert "Wiolonczelowy czar"
Filharmonia Kaliska zaprosiła na koncert "Wiolonczelowy czar" Bartłomiej Hypki
Kompozycje Kilara, Schumanna oraz Beethovena usłyszeli melomani, którzy przybyli na piątkowy koncert Filharmonii Kaliskiej. Przed kaliską publicznością w roli solisty zaprezentował się Bartłomiej Fromm, zaś kaliskimi symfonikami dyrygował Paweł Kos-Nowicki.

Melomani jako pierwszą, na kameralną orkiestrę smyczkową, usłyszeli kompozycję "Orawa" Wojciecha Kilara, nawiązującą do tradycji muzyki Podhala. Następnie symfonicy zagrali Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129, w którym w roli solisty zaprezentował się Bartłomiej Fromm. Po przerwie publiczność usłyszała II symfonię D-dur op. 36 Ludwiga van Beethovena, jedną z najradośniejszych w jego dorobku. Orkiestra wystąpiła pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego. Koncert zaś prowadził Witold Paprocki.

O artystach

Bartłomiej Fromm edukację muzyczną rozpoczął w wieku 5 lat, pobierając lekcje wiolonczeli u koncertmistrza Filharmonii Pomorskiej. W tym czasie zaczął występować przed publicznością, a w 15 roku życia miał już swoich pierwszych uczniów. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów Marcina Zdunika. Studiował również w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie został nagrodzony stypendium dla wyróżniających się studentów. Pobierał lekcje w ramach kursów mistrzowskich i letnich festiwali u Arto Norasa, Markusa Möllenbecka, Kazimierza Michalika, Tomasza Strahla i Bartosza Koziaka.
Jeszcze w trakcie studiów prowadził klasę wiolonczeli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.
Koncertował w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji i Hiszpanii. W 2019 roku wystąpił w Narodowym Konserwatorium w Paryżu. W 2021 roku jako solista grał z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Rubena Silvy. Wśród artystów, z którymi występował na scenie, znajdują się m.in. takie osobistości, jak: Eva León, Tomoki Akiyama, Aleksandra Świgut, Johanna Röhrig czy Piotr Nowak. Pomimo młodego wieku, może pochwalić się rozległym repertuarem, zawierającym m.in. 11 koncertów wiolonczelowych. Do najnowszych osiągnięć artysty należy otrzymane w 2021 roku wyróżnienie na Primuz International Strings Competition w Łodzi oraz wyróżnienie na Bach Solo Competition w Poznaniu. Obecnie jest również w gronie finalistów Starker Foundation Competition. Od listopada 2021 roku pełni funkcję zastępcy koncertmistrza wiolonczel w Filharmonii Kaliskiej, wcześniej pełnił obowiązki koncertmistrza wiolonczel w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku.

Paweł Kos-Nowicki jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. B. Madeya. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i J. Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych. Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Academia i Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz zespołami muzyki dawnej: Warsaw Harmony i Altberg Ensemble. W latach 2000-2010 był szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 r. z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata. Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia, m.in. Czterech pór roku z K. Dudą, oratorium Mesjasz G. F. Handla z E. Kirkby i M. Chancem, Koncertu fortepianowego Es-dur op. 42 F. Riesa i in. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: P. Mossa, R. Twardowskiego, A. Williamsa, J. Dawe’a. Jest członkiem Społecznej Rady Kultury II i III kadencji działającej przy prezydencie Warszawy.

Z Nowego Świata

Już 7 października odbędzie się kolejny koncert kaliskich symfoników - "Z Nowego Świata". Oprócz tytułowej, wyśmienitej symfonii Antonína Dvořáka, melomani usłyszą także Uwerturę do opery "Cyrulik sewilski" G. Rossiniego oraz Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 F. Mendelssohna-Bartholdy'ego. Jako solistka w tej ostatniej kompozycji wystąpi Małgorzata Wójcik.

Zobacz także:

Park Miejski w Kaliszu. Ruszyła oczekiwana rewaloryzacja zieleńca

Park Miejski w Kaliszu. Ruszyła oczekiwana rewaloryzacja zie...

Koncert w kaplicy w Koźminku. Magiczny wieczór z Michałem Za...

Kibice podczas meczu Energa MKS Kalisz - Chrobry Głogów

Kibice podczas meczu Energa MKS Kalisz - Chrobry Głogów. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto