Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu za zagospodarowanie zbiornika w Szałem [FOTO]

Elżbieta Bielewicz
Konkurs na zagospodarowanie zbiornika w Szałem rozstrzygnięty
Konkurs na zagospodarowanie zbiornika w Szałem rozstrzygnięty Elżbieta Bielewicz
Gala Finałowa konkursu studenckiego pt. '' Koncepcja przestrzennego i ekologicznego zagospodarowania zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe'' odbyła się dzisiaj w Pałacu Tłokinia. Najlepsze prace nagrodzono. Cieszyli się studenci i organizatorzy, zawiedzeni mogli być ci, którzy spodziewali się także konkretnych deklaracji wprowadzenia przedstawionych opracowań w życie.

Adresatami konkursu byli studenci Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Konkurs ruszył w kwietniu 2016. Rozegrany został w dwóch kategoriach - ,,Rekultywacja zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe” oraz ,,Koncepcja zagospodarowania przestrzennego zbiornika retencyjnego i okolic”. W każdej kategorii przyznano po trzy nagrody w wysokości 12, 9 i 6 tysięcy złotych.

- Na konkurs napłynęło 12 prac po 6 w każdej kategorii – informuje Sebastian Wardęcki, burmistrz gminy Opatówek, współorganizator konkursu. - Poziom prac był bardzo wysoki. Przedstawiono wiele ciekawych rozwiązań. W każdej z tych prac można znaleźć jakieś elementy, które warto wykorzystać. Ten konkurs to pierwszy etap w dalszej pracy przy przywróceniu czystości wód w zalewie. Teraz będziemy szukać partnerów do wprowadzenia tych pomysłów i rozwiązań w życie. Konieczne jest współdziałanie wielu samorządów i instytucji. Przypomnę, że zbiornik nie jest własnością gminy, ale Skarbu Państwa – dodaje Sebastian Wardęcki.

- Trzeba działać wspólnie – twierdzi Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego, inicjatorka konkursu. - Burmistrz Opatówka ma za mały budżet, aby podołać temu przedsięwzięciu. Degradacja środowiska następuje szybko, ale – niestety – jego odnowienie musi trwać. Te prace konkursowe to fundament na którym możemy się wspierać przywracając zbiornik do życia.

Laureaci konkursu:

W dniu 17 października br. dokonano ostatecznej oceny projektów studenckich złożonych w ramach Konkursu pn. „Koncepcja przestrzennego i ekologicznego zagospodarowania zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe ”.

W ramach kategorii Rekultywacja zbiornika retencyjnego w miejscowości Szałe,
złożono 6 prac, spośród których najwięcej punktów otrzymali:

I miejsce

Autorzy: Patryk Antoszewski, Agnieszka Lewandowska

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

Za: dokonanie diagnozy stanu zbiornika oraz uwzględnienie różnych metod poprawy stanu zbiornika wraz z szczegółową ich charakterystyką i kosztorysem, uwzględniającym montaż proponowanych rozwiązań i koszty eksploatacyjne. Wskazano na potencjalną ekologiczną skuteczność propozycji oraz szybkość i trwałość proponowanych rozwiązań.

II miejsce

Autorzy: Paulina Kowalska, Róża Kaźmierczak

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

Za: Dokonanie oceny stanu jakości wód zbiornika i jego dopływów. Korzystny wpływ proponowanego rozwiązania, zastosowania metod biologicznych, na atrakcyjność turystyczną zbiornika oraz realność zastosowania proponowanego rozwiązania.

III miejsce

Autorzy: Maria Konowalczyk, Patrycja Dreczka

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

Za: dokonanie oceny stanu zbiornia z uwzględnieniem pełnionych przez niego zróżnicowanych funkcji ekologicznych, społecznych i gospodarczych; zaproponowanie zróżnicowanych metod rekultywacji zbiornika uwzględniające źródła zanieczyszczeń jego wód.

III miejsce

Autorzy: Agata Jasiak, Stanisław Zaborowski

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Za: zaproponowanie zróżnicowanych metod rekultywacji zbiornika uwzględniające planowany efekt ekologiczny. Dokonanie oceny możliwości zastosowania proponowanych metod na podstawie przeprowadzonych badań lub danych literaturowych.

W ramach kategorii Koncepcja zagospodarowania przestrzennego zbiornika retencyjnego i jego okolic złożono 6 prac, spośród których najwięcej punktów otrzymały projekty:

I miejsce

Autor: Łukasz Gąska

Politechnika Poznańska, Wydział Architektury

Za: stworzenie całorocznej, atrakcyjnej, oferty wypoczynkowo-rekreacyjnej opartej na rozbudowie istniejącej bazy sportów wodnych w oparciu o potencjał miejsca, z szacunkiem dla walorów estetycznych krajobrazu i z dbałością o proekologiczne rozwiązania przestrzenne.

II miejsce

Autorka: Olga Spychała

Politechnika Poznańska, Wydział Architektury

Za: racjonalne wykorzystanie przestrzeni, propagujące dobre praktyki na terenie zlewni rzek Pokrzywnica i Trojanówek oraz koncepcję sprzyjającą rozwojowi funkcji rekreacyjno-edukacyjnej ze szczególną uwagą na ekspozycję walorów chronionego krajobrazu.

III miejsce

Autorka: Patrycja Hałaś

Politechnika Poznańska, Wydział Architektury

Za: spójną koncepcję ekologicznego zagospodarowania terenu wokół zbiornika retencyjnego Szałe, z wykorzystaniem walorów kulturowych, przyrodniczych i krajobrazowych, podnoszącą jakość i bezpieczeństwo przestrzeni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto