Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fonoholizm, uzależnienie od telefonu komórkowego. Mokotów rozpoczyna walkę o uwagę dzieci

red.
Fonoholizm, uzależnienie od telefonu komórkowego. Mokotów rozpoczyna walkę o uwagę dzieci
Fonoholizm, uzależnienie od telefonu komórkowego. Mokotów rozpoczyna walkę o uwagę dzieci domena publiczna
Mokotów drugi rok z rzędu zapowiada walkę z fonoholizmem, czyli uzależnieniem od telefonu komórkowego, na które cierpi coraz więcej dzieci. Podczas organizowanych przez dzielnicę wakacyjnych aktywności dzieci będą uczestniczyć w zabawach bez telefonów - tak, aby były maksymalnie skupione na tym, co robią.

Fonoholizm to – mówiąc najogólniej – uzależnienie od telefonu komórkowego. Z przeprowadzonego badania wynika, że od 12 do 15 proc. osób między 12 a 18 rokiem życia przejawia symptomy właśnie tego zaburzenia. Jego objawami mogą być m.in. określone stany emocjonalne (np. brak poczucia bezpieczeństwa) czy pewne specyficzne zachowania (np. ciągłe dotykanie telefonu, korzystanie z niego o każdej porze dnia i nocy). Z czasem pojawiają się przemęczenie, niewywiązywanie się z obowiązków, drżenie rąk czy agresja. Skrajnych przypadków, w których telefon jest używany bez opamiętania i przynosi negatywne skutki jest 2-3 proc.

Ale nie tylko młodzi ludzie przejawiają objawy fonoholizmu. Dotyczy to również pokolenia 30-40-latków, rodziców tych młodych ludzi. I z pewnością odciska na nich piętno. – Wydaje mi się, że w ciągu 5-10 lat jako społeczeństwo będziemy potrzebowali dobrze opracowanego programu psychoterapeutycznego, a być może nawet psychiatrycznego w zakresie leczenia osób uzależnionych telefonów komórkowych i podłączenia do sieci – twierdzi dr Maciej Dębski, socjolog, pracownik Instytutu Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. – Jednocześnie wierzę, że nasilać się będą oddolne inicjatywy polegające na byciu offline: propagujące robienie sobie co jakiś czas internetowego detoksu.

Urzędnicy z Mokotowa podjęli próbę walki z tym uzależnieniem. Realizatorzy letniego wypoczynku organizowanego przez dzielnicę będą musieli uczestnikom zakazać używania telefonów. Pilotaż takiego projektu miał miejsce w zeszłym roku. Za zgodą rodziców, opiekunowie grup zbierali komórki, a korzystać z nich pozwalali tylko w wyznaczonym czasie i według określonych zasad. Urzędnicy zapewniają, że wprowadzenie nowych zasad pozwoliło uczestnikom na pełniejsze korzystanie z oferty programowej turnusów: koncentrowali się bieżących aktywnościach, uczestniczyli w zajęciach, nie grali w gry podczas ciszy nocnej.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto