Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie pomogą poprawić jakość usług społecznych

Monika Kaczyńska
Niemal 57 milionów złotych jest do rozdysponowania w konkursie na projekty społeczne i zdrowotne. To wielka szansa dla lokalnych inicjatyw na poprawę jakości świadczonego wsparcia i stworzenie całkiem nowych projektów.

Mimo sporych inwestycji i zmian, które w ostatnich latach nastąpiły w systemie wsparcia dla osób niesamodzielnych, dzieci i młodzieży pozbawionej opieki, a także osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, wiele potrzeb wciąż pozostaje niezaspokojonych.
Część dlatego, że nie zostały dostrzeżone przez instytucje powołane do świadczenia pomocy (najczęściej dotyczy to potrzeb „niszowych”, specyficznych tylko dla określonej grupy osób). Inne pozostają niezaspokojone zwyczajnie z braku funduszy.

W tym ostatnim przypadku wielką szansą są fundusze europejskie. Jak wiele może zrobić niewielu, ale przedsiębiorczych i zdeterminowanych dowodzą podpisane w miniony wtorek umowy na wsparcie projektów służących pomocy niepełnosprawnym i ich opiekunom.

Dom Autysty już za dwa lata
Dom Autysty, który już w 2020 roku otworzy swoje podwoje przy ul. Szamarzewskiego będzie mieścił różnego rodzaju pracownie, takie jak kulinarna, pamiątkarska, muzyczno-ruchowa czy przygotowująca do pracy, a także część pozwalającą na czasowy pobyt 11 osób. Z założenia Dom Autysty ma oferować zajęcia dla osób dotkniętych autyzmem, które już skończyły edukację. Drugą część oferty będą stanowiły krótkotrwałe pobyty osób z autyzmem, będące dla nich treningiem społecznym, zaś dla ich opiekunów szansą na odpoczynek.

Pobyty te będą organizowane w dwóch oddzielnych, położonych w osobnych skrzydłach budynku „mieszkaniach” składających się kuchni, salonu, jadalni oraz sypialni z łazienkami, a także z pomieszczeń dla opiekunów. Planowane pobyty będą trwały od piątku popołudnia do niedzieli wieczorem. W Domu Autysty będą odbywały się także zajęcia dla opiekunów : począwszy od grup wsparcia czy warsztatów kompetencji rodzicielskich po zajęcia relaksacyjne takie jak joga, pilates czy terapia przez sztukę.

Projekt budowy Domu Autysty został dofinansowany kwotą blisko 2 milionów złotych, rozdzielonych w konkursie w ramach Poddziałania 9.1.2 „Infrastruktura społeczna”. Co istotne koncepcja Domu Autysty, a także przygotowanie projektu, zgromadzenie kilkudziesięciotysięcznego wkładu własnego to dzieło kilkunastu osób - rodziców dzieci dotkniętych autyzmem tworzących Fundację Dom Autysty.

- To będzie pierwszy tego typu ośrodek w Wielkopolsce i jeden z nielicznych w kraju - mówi Adam Kompowski, prezes Fundacji Dom Autysty. - Projekt zrodził się z potrzeby. Na obecnym etapie tym co jest dla nas najważniejsze jest zapewnienia opieki i terapii naszym dzieciom po ukończeniu szkoły, a także pobytów wytchnieniowych. Nie wykluczamy jednak, że za kilkanaście lat będziemy chcieli przekształcić go w Dom Pomocy Społecznej, który zapewni opiekę autystycznym dorosłym, którzy stracą rodziców.

Na razie jednak przed Fundacją jest budowa i wyposażenie domu. Gdy ten etap zostanie zakończony Fundacja rozpocznie realizację projektu zintegrowanego dofinansowanego w ramach Poddziałania 7.2.2 „Razem do samodzielności - kompleksowe wsparcie osób z autyzmem i ich opiekunów”.

W drodze do samodzielności
Rozwijaniu samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną ma służyć mieszkanie treningowe, które powstanie na skutek adaptacji lokalu użytkowego. To projekt, który przygotowało i realizuje Stowarzyszenie Na Tak. W mieszkaniu będzie miejsce dla pięciu osób, tym samym trening samodzielnego życie będzie mogło przejść w ciągu roku około 40 osób, w tym także poruszających się na wózkach inwalidzkich,
Projektowi przyznano dofinansowanie wynoszące ponad 319, 1 tys. zł
- Pokazujemy trzy bardzo ważne, i co trzeba podkreślić mające pionierski charakter projekty, sprzyjające usamodzielnieniu osób z niepełnosprawnościami - podkreślał marszałek województwa Marek Woźniak. - Mam nadzieję, że w ślad za nimi pójdą inne, równie ciekawe i interesujące projekty.

Nowe szanse na wsparcie
W ogłoszonym niedawno naborze na projekty wpisujące się w ramy Poddziałania 7.2.2 „Usługi społeczne i zdrowotne - projekty konkursowe” do podziału jest 56,98 mln zł, przy czym 46,56 mln zł jest przeznaczone na całe województwo, pozostała część została podzielona pomiędzy Obszary Strategicznej Interwencji.
Projekty, na które można otrzymać wsparcie to m.in. poprawiające dostęp do usług opiekuńczych i asystenckich, przedsięwzięcia wspierające rodziny zastępcze, w tym ułatwiające usamodzielnianie się podopiecznych rodzin zastępczych czy poprawiające dostęp do mieszkań wspomaganych. Możliwości jest naprawdę sporo.

Informacja o konkursach
Informację o konkursie w i jego regulamin można znaleźć na stronie wrpo.wielkopolskie.pl/nabory.
Wnioski można składać od 30 października 2018, godziny 00.00 do 30 grudnia 2018 , godziny 15.30. Należy to zrobić elektronicznie, za pośrednictwem strony intenetowej https://lsi.wielkopolskie.pl W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku dokumentację papierową należy dostarczyć osobiście do Sekretariatu Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWW przy al. Niepodległości 18, bądź wysłać tam pocztą lub przesyłką kurierską. Liczy się data wpływu dokumentów do Urzędu.

obrazek

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto