Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Sto pięćdziesiąt milionów złotych czeka na rozwojowe wielkopolskie przedsiębiorstwa

Grzegorz Okoński
Prototypowe linie w ramach infrastruktury badawczej są na liście pożądanych inwestycji
Prototypowe linie w ramach infrastruktury badawczej są na liście pożądanych inwestycji 123rf
Fundusze Europejskie. Wielkopolskie firmy mogą prowadzić badania naukowe, inicjować nowatorskie eksperymenty i wyznaczać kierunki rozwoju branż w skali nie tylko krajowej, ale nawet światowej. Mogą, bo fundusze unijne dają im możliwość skorzystania z dofinansowania dedykowanego zwiększeniu ich potencjału innowacyjnego. Ogłoszony w tegorocznej edycji konkurs pod nazwą „Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw Wielkopolski” przeznacza na ten cel kwotę 150 milionów złotych!

Fundusze Europejskie
O tym, że przedsiębiorcy powiększają swój potencjał, może świadczyć fakt, że według najnowszego rankingu Milken Insitute 2017 Wielkopolska znalazła się w gronie 20 najlepiej funkcjonujących regionów w Europie. Duża bowiem w tym zasługa przedsiębiorców, którzy korzystają ze wsparcia WRPO 2014+, zarówno z dotacji, jak i pożyczek. Tylko na wzmocnienie konkurencyjności wielkopolskich firm (działanie 1.5) zostało przeznaczone prawie 280 mln euro! I już zakontraktowano ponad 80% tych pieniędzy. W ramach tego działania wspierane są innowacyjne przedsiębiorstwa.

Szansa jest, ale trzeba działać szybko!
Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił nabór w ostatnich dniach grudnia, wyznaczając przy tym datę końcową składania wniosków na 2 lutego tego roku. Czasu pozostało więc niewiele i tym bardziej firmy zainteresowane dofinansowaniem muszą się pospieszyć!

Możliwość dofinansowania dedykowana jest mikro, małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom lub ich grupom, a także konsorcjom przedsiębiorstw i jednostek naukowych, uczelni lub organizacji pozarządowych. Potencjalni beneficjenci mogą aplikować o środki na utworzenie lub wsparcie istniejącej już infrastruktury badawczej i rozwojowej, w postaci rozwinięcia zaplecza badawczo-rozwojowego (m.in. laboratoriów), na tworzenie centrów badawczo-rozwojowych, prowadzenie badań w przedsiębiorstwach (co dotyczy także badań przemysłowych i eksperymentalnych przy wykorzystaniu własnych urządzeń demonstracyjnych). Wsparcie finansowe można też przeznaczyć na przygotowanie do wdrożenia własnych lub zakupionych wyników badań naukowych oraz technologii, jak również praw do własności intelektualnej.

Ile do zwrotu?
Mikro, i małe przedsiębiorstwa mogą spodziewać się dofinansowania projektów objętych regionalną pomocą inwestycyjną, w wysokości do 45% kosztów kwalifikowalnych, średnie przedsiębiorstwa - do 35% a duże przedsiębiorstwa - do 25% tychże kosztów. W sumie na rzecz dużych firm przeznaczono kwotę blisko 9 milionów złotych, a dla pozostałych ponad 141 milionów złotych! Patrząc z kolei na maksymalny poziom dofinansowania projektów badawczych lub projektów badawczych z elementami infrastruktury, małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymają maksymalnie 80% kosztów kwalifikowalnych, podczas gdy duże - maksymalnie 65% tych kosztów.

Oni wygrali
Warto przypomnieć, że wśród zwycięskich projektów wcześniejszej edycji konkursu mającego wzmocnić potencjału innowacyjnego wielkopolskich przedsiębiorstw, znajdziemy „Wdrożenie innowacyjnych metod oceny uwalniania i absorpcji leków w przewodzie pokarmowym” - projekt Bio-farm Sp. z o.o., wart blisko 6,2 miliona złotych uzyskał dofinansowanie 2 miliony złotych. Na liście jest też „Opracowanie koncepcji innowacyjnych rozwiązań technicznych dla nowego typoszeregu autobusów LLE ” - tu projekt Solaris Bus & Coach, wart 10,7 mln został wsparty kwotą ponad 6,2 mln złotych.

Inną wartościową koncepcją jest „Zakup infrastruktury badawczej na potrzeby rozwoju innowacyjnych produktów w Szynaka Meble - Wol-sztyńska Fabryka Mebli”. Spółka Szynaka - Meble go wdrażająca wyda na niego 4,9 mln złotych, przy czym blisko milion będzie pochodzić ze środków unijnych. Jak usłyszeliśmy w Fabryce, projekt jest już wdrażany. Należy się spodziewać, że gdy będzie już wprowadzony w zycie, otworzy przed firmą nowe perspektywy.

Fundusze Europejskie pomagają
WRPO 2014+ wspiera przedsiębiorców nie tylko w drodze konkursów. Województwo wielkopolskie dofinansowało bowiem kwotą ponad 517 mln zł Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który utworzył tzw. „fundusz funduszy”, z którego wielkopolskim firmom udzielane są bardzo korzystne pożyczki z JEREMIE 2. Produkty bankowe są dostępne na rynku od września 2017 roku, a udziela ich siedmiu pośredników finansowych.

Oprócz pożyczek z JEREMIE warto zwrócić uwagę na progra JESSICA 2, kierowany do samorządów i spółdzielni mieszkaniowych. Zarówno JESSICA 2, jak i JEREMIE 2 są dostępne na rynku od 2017 roku. W tym czasie udało się podpisać już pierwsze umowy, a Wielkopolska była pierwszym regionem w kraju, który uruchomił to wsparcie w pełnym zakresie. W 2017 roku ruszyła również Baza Usług Rozwojowych. Jak wspominaliśmy ostatnio, jest to platforma internetowa, za której pośrednictwem można wybrać szkolenie podnoszące kompetencje pracowników, a potem uzyskać na nie dofinansowanie z WRPO 2014+. Organizowaniem naborów do szkoleń zajmuje się tu siedmiu operatorów regionalnych

636 mln zł będzie wydane w przyszłym roku na konkursy w ramach WRPO na lata 2014-2020

Twoja firma reprezentuje region
Wielkopolskie przedsiębiorstwa mogą także reprezentować nasz region i pokazywać swoje możliwości w czasie międzynarodowych imprez targowych. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłasza nabór przedsiębiorstw na stoiska regionalne dla przedsiębiorstw, których działalność jest zgodna z obszarem inteligentnych specjalizacji. Pierwsza z nich, „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów” oraz „Przemysł Jutra” będzie prezentowana na Targach AFRICA’S BIG 7 2018, 24-26 czerwca 2018 r., w Johannesburgu (RPA) - tutaj nabór prowadzony jest do 5 lutego 2018 r.Drugi natomiast, nazwany „Rozwój oparty na ICT”, odbędzie na targach Japan IT Week Spring 2018, 9-11 maja 2018 r., w Tokio. Uwaga - tu nabór trwa do 23 stycznia!

Przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem muszą wypełnienić formularz zgłoszeniowy i przesłać go wraz z podpisanym Regulaminem naboru, Oświadczeniem o pomocy de minimis, Formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis oraz aktualnym wypisem z KRS na adres e-mail oraz zwykłą pocztą lub dostarczyć osobiście do Sekretariatu Departamentu Gospodarki UMWW, al. Niepodległości 34 pok. 547, w terminie naboru.

Kiedy złożyć wnioski

Dofinansowanie w ramach poddziałania 1.2
Wnioski o dofinansowanie trzeba składać drogą elektroniczną w Lokalnym Systemie Informatycznym do obsługi Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 do 2 lutego - do godziny 15.30. Podajemy link do strony systemu lsi.wielkopolskie.pl.

Następnie, w ciągu pięciu dni od wysłania tej wersji trzeba złożyć wersję papierową dokumentacji - czyli wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami, osobiście, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 w Punkcie Naboru Wniosków, w holu głównym Urzędu Marszałkowskiego (al. Niepodległości 34, Poznań), lub drogą pocztową lub kurierską na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Departament Wdrażania Programu Regionalnego, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.

Uwaga: o przyjęciu wniosku decyduje data i godzina wpływu do jednostki!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto