Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie wspomogą profilaktykę czerniaka i grypy

Monika Kaczyńska
Szczepienia przeciw grypie mają za zadanie nie tylko uchronić przed zachorowanie, ale  i zapobiec powikłaniom
Szczepienia przeciw grypie mają za zadanie nie tylko uchronić przed zachorowanie, ale i zapobiec powikłaniom TOMASZ HOłOD
Fundusze europejskie. Profilaktyka chorób, na które zapadają pracownicy zmniejsza liczbę zwolnień lekarskich, a tym samym wpływa na efektywność działania firm. Ma to szczególne znaczenie, gdy brakuje rąk do pracy, a chorujących pracowników nie ma kim zastąpić.

Fundusze europejskie - zdrowie

Wielkopolska od lat szczyci się tym, że ma najniższe w kraju bezrobocie. Obecnie jego stopa wynosi 3,6 proc. W subregionie poznańskim zarejestrowanych bezrobotnych jest zaledwie 1,5 proc., co w praktyce oznacza niedobór pracowników. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest optymalnie wykorzystanie już posiadanych zasobów, w tym ograniczenie nieobecności w pracy z powodu choroby. Temu najlepiej służy profilaktyka. Na projekty w ramach Poddziałania 6.6.2 czyli wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez realizację programów dotyczących profilaktyki i wczesnego wykrywania czerniaka oraz profilaktyki grypy w ramach ZIT dla MOF Poznania jest łącznie blisko 7,1 mln zł. Ponad 6,3 mln zł to wsparcie Europejskiego Funduszu Społecznego. O pieniądze te można się starać w ramach dwóch ogłoszonych właśnie konkursów.

45 tys. to liczba osób, które zostaną zaszczepione przeciw grypie w ramach realizacji programu na terenie 22 gmin metropolii

- Zostały opracowane dwa programy profilaktyczne „Program edukacji zdrowotnej i szczepień ochronnych przeciw grypie w populacji MOF Poznania” oraz „Program profilaktyki nowotworów skóry dla MOF Poznania” - informuje Dawid Drobnič ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań. - Poddano je ocenie Komitetu Sterującego oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W ramach ogłoszonych konkursów będziemy wyłaniać podmioty do ich realizacji.

Realizacja każdego z programów została przewidziana na 36 miesięcy. Startujący w konkursie muszą zapewnić realizację działań w nich przewidzianych w całości.

Grypa ciągle groźna

Na świecie na grypę choruje co roku od 5 do 25 proc. populacji. Umiera na nią nawet milion osób rocznie.

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób rocznie na grypę choruje co dziesiąty mieszkaniec Europy. Z powodu jej powikłań trafiają do szpitali setki tysięcy osób.

Mimo, że ogólnie liczba śmiertelność z powodu grypy nie jest wysoka, rośnie wraz z wiekiem. W województwie wielkopolskim problem jest o tyle poważny, że liczba zachorowań na grypę i podejrzeń grypy z roku na rok systematycznie rośnie. Jednocześnie przeciw grypie w całym kraju szczepi się 3,7 proc. osób. Realizacja programu profilaktycznego ma to zmienić.

- Jego cele to z jednej strony zwiększenie wiedzy i świadomości uczestników projektu na temat prewencji zachorowań na grypę, w tym także prewencji w miejscu pracy - informuje Dawid Drobnič - Z drugiej zwiększenie liczby mieszkańców MOF Poznania w wieku
produkcyjnym objętej programem bezpłatnych szczepień ochronnych przeciw grypie.

Projekty konkursowe powinny przewidywać więc działania edukacyjne o różnym charakterze.

Gdy zaś chodzi o szczepienia - mają zostać nimi objęte osoby między 50, a 64 rokiem życia oraz te, w wieku 25-64 lata z grup ryzyka zachorowań na grypę czyli osoby kontaktujące się w pracy z dużą liczbą ludzi (m.in. pracownicy służby zdrowia, urzędnicy, pracownicy oświaty, MPK i inni).

Skóra pod ochroną

Nowotwory to druga, po chorobach układu krążenia, przyczyna zgonów w Polsce. Według Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego
obecnie
czerniak
to
jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych kobiet. Zdaniem specjalistów jednym z powodów tego stanu rzeczy jest opalanie (zarówno na słońcu, jak i w solarium). Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe to bowiem jeden z głównych czynników rozwoju choroby.

Do tego w Polsce czerniaki wciąż rokują gorzej niż w innych krajach, co wynika głównie z faktu, że są wykrywane z reguły później, w bardziej zaawansowanych stadiach.

Specjaliści przewidują też, że do 2029 roku w Wielkopolsce zachorowalność na czerniaka wzrośnie o 24,3 proc.

Dlatego też działania zaplanowane w programie profilaktyki powinny zmierzać w dwóch kierunkach: edukacji i wczesnego wykrywania ewentualnych zmian nowotworowych i rozpoczynania leczenia.

Badania dermatoskopem lub wideodermatoskopem są bezinwazyjne i bezbolesne, a pozwalają szybko wykryć niepokojące zmiany, co jest warunkiem dalszej diagnostyki i leczenia. W ramach programu badania dermatoskopowe ma przejść 9 tys. osób w wieku 50-64 lata i młodszych z grup podwyższonego ryzyka (a więc przede wszystkim pracujące na wolnym powietrzu).

W ramach działań edukacyjnych oprócz takich jak prowadzenie strony www, spoty reklamowe, prelekcje, a także szkolenia edukatorów, w miejscach, gdzie wypoczywają mieszkańcy MOF Poznania będą także rozdawane bezpłatnie kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.

- W przypadku obu konkursów dodatkowo punktowane będą m.in. podmioty, które mają doświadczenie w działaniach przewidzianych w programach profilaktycznych, a także oferujące dostęp do usług także popołudniami i w weekendy - mówi Dawid Drobnič - Najważniejsze jednak, by zostały zrealizowane założone cele programów - dodaje.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fundusze europejskie wspomogą profilaktykę czerniaka i grypy - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto