Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze unijne prosto z Brukseli

Redakcja
Bogusław Sonik, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej dało nam – poza wszelkimi politycznymi tego konsekwencjami – także możliwość uczestniczenia w rozmaitych unijnych programach pomocowych, w których jako kraj kandydujący nie mogliśmy w pełni brać udziału. To w dużej mierze dotacje scentralizowane, które realizowane są bezpośrednio przez wyznaczone do tego unijne instytucje, w przeciwieństwie do programów, w których dystrybucja środków odbywa się na poziomie krajowym i regionalnym. Najważniejsze z nich to Badania, Innowacje, Media oraz Kultura.

Unia Europejska działa w wielu obszarach – od praw człowieka, po transport. Działania w tych dziedzinach finansowane są z budżetu unijnego za pomocą dotacji i zamówień publicznych. Środki unijne podzielić można na zdecentralizowane przyznawane poprzez instytucje krajowe i regionalne oraz środki zarządzane centralnie przez unijne instytucje.

W Polsce realizowane są z nich projekty w czterech ważnych dziedzinach – Badaniach, Innowacjach, Mediach oraz Kulturze. A warto dodać, że na okres 2007-2013 na dotacje przeznaczono z budżetu Unii Europejskiej aż 975 mld euro. W dodatku, dzięki jasno określonym procedurom, proces ubiegania się o fundusze jest prostszy i pozwala na uczestnictwo w nim organizacjom pozarządowym i małym firmom, a także naukowcom.

Badania to Siódmy Program Ramowy, jeden z kluczowych programów w Unii i zarazem jeden z najdroższych. Zajmuje się on wspieraniem prac w zakresie badań i rozwoju technologicznego. Jego celem jest wzmocnienie naukowej i technologicznej bazy unijnego przemysłu oraz jego konkurencyjności na świecie. Łączny budżet do 2013 roku przekracza 50 mld euro. Co finansuje ten projekt? Wiele inicjatyw, z których najważniejsze to m.in. dotacje badań opartych na współpracy międzynarodowej w 10 obszarach tematycznych (m.in. zdrowie, technologie informacyjne i komunikacyjne oraz środowisko) i badań naukowych, przyczyniających się istotnie do wzbogacenia wiedzy naukowej. Wspiera on również naukowców rozwijających karierę zagranicą, także badaczy indywidualnych (program „Maria Curie”), oraz możliwości innowacyjne małych i średnich przedsiębiorstw.

Pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom zapewnia też projekt Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji 2007-2013, o także niebagatelnym budżecie (3,6 mld euro na lata 2007-2013), zarówno dzięki wspieraniu nowych technologii (w tym technik cyfrowych), jak i działań, związanych np. z polityką energetyczną.

W polityce Unii Europejskiej media odgrywają bardzo dużą rolę, stąd też i specjalne programy Media, z których finansowane są zarówno konkretne produkcje filmowe (może Państwa to zaskoczy, ale według oficjalnych informacji aż 9 na 10 filmów europejskich zostało wyprodukowanych przy udziale środków unijnych), jak i szkolenia scenarzystów, producentów, wspieranie zwłaszcza twórców niezależnych i dystrybucji ich filmów.

No i wreszcie Kultura, dziedzina traktowana nieraz po macoszemu, w Unii jednak doceniana. Specjalne fundusze finansują m.in. tłumaczenia literackie, współpracę międzynarodową oraz wsparcie instytucji kulturalnych funkcjonujących na szczeblu europejskim.

To, co ważne z punktu widzenia odbiorców indywidualnych to fakt, że finansowanie odbywa się przede wszystkim w formie grantów. Na stronach Wspólnotowego Serwisu Informacyjnego Badań i Rozwoju zamieszczane są informacje dotyczące tzw. zaproszeń do składania wniosków, w których określone są szczegółowe wymogi wobec projektów.

Wnioski o dofinansowanie z 7PR można składać kilka razy w roku, w przeciwieństwie do Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji, w którym zaproszenia pojawiają się raz do roku. Warto również pamiętać, że do dyspozycji mają Państwo Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) – www.kpk.gov.pl, który wraz Punktami Regionalnymi został stworzony specjalnie z myślą o potencjalnych wnioskodawcach.

Istnieje dodatkowo wiele projektów dostępnych na poziomie unijnym, takich jak Program Uczenie się przez całe życie i Europa dla obywateli, Drugi wspólnotowy program działań w dziedzinie zdrowia, Bezpieczniejszy internet, Program Life+ czy Wspólnotowy program na rzecz zatrudnienia i solidarności społecznej – Progress, które skierowane są do instytucji pozarządowych.

Większość wymienionych projektów wygasa w 2013 roku. Jest jednak szansa, że w negocjowanej obecnie nowej Wieloletniej Perspektywie Finansowej również znajdą się pieniądze na te jakże istotne unijne projekty. Zachęcam Państwa do odwiedzania stron internetowych Komisji Europejskiej, jej poszczególnych dyrektoriatów i po prostu – do zgłaszania swoich propozycji projektów.

www.boguslawsonik.pl

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto