Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na spotkanie z Szymonem Wróblem

BH
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na spotkanie z Szymonem Wróblem
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na spotkanie z Szymonem Wróblem Galeria Tarasina
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza w piątek, 20 kwietnia o godz. 18.00 na spotkanie autorskie i promocję wydawnictwa Szymona Wróbla "Obrazy mimo woli. Wokół obrazu myśli Georges'a Didi-Hubermana.

Wiemy jedynie, że skazani jesteśmy na obrazy mimo woli i wolę mimo obrazów, wiemy jedynie, że obrazy jeszcze nie istnieją – to ostanie zdanie z nowej publikacji profesora Szymona Wróbla stanie się prowokacją do dyskusji trzech humanistów: prof. Mirosława Loby, prof. Krzysztofa Rutkowskiego i autora. Spotkanie zaproszonych pisarzy, świetnych znawców historii i teorii literatury zafascynowanych sztuką i psychoanalizą, gwarantuje wysublimowaną przygodę z filozofią szabrownictwa. Zaskakujący wynik rozważań autora nad obrazem myśli Georges’a Didi-Hubermana, Sigmund’a Freuda, Michel’a Foucaulta, Henrie’ego Bergsona, Erwin’a Panofskiego odkrywa głębokie „rozdarcie” i skłania do postawienia i przytoczenia wielu pytań:

Czy oko historyka sztuki to oko biohistoryka zajmujące się bilansem życia i śmierci?
Co to znaczy, że człowiek został „stworzony na obraz” Boga?
Czym jest INNE obrazu?Czy praca historyka sztuki to dzisiaj praca filozofa w klinice?
Czym jest symboliczność symptomu?W czym tkwi dusza zabawki?Po co i dlaczego obrazy grymaszą?
Czy oko jest zawsze ofiarą obrazu, który wdziera się do naszego wnętrza niczym trucizna?
Czy de-montaż obrazu jest warunkiem montażu wspólnoty?
Jak odzyskać uzmysłowienie, wrażliwość i gest czułości?

W opublikowanej rozprawie profesor Szymon Wróbel swoje refleksje odnosi do twórczości Alberto Giacomettiego, Damien’a Hirsta, Giuseppe Penonea, Bertolta Brechta, Jeana-Luc Godarda czy Claude Lanzmanna. Jeśli towarzyszyć będziemy autorowi także w oglądzie Atlasu obrazów Mnemosyne Aby’iego Warburga i Ikonografii fotograficznej Salpêtiière pozostającej w służbie M. Charcot przekonamy się, że „historyk sztuki to samorzutny filozof zajmujący się tyleż krytyką co kliniką”. Ponieważ „wspólnota rodzi się raczej we współzjawianiu się i we współdzieleniu się”. Zapraszamy do lektury i dyskusji z gośćmi galerii.

Publikacja „OBRAZY MIMO WOLI. WOKÓŁ OBRAZU MYŚLI GEORGES’A DIDI-HUBERMANA” jest pierwszym zapisem wykładu z cyklu WYZWANIA SZTUKI, który został wygłoszony przez prof. zw. Szymona Wróbla w galerii 31 marca 2017 roku. Przekazujemy go w formie artystycznej w nakładzie 100 numerowanych egzemplarzy.

Szymon Wróbel jest profesorem filozofii na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Ukończył psychologię (specjalizacja: psychologia kliniczna) w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu. Przez wiele lat związany z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Jest autorem licznych książek i artykułów rozsianych po różnych czasopismach naukowych.

Mandat za brak apteczki. Rząd chce wprowadzić obowiązek posiadania jej w samochodzie

TVN24

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto