Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Główny Rynek w Kaliszu. Miasto ogłosiło przetarg na remont starówki

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Pracownia Roman Rutkowski Architekci
W poniedziałek, 15 listopada samorząd Kalisza ogłosił przetarg na przebudowa Głównego Rynku wraz z ul. Kanonicką w ramach zadania pod nazwą. „Rewitalizacja centrum miasta Kalisza – poprawa stanu układu komunikacyjnego”.

Przebudowa Głównego Rynku w Kaliszu zapowiadana jest od wielu lat. Inwestycja ma nabrać realnych kształtów już w przyszłym roku. Kaliski ratusz planuje, że prace rozpoczną się w przyszłym roku. Inwestycja została zaplanowana w przyszłorocznym budżecie miasta, którego projekt prezydent Krystian Kinastowski przekazał radnym.

- Projektu przebudowy Rynku ma stanowić spójną koncepcję przestrzenno–materiałową, zachowującą unikalny charakter przestrzeni Kalisza. Przestrzeń objęta przebudową ma być przyjazna dla pieszych, osób poruszających się na wózkach, jednocześnie umożliwiająca okazjonalny ruch samochodowy. Rynek ma stać się salonem Kalisza, w sensie plastycznym nawiązującym do estetyki początku XX wieku czyli czasu z którego pochodzi większość obecnej tkanki architektonicznej Starówki - zapewniają projektanci z wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci.

Pewnie wielu z Was zastanawia się, jak projektanci postanowili rozwiązać kwestię archeologicznego reliktu odkrytego na Głównym Rynku? Słynne rząpie zostanie ukryte w podziemnym pomieszczeniu z żelbetu na rzucie ośmiokąta o o średnicy około 9 m, które będzie gotowe do połączenia korytarzem z muzeum ratuszowym. Pomieszczenie będzie wentylowane, oświetlone i dostępne również przez właz w posadzce. Nad rząpiem znajdować się znajdzie się "okrągłe i bardzo wygodne siedzisko działające na dwie strony do wnętrza i na zewnątrz".

- Siedzisko będzie wyposażone w duże zagłębienia na zieleń a dojście do wnętrza będzie z czterech stron wąskimi przejściami ustawionymi również w układzie karo - zaplanowali projektanci.

Wewnątrz siedziska znajdzie się duży fragment Europy z zaznaczonym dawnym szlakiem Bursztynowym i z Kaliszem dokładnie w centrum koła. Na siedzisku będą w grawerowane napisy informujące o rząpiu pod ziemią, o Szlaku Bursztynowym w wewnątrz oraz opisy czterech nazw Kalisza w różnych okresów historycznych. W głównej płycie rynku umieszczonych zostanie dziewięć wyfrezowanych w płytkach mosiężnych monet z podpisami wygrawerowanymi w płytach granitowych. Będą to monety odkryte w Kaliszu, jak brakteat hebrajskojęzyczny Mieszka III z XII wieku, denar kaliski Kazimierza Wielkiego z XIV wieku, denar Kazimierza Jagiellończyka z XV wieku, czy denar jednostronny króla Przemysła II z XIII wieku.

W opasce głównej płyty rynku umieszczone zostaną 64 napisy informujące o najważniejszych wydarzeniach z historii Kalisza. Napisy zaczną się w okolicy rząpi będą ułożone zgodnie z ruchem wskazówek zegara w porządku chronologicznym znajdzie się napis informujący o idei zapisu wydarzeń historycznych.

Projekt zakłada wprowadzenie szpalerów drzew liściastych wokół pierzei Głównego Rynku oraz bylin. W sumie posadzone mają być 24 lipy.

Otwarcie ofert ma nastąpić 13 grudnia. Wtedy dowiemy się, czy uda się rozstrzygnąć przetarg. Jeśli znajdzie się wykonawca, wówczas będzie miał on rok na wykonanie prac.

ZOBACZ TAKŻE:

II Bieg Chrystowskich dla Niepodległości

II Bieg Chrystowskich w Tłokini Kościelnej zwieńczył Grand P...

Kalisz wolny od faszyzmu. Marsz przeszedł ulicami miasta

Kalisz wolny od faszyzmu. Marsz przeszedł ulicami miasta. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto