Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Blizanów. Uczcili pamięć poległego powstańca styczniowego ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Gmina Blizanów. Uczcili pamięć poległego powstańca styczniowego
Gmina Blizanów. Uczcili pamięć poległego powstańca styczniowego UG Blizanów
Dzień po 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego młodzież ze Szkoły Podstawowej w Blizanowie uczciła pamięć uczestnika tych walk na ziemi kaliskiej, który zmarł w Jarantowie-Kolonii i najprawdopodobniej został pochowany w lesie w Piskorach.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Na terenie ziemi kaliskiej doszło do potyczki pod Borowcem (30 maja 1863 r.) oddziału płk. Edmunda Calliera, gdzie zginęło 14 osób. Zostali oni pochowani w mogile na cmentarzu w Grodźcu, a siedem osób rannych rozeszło się po lasach Puszczy Pyzdrskiej, uciekając przed Rosjanami. Jeden z uciekających żołnierzy podobno dotarł do Jarantowa Kolonii, gdzie opieki udzieliła mu rodzina Mikołajczyków. Gdy zmarł, został przewieziony do Piskor i tam pochowany. Miejsce oznaczono okazałym kamieniem. Powstaniec nie jest znany z nazwiska. Opowieść o "kapliczce z powstania styczniowego" jest przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie wśród mieszkańców Piskor i okolic. Wioletta Kubiak, mieszkanka Jarantowa-Kolonii oraz członkini Stowarzyszenia Doliny Bawołu i Czarnej Strugi, wysłuchała jej od Wiktorii Mikołajczyk, będącej rodziną gospodarzy udzielających schronienia powstańcowi.

- W okresie międzywojennym stał wysoki drewniany krzyż ogrodzony sztachetowym płotkiem drewnianym. Krzyż ten został w okresie II wojny światowej być może usunięty lub przewrócił się w okresie powojennym. Później na rosnącej tu sośnie wisiał obrazek, a z czasem umieszczono drewnianą kapliczką szafkową, która nie dotrwała do naszych czasów. Miejscem tym opiekowała się przez wiele lat Helena Jędrzejak z d. Grajewska. Następnie przywieziono krzyż z likwidowanego nagrobka na cmentarzu i oparto go o pień sosny. Był to krzyż zrobiony z lastryko i posiadał wtopiony w ściankę frontową mniejszy krzyżyk z czarnego szkła. Natomiast do pnia sosny jeszcze w 2014 r. była przybita metalowa, seryjnej produkcji figurka Chrystusa Ukrzyżowanego. W 2015 r. w miejsce krzyża lastrykowego ustawiono drewniany krzyż.”, (który ufundowali sami mieszkańcy Piskor). Dziś grób powstańca oznakowany jest tabliczką ufundowaną przez Gminę Blizanów - pisze Stanisław Małyszko w książce "Przydrożne kapliczki, figury i krzyże na terenie gminy Blizanów".

Pozwolenie na przeprowadzenie badań weryfikacyjnych i określenia chronologii i ewentualnej ekshumacji szczątków powstańca uzyskała gmina Blizanów w 2023 r. Program badań przygotowany przez Leszka Ziąbkę będzie wkrótce realizowany.

Zobacz także:

Koncert świąteczno-noworoczny w Jastrzębnikach w gminie Blizanów

Koncert świąteczno-noworoczny w Jastrzębnikach w gminie Bliz...

31. Finał WOŚP. Co ciekawego można wylicytować w Kaliszu? ZDJĘCIA

Prace matki i córki na jednej wystawie w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu

Prace matki i córki na jednej wystawie w Młodzieżowym Domu K...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto